ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سخنگوی صنعت برق: مراکز مجاز استخراج رمزارز در ساعات اوج مصرف خاموش خواهند شد

سخنگوی صنعت برق از خاموشی مراکز مجاز استخراج رمزارزها در ساعات اوج مصرف برق  خبر داد و هدف از این امر را کمک به پیک بار شبکه و حفظ تعادل و پایداری آن عنوان کرد. ...

سخنگوی صنعت برق از خاموشی مراکز مجاز استخراج رمزارزها در ساعات اوج مصرف برق  خبر داد و هدف از این امر را کمک به پیک بار شبکه و حفظ تعادل و پایداری آن عنوان کرد.

به گفته «مصطفی رجبی مشهدی» هم اکنون مصرف برق مراکز مجاز استخراج رمزارز به ۳۰۰ مگاوات می‌رسد که از امروز برای جلوگیری از بروز خاموشی، برق آن‌ها در ساعات اوج مصرف قطع خواهد شد: «این درحالی است که براساس مانورهای برگزار شده، بارهای شبکه شناسایی و تخمین زده می‌شود در حال حاضر بیش از ۲هزار مگاوات برق در مراکز غیر مجاز استخراج رمز ارز در کشور مصرف می‌شود و مراکز مجاز سهم کوچکی در این موضوع دارند.»

رجبی مشهدی معتقد است این مصارف غیرقانونی مزارع استخراج رمزارز، به دلیل اتصالات نادرست و افزایش نقطه‌ای مصرف برق به تجهیزات شبکه آسیب زده و خاموشی‌هایی را به دنبال دارند.

او همچنین از مشترکان خانگی که از دستگاه ماینر و تجهیزات مربوطه برای استخراج رمز ارز در منزل استفاده می‌کنند، خواست تا سریع‌تر نسبت خاموش کردن ماینرهای خود اقدام کنند. در غیر این صورت با شناسایی این دست از مشترکان، علاوه بر ضبط تجهیزات تا تعیین تکلیف نهایی، برق منزل متخلفین نیزقطع خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق همچنین از هم‌وطنان خواست هرگونه فعالیت غیرقانونی و استفاده غیرمجاز از شبکه برق را با مراجعه به سامانه سمات، اطلاع دهند تا شاهد افت ولتاژ در شبکه برق و خاموشی‌ها نباشیم.

به گفته رجبی مشهدی در این سایت بخش جداگانه‌ای برای معرفی مراکز یا افراد متخلف که به صورت غیرمجاز در زمینه استخراج رمزارزها فعالیت می‌کنند، در نظر گرفته شده است که مردم می‌توانند ضمن معرفی متخلفین، با ثبت شماره شبای حساب بانکی خود پاداشی در این زمینه دریافت کنند.

خاموشی برق

شنیده‌های دیجیاتو حاکی از آن است که قطع برق مزارع استخراج رمزارزها نه از امروز بلکه از هفته‌های گذشته آغاز شده است و برخی از فعالان این حوزه که نخواستند نام‌شان فاش شود، اعلام کرده‌اند که طی 2 هفته گذشته با قطعی برق از سوی سازمان‌های مربوطه در ساعات ۱۱ الی ۶ بعد از ظهر روبه‌رو بوده‌اند.

بحث خاموشی مراکز مجاز استخراج رمزارز موضوع جدیدی نیست و زمستان سال گذشته و پیش از آن نیز شاهد جنجال‌هایی در این حوزه بودیم تا جایی که مدیرعامل شرکت توانیر اذعان داشت مصرف ماینر‌ها اثر تعیین کننده‌ای در مصرف انرژی ندارد. خود سخنگوی صنعت برق نیز اعلام کرده بود تنها ۳ درصد برق مصرفی کشور متعلق به ماینینگ است و ۱۳ درصد ماینرها در ایران به طور مجاز و قانونی فعالیت دارند و خاموشی این مراکز که زیر ۱ درصد از برق مصرفی کشور به آنها مرتبط است. گفتنیست وزیر نیرو در سال گذشته به طور غیر مستقیم اعلام کرده بود که قطعی‌های برق ربطی به حوزه ماینینگ و ماینرها ندارد. به جز او «ابوذر صالحی» مدیر کل امور بین الملل توانیر نیز سال گذشته در این رابطه بیان کرده بود مجموع فعالیت در حوزه ماینینگ رمز ارز در کشور حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ مگاوات است «اما با توجه به مصرفی که ما در کشور داریم این عدد رمز ارز خیلی عدد بزرگی نیست و خاموشی‌های اخیر در کشور به خصوص در تهران ربطی به  استخراج بیت کوین ندارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • ErfanMTI
    ErfanMTI | ۲ خرداد ۱۴۰۰

    مراکز خصوصی رو قطع میکنن اما بگردین نون دونی های دولت رو پیدا کنین عمرا اگه قطع باشن

مطالب پیشنهادی