تراشه A16 Bionic اپل احتمالا با فرآیند ۴ نانومتری تولید می‌شود

تراشه A16 Bionic اپل احتمالا با فرآیند ۴ نانومتری تولید می‌شود

در حالی که آخرین نسل گوشی‌های آیفون کمتر از دو ماه قبل معرفی شد و در گزارش‌های قبلی گفته شده بود که کوپرتینویی‌ها از معماری ۳ نانومتری در تراشه بعدی خود استفاده خواهند کرد، اکنون گزارش‌های جدید می‌گویند تراشه A16 Bionic موجود در آیفون ۱۴ جدید ممکن است با فرآیند ۴ نانومتری تولید شود.

بر اساس گزارش جدیدی از دیجی‌تایمز، آیفون ۱۴ جدید اپل احتمالا به همراه تراشه ۴ نانومتری A16 Bionic وارد بازار خواهد شد، که با این وجود می‌توان عنوان کرد چیپست جدید نسبت به پردازنده‌های ۵ نانومتری موجود در آیفون ۱۳ و ۱۲ رویه کوچک‌تری خواهد داشت.

فرآیند ۴ نانومتری

جدیدترین تراشه A14 Bionic کوپرتینویی‌ها در جدیدترین دستگاه‌های آیپد ایر و آیفون ۱۲ اپل استفاده شده است. این چیپست با استفاده از فرآیند ۵ نانومتری ساخته شده است که با این وجود بسیاری از طرفداران انتظار داشتند آخرین تراشه A15 Bionic قرار است با استفاده از فرآیند ۴ نانومتری ساخته شود. با این حال همه چیز طبق انتظار کاربران پیش نرفت و جدیدترین چیپ اپل با استفاده از یک فرآیند ۵ نانومتری کمی بهبود یافته ایجاد شد.

استفاده از فرآیند ساخت کوچک‌تر باعث کاهش حجم تراشه و بهبود عملکرد و افزایش بهره‌وری انرژی آن خواهد شد. همچنین این امر باعث شد زمزمه‌هایی شنیده شود که اپل از ساخت چیپست بر اساس فرآیند ۴ نانومتری صرف نظر خواهد کرد تا از فرآیند ۳ نانومتری در تراشه بعدی A16 Bionic خود استفاده کند.

با این حال، گزارشی که توسط The Information منتشر شد، عنوان می‌کند که TSMC شریک اپل برای تولید تراشه ۳ نانومتری با چالش‌های فنی مواجه شده است که می‌تواند دلیل اصلی تصمیم اپل برای استفاده از فرآیند ۴ نانومتری در آیفون سال آینده باشد.

گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که کوپرتینویی‌ها قبلا تمام ظرفیت تولید TSMC برای فرآیند ۳ نانومتری را رزرو کرده‌اند تا چیپست دستگاه‌های آینده آیفون و رایانه‌های مک را بر اساس آن بسازد. اکنون ماه چندین ماه با عرضه آیفون ۱۴ فاصله داریم و در این فاصله زمانی اتفاقات و اخبار زیادی ممکن است منتشر شوند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato