ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

اتصال به کلاب هاوس در شبکه‌های موبایلی با اشکال مواجه است؛ فیلترینگ یا اختلال؟

از شب گذشته دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب هاوس از طریق همراه اول با اختلال همراه بود و این مساله در اتاق‌های کلاب هاوس هم مطرح شد. از ساعات بامدادی امروز نیز کاربران ایرانسل برای ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۳

از شب گذشته دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب هاوس از طریق همراه اول با اختلال همراه بود و این مساله در اتاق‌های کلاب هاوس هم مطرح شد. از ساعات بامدادی امروز نیز کاربران ایرانسل برای دسترسی به کلاب هاوس با اختلال مواجه هستند. وزارت ارتباطات در این باره گفته که این اختلال‌ها عادی نیست و از آن‌سو اپراتورهای موبایل اعلام کردند که هیچ دستوری مبنی بر فیلترینگ دریافت نکرده‌اند.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات می‌گوید اختلال کلاب‌هاوس در شبکه همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران به آنها گزارش شده و بررسی‌ها حاکی از صحت گزارش‌ها دارد: «تا الان می‌توانم اینگونه بگویم که ادامه این اختلالها عادی نیست.» «جمال هادیان» هادیان اعلام کرده آنچه ما اطلاع داریم بحث انسداد کلاب‌هاوس در کارگروه تعیین مصادیق حتی مطرح هم نشده و تا کنون از صدور حکم قضایی هم در این باره اطلاعی نداریم و چنین حکمی نیز به وزارت ارتباطات واصل نشده است.

او معتقد است به هر حال، مبنا قانون است و ایجاد اختلال عمدی مطابق قانون مجازات اسلامی تا دو سال حبس در پی دارد. اگر اثبات شود اختلال انجام شده عمدی است، مرتکبان این اقدام با مجازات قانونی مواجه خواهند بود.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات تاکید می‌کند اپراتورهای مذکور در پاسخ سازمان تنظیم مقررات، دریافت حکم یا اختلال عمدی را رد می‌کنند در حالی که شواهد حاکی از وجود اختلالی جدی است. در همین راستا پیگیری برخی رسانه‌ها مانند آی‌تی ایران نیز از دواپراتور همراه اول و ایرانسل حکایت از این دارد که هیچ یک از این اپراتورها دستوری مبنی بر فیلتر کردن کلاب هاوس از هیچ نهادی دریافت نکرده‌اند.

از آنسو «مجتبی توانگر» نماینده مجلس در توییتی تلویحا اعلام کرده که دستور فیلترینگ کلاب هاوس صادر شده اما محرمانه است. او در این توییت گفته که «دستور جلسات کمیته تعیین مصادیق مجرمانه به درخواست نمایندگان دولت محرمانه‌ شده‌اند و همین امر موجب شده تا دولت از تصمیماتی که خود آمر آن بوده برای جهت دهی به افکار عمومی بهره‌برداری کند.»

این اختلال و فیلترینگ در حالی رخ می‌دهد که در روزهای گذشته دادستان کشور تاکید کرده بود هیچ گونه برنامه‌ای برای فیلتر کردن کلاب هاوس در حاکمیت وجود ندارد؛ از آن‌سو گزارش‌های متعددی از صدا و سیما پخش شد که در آن انتقادات تندی به کلاب هاوس شد و نشان داده شد برخی از مردم خواهان فیلتر شدن این شبکه هستند. البته ناگفته نماند در روزهای گذشته برخی از گفتگو‌های کلاب هاوس در رادیوها هم پخش شد و اخیرا رسانه‌هایی مانند ایسنا نیز خبر از این دادند که صدا و سیما هم با اکانت رسمی خود به این شبکه وارد شده است.

خاطرنشان می‌شود بحث فیلتر شدن این شبکه برای اولین بار در گروه مصاحبه با رئیس کل بانک مرکزی در کلاب هاوس توسط کاربران حاضر  که به ۸ هزار نفر رسیده بودند اعلام شد؛ همان زمان وزیر ارتباطات هم که در همان گروه حاضر بود این موضوع را تکذیب و اعلام کرد اختلال‌ در شبکه همراه اول باعث این اتفاق شده است با این وجود بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که اختلال جدی برای برخی کاربران همراه اول و ایرانسل به منظور دسترسی به کلاب هاوس وجود دارد و برخی از آنها به راحتی می‌توانند به این شبکه وصل شوند و عده‌ای نیز تنها با فیلترشکن می‌توانند از آن استفاده نمایند.

زمزمه‌های اختلاف بین دولت و مخالفان برای فیلتر کلاب‌هاوس از دیشب و پس از اختلال این شبکه اجتماعی در همراه اول شدت یافت و «علیرضا معزی» مسئول اطلاع رسانی دولت، ضمن تاکید بر عدم صدور دستور رسمی قضایی، از عزم گروهی برای انسداد یا اختلال در کلاب‌هاوس گفت.

اگر فیلترینگ گریبانگیر کلاب هاوس شده باشد ایران در کنار چین از اولین کشورهایی است که این شبکه اجتماعی مبتنی بر صدا را مسدود کرده است.

وضعیت شما برای ارتباط با شبکه کلاب هاوس چطور است و از چه اینترنتی استفاده می‌کنید؟ صحبت‌های خود را در این رابطه در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • realtime
  realtime | ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

  آزادی بیان لرزه میندازه به پیکره وجود بعضی ها

 • Uncle_STULIN
  Uncle_STULIN | ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

  شاید تحریم شده

 • saeid
  saeid | ۲۰ فروردین ۱۴۰۰

  روی اینترنت مخابرات از دیروز تا الان فیلتر شده

 • Xperia_Sola
  Xperia_Sola | ۲۰ فروردین ۱۴۰۰

  بابا یک ماهه که توی هر رسانه ایی گفتن که ما می بندیمش از وزیر محترم تا بقیه اعضا ولی طبق معلوم با همون روش همیشگی که اول تکذیب بعد شائعه بعد ابراز بی اطلاعی در آخر اقرار

مطالب پیشنهادی