واکسن مالاریا آکسفورد در آزمایش‌های اولیه به اثربخشی ۷۷ درصدی دست پیدا کرد

واکسن مالاریا آکسفورد در آزمایش‌های اولیه به اثربخشی ۷۷ درصدی دست پیدا کرد

واکسن مالاریا آکسفورد در مراحل اولیه آزمایشی تا ۷۷ درصد اثربخش واقع شده و می‌تواند دستاورد عظیمی در زمینه مبارزه با این بیماری قدیمی و کشنده باشد.

گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد می‌گویند پژوهش آن‌ها در میان همه تحقیقات سال‌های اخیر اولین نمونه‌ای بوده که به نتایج موردنیاز دست یافته است. آن‌ها معتقدند که واکسنشان می‌تواند بر سلامت عمومی افراد در کشورهای درگیر با مالاریا تاثیر مهمی بگذارد.

واکسن دانشگاه آکسفورد در فاز آزمایشی روی ۴۵۰ کودک در کشور «بورکینافاسو» امتحان شد و نتایج آن از اثربخشی قابل قبول در یک بازه زمانی ۱۲ ماهه خبر داد. حالا آزمایش بزرگ‌تری روی ۵ هزار کودک ۵ ماهه تا ۳ ساله در چهار کشور آفریقایی در حال انجام است تا یافته‌های این مطالعه را تایید کند.

«آدرین هیل»، مدیر موسسه «جنر» و استاد واکسن‌شناسی دانشگاه آکسفورد باور دارد که واکسن آن‌ها اولین واکسن مالاریاست که به اثربخشی مدنظر سازمان بهداشت جهانی با نرخ حداقل ۷۵ درصدی دست می‌یابد. موثرترین واکسن کنونی برای بیماری مالاریا در فاز آزمایشی فقط به سطح اثربخشی ۵۵ درصدی دست یافته است.

واکسن مالاریا

مراحل آزمایش واکسن مالاریا در سال ۲۰۱۹ یعنی پیش از شیوع ویروس کرونا آغاز شده بود و محققان آکسفورد واکسن کرونای خود را (با همکاری آسترازنکا) مبتنی بر اطلاعات همین واکسن توسعه دادند. تلاش‌ها برای تولید واکسن مالاریا تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده چون برای این بیماری هزاران ژن وجود دارد و برای مقابله با آن باید به سطح بسیار بالایی از ایمنی دست یافت.

مالاریا یک بیماری مهلک انگلی است که از طریق نیش پشه به انسان منتقل می‌شود. این بیماری اگرچه قابل پیشگیری و درمان است، ولی طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۲۹ میلیون نفر به مالاریا مبتلا شدند و ۴۰۹ هزار نفر بر اثر آن جان باختند. این بیماری با علائمی مثل تب، سردرد و لرز آغاز می‌شود و اگر به موقع درمان نشود، می‌تواند به سرعت بیمار را از پای درآورد. پارسال آمار مرگ و میر بر اثر مالاریا در کشورهای آفریقایی بیشتر از مرگ و میر بر اثر ویروس کرونا بود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato