ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

فناوری جدید دانشمندان ژاپنی به افزایش طول عمر باتری‌ دستگاه‌ها کمک می‌کند

دانشمندان ژاپنی با کشف ماده اتصال دهنده جدیدی موفق به توسعه فناوری شدند که طول عمر باتری‌ گوشی‌ها و سایر لوازم دیجیتال را افزایش می‌دهد. دانشمندان موسسه پیشرفته علم و فناوری ژاپن (JAIST) با استفاده ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

دانشمندان ژاپنی با کشف ماده اتصال دهنده جدیدی موفق به توسعه فناوری شدند که طول عمر باتری‌ گوشی‌ها و سایر لوازم دیجیتال را افزایش می‌دهد.

دانشمندان موسسه پیشرفته علم و فناوری ژاپن (JAIST) با استفاده از ماده جدیدی موفق شدند طول عمر باتری‌ها را افزایش بدهند. در این صورت این باتری‌ها با کمک ماده جدید به مدت حداقل ۵ سال تا ظرفیت اصلی شان (یعنی همان حدود ۹۵ درصد) حفظ کنند. دستاورد آن‌ها نه تنها برای باتری‌ گوشی‌های موبایل بلکه برای لپ‌تاپ و هر وسیله الکترونیکی دیگری کاربرد دارد.

باتری‌های کنونی بازار طول عمر به گونه‌ای طراحی شده‌‌اند که پس از هر بار شارژ به تدریج و با مرور زمان دیگر نمی‌توانند مانند روز اول شارژ شوند. به شکلی که حتی گفته می‌شود در برخی باتری‌ها پس از حداکثر ۵۰۰ بار شارژ، ممکن است به دلیل از بین رفتن برخی مواد داخلی، در نهایت بتوانند تا ۴۰ درصد ظرفیت اصلی شارژ شوند.

دانشمندان ژاپنی با هدایت پروفسور «نوریوشی ماتسومی» ماده اتصال دهنده جدیدی به نام Bis-imino-acenaphthenequinone-Paraphenylene را کشف کرده‌اند که به نظر می‌رسد تاثیر بسیار بهتری نسبت به فناوری فعلی باتری‌ها داشته باشد. در خروجی منفی ترمینال‌ باتری‌هایی که اکنون در بازار موجود هستند از نوعی ماده اتصال دهنده به نام پلی‌وینیلیدین فلورید استفاده شده است که عملکرد بسیار خوبی ندارد. باتری‌های معمولی که از این ماده استفاده می‌کنند فقط پس از ۵۰۰ شارژ مجدد ۳۵ درصد از عمر خود را از دست می‌دهند.

باتری‌

با استفاده از این ماده اتصال دهنده جدید حتی پس از ۱۷۰۰ بار شارژ مجدد گوشی خود، همچنان ۹۵ درصد از عمر آن حفظ خواهد شد. بنابراین عمر باتری‌ پس از پنج سال نیز کاهش چشمگیری نخواهد داشت.

یکی از مشکلات اساسی برخی گوشی‌های هوشمند که حتی در محصولات شرکت‌های بزرگی مانند اپل نیز گاها دیده می‌شود طول عمر باتری آن‌ها است. با این وجود در چند سال گذشته برای افزایش طول عمر باتری‌ گوشی‌ها پیشرفت‌های چشمگیری صورت گرفته است اما به نظر می‌رسد این مشکل همچنان پابرجاست. اکثر باتری‌های گوشی‌های هوشمند از جمله مدل‌های پرچمدار در یک سال ابتدایی خود یک پنجم عمر خود را از دست می‌دهند که این موضوع کاربران را با مشکلات زیادی روبرو کرده است اما اکنون به نظر می‌رسد همه چیز در شرف تغییر است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی