برای اولین بار در جهان؛ ال سالوادور می‌خواهد استفاده از بیت کوین را قانونی کند

برای اولین بار در جهان؛ ال سالوادور می‌خواهد استفاده از بیت کوین را قانونی کند

ال سالوادور می‌تواند به اولین کشوری تبدیل شود که یک رمزارز را به صورت رسمی مورد پذیرش قرار می‌دهد. ال سالوادور امیدوار است که استفاده از بیت کوین بتواند به کنترل تورم کمک کند.

به گزارش CNBC، رئیس جمهور ال سالوادور، «نجیب ابوکیله» می‌خواهد لایحه‌ای تدوین کند تا بیت‌کوین هم در کنار دلار آمریکا به پول رسمی این کشور تبدیل شود. ال سالوادور قرار است در زمینه ساخت فریم‌ورک مالی لازم برای این پول دیجیتالی با شرکت «استرایک» (Strike) و تیم کیف پول دیجیتال آن همکاری کند.

موسس استرایک، «جک مالرز» مدعی است بیت‌کوین می‌تواند به کشورهایی مثل ال سالوادور کمک کند تا در برابر شوک‌های ناشی از ارزهای سنتی از خود دفاع کنند. با توجه به این که حزب آقای ابوکیله کنترل مجلس را هم در دست دارد، به نظر می‌رسد که این لایحه شانس زیادی برای به تصویب رسیدن خواهد داشت.

ال سالوادور بیت کوین

گفته شده که حدود ۲۰ درصد از تولید ناخالص ملی ال سالوادور از نقل و انتقالات مالی مهاجران حاصل می‌شود و این تراکنش‌ها اغلب هزینه و تاخیر زیادی دارند. بیت‌کوین و سایر رمزارزها می‌توانند این نقل و انتقالات را بهینه‌تر و سریع‌تر کنند. شهروندان این کشور همین حالا هم اقبال زیادی به پرداخت‌های دیجیتالی دارند و سرویس استرایک از زمان راه‌اندازی در ماه مارس توانسته به محبوبیت زیادی در ال سالوادور دست پیدا کند.

با این حال، بیت‌کوین تحت پشتیبانی یک دولت بزرگ و قدرتمند نیست و پشتوانه‌ای مثل طلا ندارد. بیت کوین هم مثل همه ارمزارزها پرنوسان است، در نتیجه استفاده از آن برای امور جدی و مهم با توجه به احتمال افت قیمت در هر لحظه از معامله می‌تواند ریسک‌های زیادی به دنبال داشته باشد.

با این وجود، اگر اقدام ال سالوادور موفقیت‌آمیز باشد، بیت کوین و سایر رمزارزها می‌توانند جایگاه خود را در نظام اقتصادی دنیا محکم‌تر کنند. البته نباید انتظار داشته باشیم که سایر کشورها هم به سراغ پذیرش رسمی آن بروند چون کشورهای بزرگی مثل آمریکا در تلاشند تا رمزارز خود را توسعه دهند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato