ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آموزش

چگونه به تصاویر در فتوشاپ سایه اضافه کنیم؟

اضافه کردن سایه به اشیاء یا افراد مختلف در هنگام ادغام دو تصویر، روشی آسان برای واقعی‌تر کردن خروجی است و نیاز به ویرایش‌های سنگین‌تر جهت جلوگیری از مصنوعی شدن تصویر را از بین می‌برد.  ...

امیر امام جمعه
نوشته شده توسط امیر امام جمعه | ۱۹ آبان ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۰

اضافه کردن سایه به اشیاء یا افراد مختلف در هنگام ادغام دو تصویر، روشی آسان برای واقعی‌تر کردن خروجی است و نیاز به ویرایش‌های سنگین‌تر جهت جلوگیری از مصنوعی شدن تصویر را از بین می‌برد. 

در این مطلب استفاده از افکت Drop Show توضیح داده شده که می‌توان از آن برای اضافه کردن سایه به تصاویر در فتوشاپ استفاده کرد. همچنین برخی تغییرات کوچک موجب می‌شود تا تصویر نهایی دلچسب‌تری را در اختیار داشته باشید که در انتها به آن‌ها اشاره شده است.

فهرست مطالب

حذف حاشیه‌های سوژه

چندین روش مختلف برای حذف پس زمینه یا جدا کردن یک سوژه از پس زمینه وجود دارد.

ابتدا دو تصویر موردنظر (لینک دانلود تصاویر در انتهای مطلب) را وارد محیط فتوشاپ کنید. سپس تصویر مرد اسکیت سوار را انتخاب کرده و از منوی Select گزینه Subject را انتخاب نمایید.

با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl و + اقدام به زوم کردن کنید. همچنین از کلید اسپیس برای جابه‌جایی بهره بگیرید.

کلید L را برای انتخاب ابزار Lasso بزنید. در ادامه کلید شیفت را فشار داده و نگه دارید و از ماوس برای انتخاب حاشیه‌های سوژه استفاده کنید. با توجه به نسخه فتوشاپ نصب شده روی سیستم، ممکن است قسمت‌های مختلفی انتخاب نشود. 

برای لغو انتخاب یک قسمت، می‌توانید مراحل قبلی گفته شده را تکرار کنید اما به جای کلید شیفت، از کلید Alt استفاده کنید. برای مثال ممکن است که ابزار Subject Select به صورت خودکار اقدام به انتخاب سایه اصلی سوژه کند و کاربر نیاز به حذف دستی آن داشته باشد.

نیازی وجود ندارد که انتخاب کلی حاشیه‌های سوژه به صورت کاملاً دقیق صورت گیرد؛ زیرا در ادامه سوژه را منتقل خواهیم کرد و ویرایش‌های بیشتری روی آن اعمال می‌کنیم. پس از انتخاب حاشیه‌های سوژه، جهت جداسازی آن از پس زمینه اقدام به کلیک روی ابزار Mask می‌کنیم که به صورت آیکن مستطیل سفید در گوشه پایینی سمت راست قابل مشاهده است.

افزودن سوژه به پس زمینه جدید

روش‌های مختلفی برای جابه‌جایی یک المان میان دو فایل در فتوشاپ در نظر گرفته شده است. در این آموزش، قصد داریم از آسان‌ترین مسیر استفاده کنیم. پس از آنلاک کردن لایه اصلی فایل، اقدام به انتقال سوژه از طریق تکنیک کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) خواهیم کرد.

اضافه کردن سایه به سوژه

تا اینجای کار تنها سوژه موردنظر را از پس زمینه اصلی جدا کرده‌ایم و سپس آن را به پس زمینه جدید انتقال داده‌ایم. ممکن است در ابتدا از آنچه می‌بینید، دلسرد شوید زیرا مرد اسکیت سوار چندان همخوانی با پس زمینه جدید ندارد و تصویر کاملاً مصنوعی به نظر می‌رسد. اما اضافه کردن سایه و چند ویرایش کوچک می‌تواند تغییر بنیادی در خروجی ایجاد کند.

در ابتدا روی Layer 1 (لایه اول) راست کلیک کرده و سپس گزینه Convert to Smart Object را انتخاب کنید. این کار موجب می‌شود تا راه برگشت در ادامه وجود داشته باشد و امکان کاهش یا افزایش اندازه تصویر با حفظ رزولوشن اصلی فراهم شود و از پیکسلی شدن خروجی جلوگیری می‌کند.

کلید ترکیبی Ctrl و T را فشار دهید تا ابزار Transform انتخاب شود. اکنون سوژه را به مکان دلخواه خود منتقل کنید. 

روی مربع‌های کوچک در حاشیه سوژه کلیک کنید تا آن را به اندازه دلخواه خود درآورید. توصیه می‌شود اندازه سوژه را به صورت متناسب با پس زمینه و اجزای موجود در آن درنظر بگیرید تا تصویر مصنوعی نشود.

از آنجایی که نور از سمت چپ پس زمینه در حالت تابیدن است، بهتر است سوژه را نیز به همان سمت قرار دهیم تا نور به صورت آن برخورد کند. برای انجام این کار ابتدا روی سوژه راست کلیک کرده و سپس گزینه Flip Horizontal را انتخاب کنید.

برای ذخیره تغییرات تنها کافیست تا روی گزینه تیک در بالای صفحه کلیک کنید یا کلید Enter را فشار دهید. برای برگشت به عقب نیز می‌توانید از کلید ترکیبی Ctrl و Z استفاده کنید. در ادامه با دابل کلیک روی گوشه راستی Layer 1 می‌توانید منوی Layer Style را باز کنید. 

تیک گزینه Drop Shadow را بزنید و سپس روی همان گزینه کلیک کنید تا تنظیمات مربوطه نمایش داده شود. نیازی به تغییر تنظیمات در این مرحله نیست و تنها دکمه OK را بزنید.

اکنون می‌خواهیم سایه‌ سوژه را به صورت جداگانه در لایه‌ای دیگر تعریف کنیم. از طریق منوی Layer گزینه Layer Style را انتخاب کرده و سپس Create Layer را بزنید.

در صورت مشاهده پیغام خطا یا هشدار کلید OK را بزنید.

لایه مربوط به سایه سوژه را انتخاب کنید و سپس با زدن کلید ترکیبی Ctrl و Z اقدام به انتخاب ابزار Transform نمایید. اکنون می‌توانید به صورت جداگانه سایه را حرکت دهید و اندازه آن را تنظیم کنید.

با جابه‌جایی سایه به محل مناسب و درنظر گرفتن اندازه متناسب، می‌توانید آن را واقعی‌تر جلوه دهید. در نهایت روی سایه راست کلیک کرده و گزینه Distort را انتخاب کنید.

با استفاده از مربع‌های کوچک و کلیدهای نشانه (در هنگام قرارگیری ماوس روی مربع‌ها) می‌توانید سایه را به سمت راست متمایل کنید. ممکن است در این قسمت کمی به آزمون خطا و نیاز داشته باشید تا موقعیت دلخواه خود را بدست آورید. پس از اتمام کار کلید Enter را بزنید.

واقعی‌سازی سایه

 با وجود متمایل کردن سایه، تصویر همچنان غیرواقعی به نظر می‌رسد و نیازمند ویرایش‌های بیشتری است. در تصاویر واقعی، سایه‌های نزدیک به سوژه معمولاً تیره‌تر هستند درحالی که با دور شدن از سوژه، سایه نیز محوتر می‌شود. 

برای انجام ویرایش گفته شده ابتدا لایه سایه سوژه را انتخاب کرده و سپس از طریق منوی Filter گزینه Blur Gallery را زده و در نهایت Path Blur را انتخاب کنید.

مقدار Path Blur را طریق اسلایدر درنظر گرفته شده روی میزان دلخواه تنظیم کنید. همچنین می‌توانید از تنظیمات نمایش داده شده در تصویر زیر بهره بگیرید. به یاد داشته باشید که در ادامه قادر خواهید بود تا دوباره تنظیمات مذکور را تغییر دهید. در نهایت کلید Enter یا OK را برای ثبت تغییرات بزنید.

با توجه به قدرت پردازشی رایانه، ممکن است اعمال ویرایش‌های جدید کمی زمان ببرد. برای افزایش سرعت این فرایند، توصیه می‌شود سایر برنامه‌های درحال اجرا را ببندید. پس از انجام کار، قادر خواهید بود تا Opacity و Fill لایه را به دلخواه خود تغییر دهید تا نتیجه مطلوب‌تری دریافت کنید. در این نمونه به ترتیب از مقادیر ۴۳ و ۷۲ درصد استفاده شده است.

توجه داشته باشید که می‌توانید تمامی ویرایش‌ها و تنظیمات مراحل قبلی را دوباره تغییر دهید تا سایه‌ واقعی‌تری داشته باشید. همچنین می‌توان از سایر ابزارهای فتوشاپ مانند Brush برای افزودن جزئیات ظریف‌تر به تصویر استفاده کرد.

افزودن افکت Silhouette

افکت Silhouette ارتباط مستقیمی به اضافه کردن سایه برای سوژه ندارد اما می‌تواند به طبیعی‌تر شدن تصویر کمک کند. برای شروع ابتدا یک لایه Stamp Visible ایجاد کنید. کلید ترکیبی Shift + Ctrl + Alt + E توصیه می‌شود.

به منوی Filter بروید و سپس Camera Raw Filter را انتخاب کنید.

روی آیکن فیلتر Radial در سمت راست صفحه کلیک کرده و دایره آن را در اطراف مرد اسکیت سوار تنظیم کنید. همچنین می‌توانید اندازه دایره را به دلخواه تغییر دهید.

تیک گزینه Invert را بزنید. مقدار Feather را روی ۱۰۰ قرار دهید. نوار Exposure را تا ۱.۹۵- بیاورید و سایر مقادیر را نیز مانند تصویر زیر تنظیم کنید.

تصویر نهایی مانند نمونه زیر خواهد بود.

فرایند ویرایش می‌تواند به دلخواه کاربر ادامه پیدا کند؛ اما در این مرحله تصویر تا حد قابل قبولی واقعی به نظر می‌رسد. همچنین روش‌های متنوع دیگری برای دستیابی به همین خروجی وجود دارد؛ ولی روش گفته شده در این مطلب آسان‌ترین و شاید سریع‌ترین در نوع خود باشد. افزونه‌های جانبی مختلفی هم برای کمک به کاربران فتوشاپ در دسترس قرار دارند که می‌توانند در زمان صرفه‌جویی به عمل آورند.

image

دریافت فایل‌ها: تصویر ۱ |‌ تصویر ۲

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی