ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واکسن کرونا
تکنولوژی

رئیس سازمان غذا و دارو: واکسن کرونای تمامی افراد کشور تا پایان سال تامین خواهد شد

رئیس سازمان غذا و دارو وعده داد با تولید میلیونی واکسن کرونای ساخت داخل در کنار واردات آن، تا پایان سال واکسن تمامی افراد کشور تامین شود. «محمدرضا شانه‌ساز» امروز در نشست خبری مجازی با ...

رئیس سازمان غذا و دارو وعده داد با تولید میلیونی واکسن کرونای ساخت داخل در کنار واردات آن، تا پایان سال واکسن تمامی افراد کشور تامین شود.

«محمدرضا شانه‌ساز» امروز در نشست خبری مجازی با خبرنگاران، ابراز امیدواری کرد از خردادماه امسال نخستین مجموعه میلیونی واکسن داخلی تولید شود و به دنبال آن در ماه‌های بعد این رقم به بالای 10 میلیون واحد برسد تا نگرانی از بابت تامین واکسن برای تمامی گروه‌های جمعیتی کشور تا پایان سال رفع شود.

او با بیان این که از ابتدا چشم‌داشتی به واردات واکسن نداشتیم و برنامه‌ریزی اصلی ما روی تولید آن بود، اظهار داشت که از هیچ تلاشی برای واردات واکسن فروگذاری نکردیم و توانستیم با کمک بانک مرکزی همه زمینه‌های آن را با وجود مشکلات تحریم، انتقال و تامین ارز فراهم سازیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این که تمامی واکسن‌های وارداتی در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرند به رایگان بودن فرآیند واکسیناسیون اشاره کرد.

عدم نیاز به تاییدیه جهانی برای واکسن ایرانی

به گفته شانه‌ساز تا کنون 4 شرکت در زمینه تولید واکسن موفق به دریافت مجوز انجام مطالعات بالینی شده‌اند و دو شرکت هم مجوز تولید مشترک را دریافت کرده‌اند.

واکسن ایرانی کرونا

او در ادامه با اشاره به این که سازمان غذا و دارو حدود 10 سال پیش موفق به کسب گواهی نظارت بر تولید و عرضه واکسن از سازمان جهانی بهداشت شده بود، بیان کرد: «داشتن این گواهی به این معنی است که هر واکسنی را که سازمان غذا و داروی ایران تایید کند از نظر سازمان جهانی بهداشت می‌تواند در لیست تامین واکسن قرار گیرد.»

آخرین وضعیت تامین واکسن کرونا

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو تاکنون واردات ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن انجام شده و حدود ۴۹ شرکت بخش خصوصی نیز برای واردات واکسن کرونا اعلام آمادگی کردند که از این تعداد برای ۳۵ شرکت معرفی نامه صادر شده اما تا امروز موفق به اعلام مستندات واردات نشده‌اند.

وی همچنین به برنامه «کوواکس» اشاره کرد که طبق آن بایستی تا 10 فروردین ماه امسال، 4.5 میلیون دوز واکسن به ایران تحویل داده می‌شده اما تا کنون فقط 708 هزار دوز آن دریافت شده است.

شانه ساز

شانه‌ساز در همین رابطه بدقولی‌های شرکت‌های طرف قرارداد با ایران را برشمرد و گفت:

«ما با شرکت هندی «بهارات» تفاهم‌نامه واردات 2.5 میلیون دوز را امضا کردیم که پول 500 هزار تای آن پرداخت شده اما پس از واردات 25 هزار دوز، دادستانی هند مانع ارسال باقی واکسن‌ها شد. همچنین با روسیه جهت واردات 2 میلیون دوز واکسن کرونا قرارداد بسته بودیم که کمتر از این مقدار وارد شد و قراردادی جهت دریافت ۶۰ میلیون دوز تا پایان سال میلادی جاری با آن‌ها بسته شده که نمی‌دانیم چه میزان قابل تحقق خواهد بود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • expire expre
    expire expre | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

    پاره نشید از این همه تلاش

مطالب پیشنهادی