وزیر ارتباطات از رفع انحصار واردات اینترنت خبر داد

وزیر ارتباطات از رفع انحصار واردات اینترنت خبر داد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که نخستین مرکز تبادل داده‌های بین المللی ایران در منطقه اقتصادی پیام آماده ورود به مدار فعالیت است، آن را اولین گام برای رفع انحصار واردات اینترنت در کشور دانست.

آذری جهرمی با انتشار توییتی خبر از آمادگی اولین مرکز تبادل داده (IXP) بین‌المللی ایران برای ورود به مدار فعالیت داد. این مرکز که در منطقه ویژه اقتصادی پیام راه‌اندازی شده است، به گفته وزیر ارتباطات مهم‌ترین زیرساخت «رفع انحصار» واردات اینترنت در کشور و اولین گام برای رفع انحصار است.

رفع انحصار واردات اینترنت

شرکت زیرساخت بعد از خصوصی‌سازی به عنوان بخش دولتی مخابرات فعالیت خود را آغاز کرده و با قانونی که در اجرای سیاست‌های کل اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی مخابرات مطرح و توسط مجلس تصویب شده بود، اینترنت در ایران به‌صورت انحصاری در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفته بود.

آذری جهرمی آبان سال گذشته با اشاره به انحصار شرکت زیرساخت براساس مصوبه مجلس، وعده داده بود تا قبل از اتمام دولت دوازدهم شرایطی را فراهم کند تا واردات پهنای باند از طریق شرکت‌های مختلف میسر و انحصار شرکت زیرساخت شکسته شود.

وی در این باره خاطرنشان کرده بود:

«بر این اساس ما اولین مرکز داده بین‌الملل (IXP) را با نام منطقه ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموعه فرودگاه پیام دایر کردیم. این مرکز یکی از اجزای شبکه ملی اطلاعات است که در سند مصوب آمده است. زیرساخت این شبکه فراهم است و کارهای فنی نیز انجام شده تا ما را به سمتی ببرد که تا مرداد ۱۴۰۰ انحصار را از شرکت زیرساخت برداریم. هر چند کار دشواری است اما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم.»

مرکز تبادل داده یا IXP یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات است که با کمک آن می‌توان داده‌های اینترنتی را منتقل کرد و محیط‌های تحت عنوان IXP وظیفه دارند رد و بدل کردن اطلاعات را به بهترین شکل انجام دهند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.