ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

TSMC و فاکسکان برای خرید واکسن کرونا وارد عمل می‌شوند

دولت تایوان به منظور مدیریت بر بحران همه گیری کرونا در این کشور، به غول‌های فناوری TSMC و فاکسکان اجازه داده تا با شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا وارد مذاکره شوند تا واکسن مورد نیاز ...

دولت تایوان به منظور مدیریت بر بحران همه گیری کرونا در این کشور، به غول‌های فناوری TSMC و فاکسکان اجازه داده تا با شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا وارد مذاکره شوند تا واکسن مورد نیاز را خریداری کنند.

سال گذشته، تایوان توانست همه‌گیری کووید-۱۹ را به خوبی کنترل کند، اما اکنون وضعیت فرق کرده و دولت این کشور برای کنترل شرایط به غول‌های فناوری TSMC و فاکسکان متوسل شده است.

با افزایش تعداد موارد مثبت بیماری کرونا و بحران کمبود جهانی نیم‌رساناها، صنعت تایوان با مشکلات زیادی روبرو است. دولت تایوان قصد دارد برای بهبود وضعیت، خرید واکسن کووید-۱۹ را به عهده شرکت‌های تکنولوژی بزرگ خود بسپارد. چنین کاری به طور کلی اقدامی غیر طبیعی محسوب می‌شود، اما چین قرارداد ابتدایی خود را با تایوان برای صادرات واکسن به این کشور زیر پا گذاشت. در این صورت کار کشور تایوان کاملا معقول است.

دولت تایوان اعلام کرد که به غول‌های فناوری خود یعنی TSMC و فاکسکان اجازه داده تا با سازندگان واکسن مذاکره کنند. این دو کمپانی نیز اعلام کردند که قصد دارند تا از شرکت آلمانی BioNTech حدود پنج میلیون دوز واکسن خریداری کنند و آن را به دولت اهدا کنند.

موفقیت چنین برنامه‌ای چندان مشخص نیست. دولت تایوان احتمال می‌دهد که کمپانی‌ها ممکن است راحت‌تر و بدون وجود مشکلات سیاسی برای خرید واکسن اقدام کنند. با این حال کسی نمی‌داند که آیا این شرکت‌ها می‌توانند به مقدار کافی واکسن خریداری کنند یا خیر.

این دو کمپانی، اقتصاد تایوان و زنجیره تامین چیپ در جهان را تشکیل می‌دهند. آن‌ها همچنین حدود ۳۰ درصد بازار استوک تایوان را در اختیار دارند. شیوع بیماری کووید-۱۹ و کمبود جهانی چیپ، منجر به افزایش قیمت این بازار و کمبود اجناس آن از پی‌اس۵ تا خودروی تسلا شده است. این مشکلات با افزایش تعداد موارد ابتلا مثبت کرونا بین کارکنان تایوانی بیشتر می‌شود و می‌تواند باعث تعطیلی کارخانه‌ها شود.

جمعیت تایوان در حدود ۲۳ میلیون نفر است، اما تا کنون تقریبا ۶ درصد ساکنان آن اولین دوز واکسن را دریافت کرده‌اند. واکسیناسیون در این کشور به دلیل مشکلات سیاسی-جغرافیایی دچار پیچیدگی شده است. چین، تایوان را استان جداگانه‌ای می‌بیند که قصد دارد کنترل سیاسی آن را به طور کلی در اختیار بگیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی