مشخصات پردازنده‌های رایزن 5000XT شرکت AMD افشا شد

مشخصات پردازنده‌های رایزن 5000XT شرکت AMD افشا شد

شایعات به معرفی پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰XT با معماری Zen 3 در آینده نزدیک اشاره دارند و حالا مشخصات دو پردازنده از این سری به اینترنت راه پیدا کرده است.

یکی از این پردازنده‌ها پرچمدار و دیگری میان‌رده محسوب می‌شود و به ترتیب از ۱۶ و ۶ هسته بهره می‌برند. این محصولات با معماری هسته Zen 3 و مرحله Vermeer B2 به تولید می‌رسند. طبق مشخصات، ظاهرا این پردازنده‌ها با کمی افزایش فرکانس از راه می‌رسند که شبیه رویکردی است که در پردازنده‌های رایزن ۳۰۰۰XT با معماری Zen 2 دیده‌ایم.

پرچمدار این سری، رایزن ۹ ۵۹۵۰XT خواهد بود که از ۱۶ هسته و ۳۲ رشته بهره می‌برد تا عملکرد بالایی را در اختیار کاربران قرار دهد. مجموع حافظه کش این پردازنده به ۷۲ مگابایت می‌رسد و توان طراحی حرارتی برابر ۱۰۵ وات دارد. اگرچه فرکانس پایه آن افزایش نخواهد داشت و همچنان به ۳.۴ گیگاهرتز می‌رسد، اما فرکانس بوست آن برابر ۵.۰ گیگاهرتز خواهد بود تا به اولین تراشه Zen با این فرکانس تبدیل شود.

پردازنده‌های رایزن 5000XT

پردازنده بعدی، رایزن ۵ ۵۶۰۰XT نام دارد که با ۶ هسته و ۱۲ رشته در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. فرکانس پایه و بوست این محصول به ترتیب به ۳.۷ و ۴.۶ گیگاهرتز می‌رسد و مجموع حافظه کش آن برابر ۳۶ مگابایت است. اگرچه با افزایش فرکانس بوست روبه‌رو نیستم، اما انتظار می‌رود در زمینه اورکلاک عملکرد بهتری از خود نشان دهد. توان طراحی حرارتی این پردازنده برابر ۶۵ وات است.

احتمالا AMD چند هفته دیگر از پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰XT رونمایی می‌کند که اگرچه نسبت به پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ عملکرد بهتری خواهند داشت، اما یک نسل کاملا جدید محسوب نمی‌شوند. AMD با معماری Zen 4 می‌تواند عملکرد پردازنده‌هایش را بطور چشمگیری افزایش دهد و کار را برای اینتل سخت‌تر کند.

AMD در ماه‌های اخیر با افزایش سهمش در بازار پردازنده‌های عادی و پردازنده‌های سرور مواجه شده، بنابراین برای اینکه رشدش ادامه‌دار باشد، باید همچنان با قدرت روی نسل‌های بعدی کار کند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato