همکاری سازمان فناوری و طاقچه؛ مقدمه‌ای بر تشکیل «بازار پژوهش» در کشور

همکاری سازمان فناوری و طاقچه؛ مقدمه‌ای بر تشکیل «بازار پژوهش» در کشور

همکاری سازمان فناوری و طاقچه؛ مقدمه‌ای بر تشکیل «بازار پژوهش» در کشور

سازمان فناوری اطلاعات ایران در یک نشست خبری از همکاری خود با اپلیکیشن طاقچه برای نشر محتوای الکترونیک خبر داد. این محتوا شامل ۱۴۰ عنوان کتاب و گزارش با محوریت فناوری اطلاعات می‌شوند که همگی به صورت رایگان در وبسایت طاقچه برای دانلود قرار گرفته‌اند.

«امیر ناظمی» رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات دولت دوازدهم در توضیح این همکاری، دادن حق دسترسی آزاد به داده‌های دولتی برای شهروندان را یکی از دلایل این کار توصیف کرد و گفت:

«سازمان فناوری اطلاعات کلیه پژوهش‌ها و کتاب‌هایی که در سال‌های گذشته منتشر کرده بود را در تفاهم با طاقچه، به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار داده است. این مسئله از چند جهت ضرورت دارد که یکی از آن‌ها، حق دسترسی آزاد شهروندان به داده‌هایی است که نهادهای دولتی تهیه می‌کنند. همچنین سرریز دانش مراکز دولتی جهت بهره‌برداری بخش خصوصی و تقویت این بخش هم یکی دیگر از اهداف ما بوده است.»

به گفته ناظمی این همکاری صرفا مقدمه‌ای است که به تشکیل یک «بازار پژوهش» می‌انجامد تا در آن اطلاعات و داده‌های مهم دولتی صرفا در اختیار افراد خاص و نزدیک به دولت نباشد و همگی پژوهشگران دسترسی یکسانی به این اطلاعات داشته باشند:

«مهم‌ترین هدف شکل‌گیری مفهومی به نام «بازار پژوهش» است. ما در کشوری هستیم که پژوهش و پژوهشگری در آن همچنان به عنوان یک حرفه شناخته نمی‌شود، و آن را به عضویت در هیئت علمی دانشگاه محدود کرده‌ایم. دلیل آن عدم دسترسی آزاد به اطلاعات بوده که امکان ارزیابی را از پژوهشگران گرفته و باعث شده که اطلاعات فقط در دسترس افراد خاصی باشد. با شکل‌گیری بازار پژوهشی می‌توان امیدوار بود که شغلی به عنوان پژوهشگر بیشتر در کشور به رسمیت شناخته شده و به پیشرفت جامعه و فناوری کمک کند.»

همکاری سازمان فناوری اطلاعات و طاقچه
کتاب‌های رایگان قابل دانلود از وبسایت طاقچه

به عقیده رییس سازمان فناوری، نشر تخصص سازمان‌های دولتی نیست و به همین خاطر اگر قرار است کتابی منتشر شود باید بنگاه‌های خصوصی کار نشر آن را انجام دهند که بیشتر از هر بازیگر دولتی دیگری توان ارزیابی و قضاوت در مورد محتوا را دارند، ضمن اینکه خدمات عمدتا باکیفیت‌تری نسبت به نهادهای دولتی در اختیار مردم قرار می‌دهند. دلیل قرارداد سازمان فناوری و طاقچه نیز احترام به بخش خصوصی و احترام به شهروندانی است که طاقچه را برای خواندن کتاب الکترونیکی انتخاب کرده و از آن استقبال کرده‌اند.

«امیرحسین لطیفی» جانشین مدیر عامل طاقچه نیز در این نشست خبری با اشاره به این که اپلیکیشن‌ آن‌ها توانسته سرانه مطالعه کشور را در سال گذشته به میزان ۴ دقیقه افزایش دهد، اذعان داشت که بازار کتاب‌های الکترونیکی رشد کندی دارد و با اقداماتی نظیر همکاری با سازمان‌های دولتی امید می‌رود که این رشد تسریع پیدا کرده و محتوای بیشتری در این زمینه تولید شود.

کتاب‌ها و گزارشاتی که طی همکاری سازمان فناوری اطلاعات و طاقچه تهیه شده‌اند، شامل ۱۴۰ عنوان می‌شوند که در بخش کتاب بر مسائلی مثل توسعه فناوری اطلاعات در کشور، امنیت سایبری، مدیریت پروژه فاوا، اقتصاد دیجیتال و مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در خدمات الکترونیک متمرکز شده‌اند و در گزارشات نیز شاهد محتواهایی درباره دولت الکترونیک، شهر هوشمند، کسب و کارهای دیجیتال و موارد دیگر هستیم.

همانطور که بالاتر اشاره شد، کلیه این کتاب‌های الکترونیکی و گزارشات به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفته‌اند. در حال حاضر با مراجعه به صفحه ویژه سازمان فناوری اطلاعات ایران در وبسایت طاقچه می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی مورد اشاره را به صورت رایگان دانلود و از آن‌ها استفاده کنید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل