ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

اولین مدال طلای المپیک ۲۰۲۰ توکیو ساخته شده از لوازم الکترونیکی بازیافتی اهدا شد

«کیان یانگ» تیرانداز چینی در ماده تفنگ بادی ۱۰ متر زنان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو اولین مدال طلای این مسابقات که به صورت کامل از وسایل الکترونیکی بازیافتی تولید شده است را دریافت کرد. کمیته ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۰

«کیان یانگ» تیرانداز چینی در ماده تفنگ بادی ۱۰ متر زنان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو اولین مدال طلای این مسابقات که به صورت کامل از وسایل الکترونیکی بازیافتی تولید شده است را دریافت کرد.

کمیته برگزاری بازی‌های المپیک توکیو حدود چهار سال پیش اعلام کرد که قصد دارد مدال این مسابقات را با استفاده از فلزات گران‌بها برداشت شده از وسایل الکترونیکی اهدایی تولید کند. از طرفی دیگر مسابقات المپیک ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا ۱۲ ماه به تاخیر افتاد و باعث شد این کمیته برای برگزاری اولین دوره المپیک با مدال‌های منحصر به فرد خود زمان کافی داشته باشد.

المپیک

در طول کمپین ساخت مدال‌ها از افراد درخواست شده بود تا وسایل الکترونیکی خراب خود مانند گوشی‌های موبایل، دوربین‌های دیجیتال، کنسول و لپ‌تاپ‌ها را به این کمیته اهدا کنند. در مدت ۱۸ ماه، این کمپین توانست ۴۷,۴۸۸ تن تجهیزات و همچنین بیش از ۵ میلیون گوشی موبایل به دست آورد.

۱۴ ماه پس از اجرای کمپین، کمیته برگزاری مسابقات به مقدار برنز حدود ۲۷۰۰ کیلوگرم مورد نظر خود دست پیدا کرد و تلاش آن‌ها برای ایجاد حدود ۵۰۰۰ مدال بازی‌های المپیک و پارالمپیک در ژاپن شروع خوبی به همراه داشت. در ادامه پس از گذشت ۱۸ ماه، کمیته فاش کرد که ۲۸.۴ کیلوگرم طلا (۹۳.۷ درصد از ۳۰.۳ کیلوگرم موردنظر) و ۳۵۰۰ کیلوگرم نقره (۸۵.۴ درصد از ۴۱۰۰ کیلوگرم مورد نظر) از همین روش جمع‌آوری شده است.

«کوههی اوچیمورا»، ژیمناست برنده مدال طلای المپیک ژاپنی که چهار سال پیش به راه‌اندازی این کمپین کمک کرد، توضیح داده بود:

«مدال‌های المپیک و پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ از اندیشه و قدرت درک مردم برای جلوگیری از اتلاف ساخته خواهد شد. به عقیده من این موضوع حاوی یک پیام مهم برای نسل‌های آینده است.»

مسابقات امسال اولین دوره المپیک و پارالمپیک محسوب می‌شود که تمام مدال‌های آن از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند. البته باید ذکر کرد که سال ۲۰۱۶ نیز چنین رویکردی برای بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو برزیل در نظر گرفته شده بود و ۳۰ درصد از نقره استرلینگ که برای ساخت مدال‌ها کاربرد دارد از مواد بازیافتی مانند قطعات خودرو به دست آمده بود. با این وجود باید دید در مسابقات پاریس ۲۰۲۴ نیز از همین روش‌ها استفاده خواهد شد یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی