ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

تراشه A16 Bionic اپل احتمالا با فرآیند ۴ نانومتری تولید می‌شود

در حالی که آخرین نسل گوشی‌های آیفون کمتر از دو ماه قبل معرفی شد و در گزارش‌های قبلی گفته شده بود که کوپرتینویی‌ها از معماری ۳ نانومتری در تراشه بعدی خود استفاده خواهند کرد، اکنون ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۳ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۰

در حالی که آخرین نسل گوشی‌های آیفون کمتر از دو ماه قبل معرفی شد و در گزارش‌های قبلی گفته شده بود که کوپرتینویی‌ها از معماری ۳ نانومتری در تراشه بعدی خود استفاده خواهند کرد، اکنون گزارش‌های جدید می‌گویند تراشه A16 Bionic موجود در آیفون ۱۴ جدید ممکن است با فرآیند ۴ نانومتری تولید شود.

بر اساس گزارش جدیدی از دیجی‌تایمز، آیفون ۱۴ جدید اپل احتمالا به همراه تراشه ۴ نانومتری A16 Bionic وارد بازار خواهد شد، که با این وجود می‌توان عنوان کرد چیپست جدید نسبت به پردازنده‌های ۵ نانومتری موجود در آیفون ۱۳ و ۱۲ رویه کوچک‌تری خواهد داشت.

فرآیند ۴ نانومتری

جدیدترین تراشه A14 Bionic کوپرتینویی‌ها در جدیدترین دستگاه‌های آیپد ایر و آیفون ۱۲ اپل استفاده شده است. این چیپست با استفاده از فرآیند ۵ نانومتری ساخته شده است که با این وجود بسیاری از طرفداران انتظار داشتند آخرین تراشه A15 Bionic قرار است با استفاده از فرآیند ۴ نانومتری ساخته شود. با این حال همه چیز طبق انتظار کاربران پیش نرفت و جدیدترین چیپ اپل با استفاده از یک فرآیند ۵ نانومتری کمی بهبود یافته ایجاد شد.

استفاده از فرآیند ساخت کوچک‌تر باعث کاهش حجم تراشه و بهبود عملکرد و افزایش بهره‌وری انرژی آن خواهد شد. همچنین این امر باعث شد زمزمه‌هایی شنیده شود که اپل از ساخت چیپست بر اساس فرآیند ۴ نانومتری صرف نظر خواهد کرد تا از فرآیند ۳ نانومتری در تراشه بعدی A16 Bionic خود استفاده کند.

با این حال، گزارشی که توسط The Information منتشر شد، عنوان می‌کند که TSMC شریک اپل برای تولید تراشه ۳ نانومتری با چالش‌های فنی مواجه شده است که می‌تواند دلیل اصلی تصمیم اپل برای استفاده از فرآیند ۴ نانومتری در آیفون سال آینده باشد.

گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که کوپرتینویی‌ها قبلا تمام ظرفیت تولید TSMC برای فرآیند ۳ نانومتری را رزرو کرده‌اند تا چیپست دستگاه‌های آینده آیفون و رایانه‌های مک را بر اساس آن بسازد. اکنون ماه چندین ماه با عرضه آیفون ۱۴ فاصله داریم و در این فاصله زمانی اتفاقات و اخبار زیادی ممکن است منتشر شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی