TSMC احتمالا بجای اروپا، در آمریکا کارخانه تولید تراشه‌های ۳ نانومتری تاسیس می‌کند

TSMC احتمالا بجای اروپا، در آمریکا کارخانه تولید تراشه‌های ۳ نانومتری تاسیس می‌کند

در میان بحران جهانی کمبود تراشه، ساخت کارخانه‌های نیمه‌هادی جدید خبر خوبی به نظر می‌رسد. هر چند این فرآیند بسیار گران است و ممکن است سال‌ها طول بکشد، اما گزارش جدیدی عنوان می‌کند که شرکت TSMC کارخانه‌های جدید و پیشرفته تولید تراشه‌های ۳ نانومتری خود را به جای اروپا در ایالات متحده تاسیس خواهد کرد.

سال گذشته شرکت تایوانی TSMC از سرمایه‌گذاری ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلاری خود برای ساخت یک کارخانه تراشه‌سازی در «فینیکس»، مرکز ایالت آریزونا خبر داد. این کارخانه با استفاده از فرآیند ۵ نانومتری ۲۰ هزار ویفر ۱۲ اینچی در ماه تولید خواهد کرد. اکنون رهبران شرکت در حال بررسی تاسیس کارخانه ریخته‌گری پیشرفته ۳ نانومتری هستند که حدود ۲۳ تا ۲۵ میلیارد دلار برای آن‌ها هزینه خواهد داشت.

TSMC ابتدا برای یافتن محل مناسب ساخت کارخانه خود در حال جستجوی مناطقی در اروپا بود، اما طبق این گزارش به نظر می‌رسد که آن‌ها قصد دارند کارخانه جدید خود را در کنار کارخانه قبلی در منطقه فینیکس آمریکا ایجاد کنند. آن‌ها در طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده به توسعه خود در آن منطقه ادامه خواهند داد که این موضوع تاسیس کارخانه ریخته‌گری ۲ نانومتری را نیز شامل می‌شود.

میزان تقاضای شرکت‌های تولیدکننده خودرو اروپایی برای محصولات نیمه رسانایی که در خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزایش پیدا کرده و تراشه‌های موردنیاز گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها نیز با کمبود مواجه شده و هیچ شرکتی در اتحادیه اروپا این محصولات را تولید نمی‌کند. با این وجود اتحادیه اروپا تلاش کرده که نظر سازنده تراشه تایوانی را به خود جلب کند اما به نظر می‌رسد نوعی مشکلات درون سازمانی مانع انجام این معامله شده است.

TSMC و همچنین اینتل و سامسونگ برای تحقق برنامه‌های خود از دولت ایالات متحده درخواست کمک هزینه مالی خواهند کرد زیرا بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای این صنعت بودجه ۵۰ میلیارد دلاری در نظر گرفته است. اینتل و سامسونگ نیز در آینده کارخانه‌های جدید خود را در فینیکس، آستین و تگزاس تاسیس خواهند کرد.

با این وجود شرکت تایوانی ممکن است کارخانه‌ای مبتنی بر فناوری‌های قدیمی در اروپا ایجاد کند که نیاز صنعت خودروسازی اتحادیه اروپا را تامین کند، اما در حال حاضر هیچ برنامه‌ رسمی برای این کار وجود ندارد.

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato