ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مدیر سواد رسانه‌ای فضای مجازی صداوسیما: پهنای باند اینستاگرام باید کاهش یابد

مدیر سواد رسانه‌ای معاونت فضای مجازی صدا وسیما با بیان اینکه صفحات اینستاگرامی باعث سرخوردگی و افسردگی کاربران شده اظهار داشت اینستاگرام نباید بسته شود اما بایستی قدرتش کم و میزان پهنای باندی که اشغال ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۵

مدیر سواد رسانه‌ای معاونت فضای مجازی صدا وسیما با بیان اینکه صفحات اینستاگرامی باعث سرخوردگی و افسردگی کاربران شده اظهار داشت اینستاگرام نباید بسته شود اما بایستی قدرتش کم و میزان پهنای باندی که اشغال می‌کند کاهش یابد.

چهارمین جلسه از سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی با موضوع «ابعاد فرهنگی- اجتماعی طرح حمایت از حقوق کاربران» برگزار شد و در آن «محمدحسین سیاح طاهری»، مدیر سواد رسانه‌ای معاونت فضای مجازی سازمان صدا و سیما به عنوان مدافع طرح موسوم به صیانت، گفت:

«در کنار حمایت از پلتفرم‌ها، حمایت از تولیدکنندگان محتوای مورد نظر کشور نیز حائز اهمیت است. ظاهر امر این است که طرح یاد شده همه لایه‌های فضای مجازی را در بر می‌گیرد که این یکی از نقاط قوت طرح صیانت است. در حال حاضر، دست ما برای حکمرانی در این عرصه بسته است. قصد ما جلوگیری از ول بودن فضای مجازی است و بی شک حاکمیت ملی حداقلی در این فضا، امری ضروری محسوب می‌شود.»

به گفته وی مولفه‌هایی چون تنظیم گری، ساماندهی خدمات پایه کاربردی، حمایت از پلتفرم‌های داخلی، تعیین سطوح مختلف دسترسی و افزایش پهنای باند از اهداف مورد نظر این طرح هستند.

سیاح طاهری در ادامه به بحث فیلترینگ اشاره کرده و تاکید کرد زمانی که حاکمیت را اعمال کرد، چاره‌ای جز فیلترینگ باقی نمی‌ماند: «اگر بتوانیم پلتفرم‌ها و سکوهای خارجی را پایبند به قانون کنیم، دیگر نیازی به فیلترینگ نیست و صرفا محتوای نامناسب حذف می‌شود و کاربر متخلف مسئولیتش را می‌پذیرد.»

او با بیان این که کسب و کارها در اینستاگرام و دیگر پلتفرم‌های خارجی، هیچ مسئولیتی را به عهده نمی‌گیرند و رقابتی ناسالم در این بستر وجود دارد، معتقد است در اینستاگرام، تبلیغ مصرف گرایی و پیج‌های لاکچری موجب سرخوردگی و افسردگی کاربران شده است.

مدیر سواد رسانه‌ای معاونت فضای مجازی سازمان صدا و سیما با ترسیم تصویری مطلوب از اجرای طرح حمایت از حقوق کاربران، گفت:

«ما اعتقاد نداریم که مرزهای فضای مجازی باید بسته شوند. اینستاگرام نباید بسته شود، اما قدرتش باید کاهش یابد و میزان پهنای باندی که اشغال می‌کند کاهش یابد. علاوه بر این از کسانی که در پلتفرم‌های داخلی فعالیت می‌کنند، باید حمایت شود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • avvvvab
  avvvvab | ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

  سلام
  لا اقل یک ارفاقی برای سایتهای خودی قائل شوید
  این‌ترنت دیگر سایتهای ایرانی را هم به زور باز میکند
  اهل جفنگیات نیستم
  خودتان که پیش از من میدانید کدام سایت را میخواهم باز کنم
  جناب سانسورچی اگر از نظرتان سایت موردنظر، ایرادی نداشت لطفًا اینقدر سرعت را کم نکنید که عطایش را به لقایش بخشم
  و السلام

 • itookan
  itookan | ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

  سمتش طنز بانمک و معنی داری شده. «مدیر سواد رسانه‌ای» 😂

 • hosein aboutorab
  hosein aboutorab | ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

  آره داداش ، اینستاگرام ممکنه باعث سرخوردگی بشه و شاید تو بعضی ها هم عامل افسردگی و در عده ای این افسردگی سبب خودکشی بشه
  ولی وجود آدم هایی مثل تو و بالاسریات که با تفکرات ارتجاعی طالبانی به اکثریت مردم زور می گن قطعا باعث خودکشی جمعی مردم خواهد شد .

مطالب پیشنهادی