اخترشناسان به شواهدی از بزرگترین ساختار در حال چرخش کیهان دست یافتند

اخترشناسان به شواهدی از بزرگترین ساختار در حال چرخش کیهان دست یافتند

اخترشناسان برای اولین بار شواهدی پیدا کرده‌اند که از چرخش یکی از بزرگ‌ترین ساختارهای کیهان در ابعاد صدها میلیون سال نوری خبر می‌دهد. اگر این شواهد اعتبارسنجی شود، ساختار موجود را می‌توان به عنوان بزرگ‌ترین ساختار در حال چرخش که تاکنون مشاهده شده معرفی کرد.

بر اساس تحقیقی که نتایج آن در مجله Nature Astronomy منتشر شده، این ساختار یک رشته کیهانی بزرگ و استوانه‌ای شکل از ماده تاریک است که در فضای بین‌کهکشانی شبیه پلی بین خوشه‌های کهکشانی می‌چرخد. این رشته‌ها بخشی از تار عظیم کیهانی هستند که کهکشان‌ها و مواد تشکیل‌دهنده ستارگان از طریق آن‌ها به گره‌های خوشه‌ای وصل می‌شوند.

«پنگ وانگ»، اخترفیزیکدان موسسه اخترفیزیک «پتسدام» آلمان می‌گوید: «با نقشه‌برداری از حرکات کهکشان‌ها در این ابربزرگراه‌های کیهانی از طریق نقشه‌برداری آسمانی دیجیتال اسلون – نقشه‌ای از صدها هزار کهکشان – خصوصیت مهمی را درباره این رشته‌ها دریافتیم: آن‌ها می‌چرخند.»

طول رشته‌های کیهانی به صدها میلیون سال نوری می‌رسد، اما قطرشان فقط چند میلیون سال نوری است. در چنین مقیاس عظیمی، عملا نمی‌توانیم حرکت کهکشان‌ها را ببینیم، ولی نور حاصل از یک شیء در حال حرکت می‌تواند این موضوع را به ما نشان دهد.

کیهان
تارهای کیهانی

اخترشناسان با مطالعه دقیق نور حاصل از کهکشان‌ها در این رشته کیهانی و مقایسه آن‌ها با یکدیگر دریافتند که کهکشان‌ها در یک سمت رشته نسبت به سمت دیگر دارای پدیده سرخ‌گرایی هستند. این پدیده دقیقا همان چیزی است که در صورت حرکت حلقوی کهکشان‌ها با زاویه عمود نسبت به ستون مرکزی رشته انتظار دیدنش را داریم.

«نوآم لیبس‌کیند»، کیهان‌شناس موسسه اخترفیزیک پتسدام می‌گوید: «در این مقیاس، کهکشان‌های داخل رشته صرفا نقاطی از غبار به حساب می‌آیند. آن‌ها در مدارهای مارپیچی یا حلزونی جنبش دارند و همزمان که با رشته حرکت می‌کنند به دور بخش مرکزی آن می‌چرخند. چنین چرخشی تاکنون هرگز در این مقیاس دیده نشده و مسئله مهم این است که باید یک مکانیزم فیزیکی ناشناخته برای چرخاندن این اجرام وجود داشته باشد.»

کشف این مکانیزم می‌تواند در فهم چگونگی ایجاد این حرکت زاویه‌دار در کیهان به اخترشناسان کمک کند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato