ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

انتشار اسناد محرمانه توسعه زیردریایی جنگی بدون سرنشین چین در دهه ۹۰ میلادی

چین سال‌ها پیش از اینکه خبر چندانی از پهپادها و زیردریایی‌های خودران باشد، روی زیردریایی‌های جنگی بدون سرنشین کار کرده و حالا این کشور، برخی اسناد مربوط به برنامه توسعه زیردریایی جنگی را منتشر کرده ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۰ تیر ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

چین سال‌ها پیش از اینکه خبر چندانی از پهپادها و زیردریایی‌های خودران باشد، روی زیردریایی‌های جنگی بدون سرنشین کار کرده و حالا این کشور، برخی اسناد مربوط به برنامه توسعه زیردریایی جنگی را منتشر کرده است.

گزارش جدید اطلاعات جالبی درباره پروژه دهه ۹۰ میلادی چین دارد. این زیردریایی‌ها قادر به شناسایی اجسام ساختگی بودند و با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توانستند منشاء آن را متوجه شوند. در نهایت با یک اژدر به هدف حمله می‌کردند. تمام این کارها بدون هیچ گونه ورودی از سوی انسان انجام می‌شدند.

گفته می‌شود ارتش چین توانسته در سال ۲۰۱۰ یک آزمایش میدانی موفق روی چنین زیردریایی‌هایی داشته باشد. علاوه بر این، زیردریایی‌های بدون سرنشین چین قادر به آموزش برای حملات جمعی هم بوده‌اند. ظاهرا استفاده از هوش مصنوعی مربوط به آزمایش سال ۲۰۱۰ می‌شود.

چنین فناوری‌هایی ترسناک به نظر می‌رسد، مخصوصا با توجه به اینکه چین در دهه ۹۰ میلادی و ۲۰۱۰ به آن‌ها دست پیدا کرده. با توجه به این موضوع، حالا این کشور چه فناوری دارد؟ شاید چندین سال دیگر متوجه چنین موضوعی شویم.

یک مقاله تحقیقاتی مربوط به این برنامه، آینده جنگ‌های زیر آب را دلیل توسعه چنین پلتفرم‌هایی می‌داند:

«نیاز به جنگ‌های زیرآبی در آینده، باعث ایجاد فرصت‌های جدیدی برای توسعه پلتفرم‌های بدون سرنشین شده است.»

طبق گزارش اخیر، چین زیردریایی بدون سرنشین خود را در جنگ واقعی مورد استفاده قرار نداده چرا که سیستم شناسایی هدف آن با خطای زیادی همراه بوده است، چیزی که کشورها علاقه‌ای به آن در زیردریایی‌های جنگی ندارند.

به نظر می‌رسد چین به علت افزایش تنش‌ها با کشورهایی مانند ایالات متحده و ژاپن تصمیم به انتشار چنین مدارکی گرفته تا قدرت بالایش در زمینه نظامی را به رخ آن‌ها بکشد. احتمالا این کشور می‌خواهد بگوید در صورت هرگونه حمله نظامی، با فناوری‌های مدرن می‌تواند پاسخگوی آن‌ها باشد.

در کنار چین، آمریکا هم سال‌هاست روی فناوری‌های خودران کار می‌کند که شامل پهپادهای جنگی بدون سرنشین هم می‌شود. با این سیستم‌ها می‌توان تا جای ممکن تلفات انسانی، البته در میان نظامیان کشور استفاده کننده از آن‌ها نه مردم کشور هدف را کاهش داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • سید پوریا
    سید پوریا | ۲۰ تیر ۱۴۰۰

    😉

مطالب پیشنهادی