ناکامی کلکسیونرهای ایرانی در خرید پیکان اهدایی محمدرضا پهلوی به نیکولای چائوشسکو

ناکامی کلکسیونرهای ایرانی در خرید پیکان اهدایی محمدرضا پهلوی به نیکولای چائوشسکو

یک مجموعه‌دار رومانیایی توانست پیکانی که توسط محمدرضا پهلوی به نیکولای چائوشسکو، دیکتاتور سابق رومانی، اهدا شده بود را با پرداخت ۹۵ هزار یورو خریداری کند. این اتفاق در حالی رخ داد که شماری از ایرانیان در تلاش بودند این خودروی خاطره‌انگیز را خریداری کرده و آن را به سرزمین مادری بازگردانند.

شاه ایران پیکان مذکور را در در سال ۱۹۷۴ و به مناسبت پیروزی چائوشسکو در انتخابات ریاست جمهوری به او هدیه داده بود. آنطور که خانم آلینا پانیکو از شرکت آرت‌مارک (Artmark)، برگزارکننده حراجی، به رویترز گفته رقم پرداختی برای این خودرو ۲۴ برابر بیشتر از قیمت اصلی است.

خانم پانیکو افزوده صد نفر در این حراجی شرکت کردند که اکثر آنها ایرانی بودند. بالاترین رقم پیشنهادی از سوی ایرانی‌ها در این حراجی ۹۰ هزار یورو اعلام شده است.

بد نیست اشاره کنیم پیکان اهدایی به چائوشسکو به همان موتور آشنای ۱.۵ لیتری چهار سیلندر مجهز است. این موتور خطی ۵۴ اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند نهایت سرعت ۱۴۵ کیلومتر در ساعت را برای پیکان به ارمغان بیاورد.

شاید بدانید پیکان یا همان هیلمن هانتر در سال ۱۹۶۷ وارد خطوط تولید ایران شد. شرکت هیلمن که مقر آن در شهر کاونتری قرار داشت، یکی از قدیمی‌ترین برندهای خودروسازی انگلستان به شمار رفته و تا سال ۱۹۷۶ به ساخت خودرو مشغول بود.

پس از تلاش‌های ناموفق هیلمن در تولید محصولات فیات، کمپانی ناسیونال ایران مجوز مونتاژ پیکان تحت لیسانس این شرکت را در سال ۱۹۶۷ اخذ کرد. یک سال قبل از این اتفاق، محمدرضا پهلوی برای شروع مراودات تجاری و دیپلماتیک به رومانی عزیمت کرده بود و این امر به نوعی زمینه‌ساز اهدای پیکان به چائوشسکو شد.

ناگفته نماند به غیر از پیکان، هواپیمایی که توسط چائوشسکو بین سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۹ برای انجام سفرهای رسمی مورد استفاده قرار می‌گرفت نیز به حراج گذاشته شده بود. این هواپیما که قیمت پایه آن ۲۵ هزار یورو بود، نتوانست مجموعه‌داران را برای خرید خود متقاعد کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato