ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آموزش

چگونه در فتوشاپ پالت رنگ سفارشی ایجاد کنیم؟

فتوشاپ یکی از منعطف‌ترین محصولات ادوبی به شمار می‌رود که کاربران می‌توانند جنبه‌های مختلف آن را شخصی‌سازی کنند. در همین راستا اگر علاقه‌ای به پالت رنگ پیش‌فرض فتوشاپ ندارید، می‌توانید اقدام به ساخت پالت رنگ ...

امیر امام جمعه
نوشته شده توسط امیر امام جمعه | ۱۱ آبان ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۰

فتوشاپ یکی از منعطف‌ترین محصولات ادوبی به شمار می‌رود که کاربران می‌توانند جنبه‌های مختلف آن را شخصی‌سازی کنند. در همین راستا اگر علاقه‌ای به پالت رنگ پیش‌فرض فتوشاپ ندارید، می‌توانید اقدام به ساخت پالت رنگ سفارشی با توجه به سلیقه و نیازهای خود کنید.

فهرست مطالب

انتخاب طیف رنگی

در اولین مرحله باید یک تصویر یا فایل حاوی رنگی‌های دلخواه خود را انتخاب کنید تا قادر به استفاده از آن‌ها باشید. بعد از باز کردن فایل، با پنجره‌ای مشابه با تصویر زیر مواجه خواهید شد که فایل موردنظر در وسط آن و پالت رنگ پیش‌فرض فتوشاپ در حاشیه سمت راست قرار خواهد داشت. 

دسترسی به پنل Color Swatches

در ادامه باید به پنل Color Swatches مراجعه کنید که در گوشه بالایی سمت راست محیط فتوشاپ قرار گرفته است. پالت رنگ پیش‌فرض شامل خانه‌هایی مربعی شکل می‌شود که یک رنگ خاص در هر کدام از آن‌ها جای دارد. 

در بالای پالت رنگ، ردیفی از خانه‌ها را به صورت مجزا مشاهده خواهید کرد که به تازگی توسط ابزار Eyedropper برداشت شده‌اند. ردیف گفته شده امکان دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به رنگ‌های پراستفاده اخیر را فراهم می‌کند و در پایین آن نیز رنگ‌ها در ترتیب پیش‌فرض دیده می‌شوند. 

حذف رنگ‌های اضافی

کاملاً‌ واضح است که تمامی رنگ‌های موجود در پالت رنگی فتوشاپ توسط بیشتر کاربران مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و هر کاربر با توجه به نیازها و سلیقه خود، رنگ‌های خاصی را در پروژه‌ها برمی‌گزیند. به همین دلیل حذف رنگ‌های اضافی از پالت می‌تواند امری معقول باشد که یافتن رنگ‌های دلخواه را آسان‌تر می‌کند و فضای بیشتری نیز جهت افزودن رنگ‌های دیگر فراهم می‌کند. 

برای حذف رنگ‌ها ابتدا روی منوی همبرگری در گوشه بالایی سمت راست پنجره پالت کلیک کنید و سپس از منوی طولانی پدیدار شده، گزینه Preset Manager را انتخاب کنید. البته موارد بسیاری در منوی مذکور دیده می‌شوند که در این قسمت به توضیحات آن‌ها نمی‌پردازیم.

پس از کلیک روی Preset Manager، پنجره‌ای جدید باز خواهد شد که در آن می‌توانید رنگ‌های فعال موجود در پالت فتوشاپ را مدیریت کنید.

در پنجره مدیریت رنگ‌ها امکان افزودن رنگ‌های جدید، حذف رنگ‌های پیش‌فرض، تغییر ترتیب رنگ‌ها، ویرایش نام رنگ‌ها و ساخت یک پالت تازه وجود دارد. برای حذف تمامی رنگ‌ها، ابتدا روی اولین رنگ کلیک کنید و سپس کلید Shift را نگه داشته و روی آخرین رنگ کلیک کنید تا تمامی رنگ‌های موجود در پالت انتخاب شوند. رنگ‌های انتخاب شده با حاشیه‌ای آبی رنگ مشخص خواهند شد. در ادامه گزینه Delete را انتخاب کنید و در نهایت کلید Done را بزنید. البته توجه داشته باشید که مسیر گفته شده، موجب تغییر دائمی پالت پیش‌فرض نخواهد شد و فتوشاپ همیشه گزینه پیش‌فرض را به عنوان قالبی ذخیره شده در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بهره‌گیری از ابزار Eyedropper

اکنون با حذف پالت پیش‌فرض، فضای جدیدی برای افزودن رنگ‌های دیگر در دسترس قرار گرفته است. برای انتخاب هر رنگ به صورت مستقل جهت افزودن به پالت، ابتدا ابزار Eyedropper را انتخاب کنید.

سپس در گوشه بالایی سمت چپ، منویی کشویی را مشاهده خواهید کرد که عنوان Sample برای آن انتخاب شده است. روی آن کلیک کنید و در ادامه گزینه All Layers را انتخاب نمایید.

انتخاب گزینه All Layers موجب می‌شود تا فرایند نمونه‌گیری از تمامی لایه‌های فایل صورت بگیرد و روند انتخاب رنگ‌ها را بسیار سریع‌تر کند.

افزودن رنگ جدید به پالت

بعد از انتخاب ابزار Eyedropper و گزینه All Layers، روی محلی که قصد ثبت رنگ آن را دارید، کلیک کنید. اکنون چرخ رنگ (Color Wheel) در محل انتخاب شده پدیدار می‌شود. در قسمت بالایی دایره، رنگ فعلی انتخاب شده دیده می‌شود و در قسمت پایینی نیز رنگ قبلی قابل مشاهده خواهد بود.

پس از انتخاب رنگ، نشانگر ابزار Eyedropper را به سمت پالت رنگی ببرید و روی خانه خالی مدنظر کلیک کنید. در این مرحله نشانگر به آیکن سطل رنگ تبدیل خواهد شد. اکنون رنگ جدیدی به پالت اضافه شده است.

پالت رنگ فتوشاپ

در ادامه پنجره جدیدی با عنوان Color Swatch Name پدیدار می‌شود که در آن می‌توانید اقدام به انتخاب نام برای رنگ جدید کنید. همچنین امکان افزودن رنگ به کتابخانه فتوشاپ وجود خواهد داشت. پس از وارد کردن نام دلخواه، روی کلید Ok کلیک کنید.

پالت رنگ فتوشاپ

اگر تیک گزینه ذخیره رنگ در کتابخانه را زده باشید، مشاهده خواهید کرد که پنل Libraries در سمت راست باز می‌شود.

پالت رنگ فتوشاپ

در این مطلب قصد ارائه توضیحات پیرامون کتابخانه‌های فتوشاپ را نداریم، پس روی عنوان Libraries کلیک کنید تا منوی گفته شده، بسته شود.

اتمام فرایند افزودن رنگ‌ها

مراحل قسمت قبلی را می‌توانید برای رنگ‌های جدیدی تکرار کنید تا در نهایت به پالت دلخواه خود دست یابید. خوشبختانه فتوشاپ محدودیتی برای تعداد رنگ‌های ذخیره شده در پالت درنظر نگرفته است.

پالت رنگ فتوشاپ

پس از اتمام انتخاب رنگ‌ها، روی منوی کشویی Swatches کلیک کنید و سپس Preset Manager را انتخاب کنید. اکنون دوباره از پنجره مدیریت رنگ‌ها برای تغییر ترتیب آن استفاده خواهیم کرد. جابه‌جایی رنگ‌ها از طریق قابلیت کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) امکان‌پذیر است. مرتب کردن رنگ‌ها موجب می‌شود تا بتوانید رنگ‌های مشابه یکدیگر را در کنار هم قرار دهید و از وجود موارد تکراری آگاه شوید.

برای حذف یک رنگ اضافی، روی آن کلیک می‌کنیم تا انتخاب شود و سپس گزینه Delete را می‌زنیم.

پالت رنگ فتوشاپ

در نهایت روی کلید Done کلیک کنید.

ذخیره پالت رنگ

پس از اتمام کار با پنجره Preset Manager، می‌توانید اقدام به ذخیره کردن پالت رنگی ایجاد شده برای استفاده‌های آتی کنید. 

پالت رنگ فتوشاپ

برای ذخیره پالت سفارشی جدید، روی منوی کشویی Swatches کلیک کرده و سپس گزینه Save Swatches را انتخاب کنید.

اکنون پنجره Save as نمایش داده می‌شود که در آن می‌توانید نامی دلخواه برای پالت رنگی سفارشی تعریف کنید. استفاده از نام‌های بامعنی می‌شود تا در صورت انباشته شدن پالت‌ها، بتوانید به آسانی عنوان موردنظر را پیدا کنید.

ریست کردن پالت رنگ

اگر بخواهید از پالت رنگ سفارشی به نمونه پیش‌فرض فتوشاپ بازگردید، می‌توانید اقدام به ریست کردن تنظیمات مرتبط کنید. در ابتدا روی منوی کشویی Swatches کلیک کرده و سپس گزینه Reset Swatches را انتخاب کنید.

پالت رنگ فتوشاپ

اکنون در پنجره جدیدی از کاربر پرسیده می‌شود که آیا قصد جایگزین کردن پالت رنگی فعلی را دارد. برای تایید روی کلید OK کلیک کنید. نکته مهم این است که در پنجره گفته شده روی Append کلیک نکنید؛ زیرا در صورت انتخاب آن، فتوشاپ اقدام به جایگزین کردن رنگ‌های پالت سفارشی با رنگ‌های پیش‌فرض خود خواهد کرد.

بارگذاری مجدد پالت رنگ سفارشی

پس از فعال کردن دوباره پالت رنگی پیش‌فرض فتوشاپ، کاربران قادر خواهند بود به پالت رنگی سفارشی نیز دسترسی داشته باشند. برای انجام این کار ابتدا دوباره به پنل Swatches مراجعه می‌کنیم و پس از انتخاب منوی کشویی، گزینه Replace Swatches را ‌می‌زنیم.

پالت رنگ فتوشاپ

در فولدر Color Swatches می‌توانید فایل پالت رنگ سفارشی موردنظر خود را پیدا کنید. پس از انتخاب فایل روی Open کلیک کنید تا پالت بارگذاری شود.

پالت رنگ فتوشاپ

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی