همه چیز درباره آیفون 13
توانیر درباره ورود گسترده ماینرهای غیرمجاز رمزارز از چین هشدار داد

توانیر درباره ورود گسترده ماینرهای غیرمجاز رمزارز از چین هشدار داد

مدیر عامل توانیر در مورد ورود گسترده دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمزارز از چین به کشور به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هشدار داد. یکی از دلایل توانیر برای این هشدار، اشاره به قیمت ناچیز حامل‌های انرژی در ایران بوده که به صورت یارانه‌ای است و در مقایسه با سایر کشورهای جهان هزینه کمتری دارد.

«محمد حسن متولی زاده» رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت توانیر در نامه‌ای به مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن هشدار درباره احتمال افزایش واردات ماینرهای غیرمجاز استخراج رمزارز، بر اتخاذ تمهیدات سختگیرانه‌تری برای جلوگیری از ورود این محصولات به کشور تأکید کرده است.

در این نامه مورخ ۲۸ تیر ماه آمده است: «با عنایت به اخبار منتشره در رسانه‌های کشور چین و همچنین رسانه‌های جهانی، دولت چین در حال اعمال سیاست‌های بسیار سخت‌گیرانه جهت ممنوعیت استخراج رمزارزها در چین می‌باشد و این امر باعث خروج اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌های استخراج رمزارز از کشور مذکور خواهد شد که بیش از ۵۰ درصد ظرفیت استخراج رمزارزها در کل دنیا را به خود اختصاص داده است.»

ماینرهای غیرمجاز

در ادامه می‌خوانیم: «از آنجایی که قیمت حامل‌های انرژی در ایران به صورت یارانه‌ای و ناچیز در مقایسه با قیمت‌های جهانی عرضه می‌شود، احتمال ورود تعداد زیادی از دستگاه‌های مذکور از چین به کشورمان از طریق مبادی غیر رسمی در هفته‌های پیش رو بسیار بالا ارزیابی می‌شود. لذا، با توجه به تبعات زیان‌بار اقتصادی، اجتماعی و امنیتی این مسئله، خواهشمند است دستور فرمایید در روزها و هفته‌های آتی تمهیدات سخت‌گیرانه‌تری به منظور جلوگیری از ورود غیرقانونی دستگاه‌های استخراج رمزارز به کشور معمول فرمایند.»

در حال حاضر برخی شرکت‌ها با دریافت ثبت سفارش از وزارت صمت و تأمین ارز نیمایی از بانک مرکزی، اقدام به ورود دستگاه‌های استخراج رمزارز می‌کنند که عده‌ای اعتقاد دارند با توجه به قطعی‌های مکرر برق در هفته‌های اخیر، باید جلوی این کار گرفته شود.

هر چند به عقیده بسیاری از کارشناسان و همچنین وزیر ارتباطات، دلیل اصلی قطعی برق هفته‌های اخیر استخراج رمزارزها نیست و دستگاه‌های ماینر فقط در بخش کوچکی از خاموشی‌ها تأثیرگذارند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato