ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کشف قدیمی‌ترین شواهد مصرف دخانیات توسط انسان با قدمت ۱۲ هزار سال

باستان‌شناسان در حال حفاری یک منطقه دورافتاده در شمال غربی یوتا، قدیمی‌ترین شواهد مرتبط با مصرف دخانیات را کشف کرده‌اند که قدمت آن به بیش از 12,000 سال قبل بازمی‌گردد. این کشف در اردوگاه شکارچیان ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۲۶ مهر ۱۴۰۰ | ۲۳:۳۰

باستان‌شناسان در حال حفاری یک منطقه دورافتاده در شمال غربی یوتا، قدیمی‌ترین شواهد مرتبط با مصرف دخانیات را کشف کرده‌اند که قدمت آن به بیش از 12,000 سال قبل بازمی‌گردد.

این کشف در اردوگاه شکارچیان عصر یخبندان معروف به منطقه Wishbone انجام شد. این منطقه شش سال پیش و برای اولین بار در صحرای بزرگ سالت لیک یوتا کشف شد و تخمین زده می‌شود که قدمت رادیو کربن چوب سوخته شده آن به حدود 12300 سال پیش برمی‌گردد.

در میان بقایای این ناحیه، تیم تحقیق چهار دانه تنباکو سوخته شده کشف کرد. دانه‌ها متعلق به انواع توتون‌های وحشی هستند که به نام Nicotiana Attenuate نام دارند.

منطقه Wishbone، منطقه‌ای باتلاقی در حدود 12000 سال پیش بوده و بنابراین محققان عقیده دارند که بعید است گیاهان تنباکو در آن امکان رشد و تکثیر داشته باشند. همچنین بعید است که از گیاه تنباکو برای ایجاد آتش استفاده شود، زیرا دانه‌های آن به خوبی نمی‌سوزند.

جویدن یا کشیدن سیگار توسط شکارچیان به دلیل ویژگی‌های سرخوش کننده‌اش، محتمل‌ترین فرضیه‌ای است که به تازگی منتشر شده است.

«دارون دوک»، نویسنده ارشد این مقاله در مصاحبه با Scientific American توضیح داد: «می‌توان آن‌ها را کنار آتش تصور کرد که درحال استعمال دخانیات بودند. احساس آن‌ها برای ما قابل درک است.»

پیش از این، قدیمی‌ترین شواهد باستانی از مصرف دخانیات به 3300 سال پیش بازمی‌گشت. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که مقداری نیکوتین روی لوله‌های قدیمی سیگار در یک منطقه باستانی در آلابامای شمالی یافت شده است.

گزارش‌های قومی و تاریخی می‌تواند مصرف دخانیات را حتی به سال‌های دورتری نیز برگرداند. فرهنگ‌های بومی آمریکای شمالی و جنوبی سابقه‌ای طولانی و پیچیده در زمینه استفاده از دخانیات دارند. با این‌حال، این ادعا را تنها می‌توان تا پنج یا حدود شش هزار سال پیش ردیابی کرد.

دوک می‌گوید: «اطلاعات بسیار کمی در مورد شکارچیان و جمع‌آورندگان اولیه که در سال‌های پایانی آخرین عصر یخبندان مستعره آمریکای شمالی بودند، داریم. با این‌حال، همین اطلاعات ناچیز ما را از این نکته مطلع می‌کنند که انسان‌های اولیه زودتر از آنچه انتظار می‌رفت، از خواص سرخوش کننده دخانیات مطلع شده بودند.»

دوک در پایان به رویترز گفت: «ما تصور می‌کنیم که تنباکو باید به عنوان منبعی برای دانش اکولوژیکی در شناخت افرادی تبدیل شود که حدود 13000 سال پیش در داخل قاره آمریکای شمالی ساکن بوده‌اند. ما اطلاعات کمی در مورد فرهنگ آن‌ها داریم. اما چیزی که بیشتر از همیشه ما را مجذوب آن‌ها می‌کند، یافته‌هایی است که از میزان اطلاعات آن‌ها در مورد دخانیات پرده‌برداری می‌کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی