ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

انویدیا برای مقابله با گرمایش جهانی با هوش مصنوعی زمین دیجیتال توسعه می‌دهد

زمین در حال گرم شدن است، به طوری که هفت سال گذشته به عنوان گرمترین سال‌های این سیاره از ابتدای حضور انسان‌ها ثبت شد. در بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی، گازهای گلخانه‌ای ناشی از ...

زمین در حال گرم شدن است، به طوری که هفت سال گذشته به عنوان گرمترین سال‌های این سیاره از ابتدای حضور انسان‌ها ثبت شد. در بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی، گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی به طور میانگین ۱.۱ درجه سلسیوس دمای زمین را افزایش داد و حالا شاهد اتفاقات کاملا متفاوتی هستیم. حالا مدیرعامل شرکت انویدیا در کنفرانس فناوری GPU راه حل متفاوتی ارائه داد و گفت که با شبیه‌سازی زمین می‌توانیم تغییرات اقلیمی زمین را پیش‌بینی کنیم و با آن مقابله کنیم.

امروزه شاهد اتفاقات متفاوتی در اقلیم زمین هستیم. آب و هوای ناآرام، خشکسالی‌های تاریخی، موج گرمای بی‌سابقه، طوفان‌های شدید و سیل‌های فاجعه‌بار را تجربه می‌کنیم و بلاهای اقلیمی تبدیل به اتفاقات معمول و روزمره‌مان شدند.

به همین دلیل، برای مواجهه با تغییرات اقلیمی باید همین الان اقدام کنیم. با این حال، نمی‌توانیم تاثیر این اقدامات را تا چند دهه آینده مشاهده کنیم. اما اگر آینده را پیش‌بینی کنیم، می‌توانیم با آمادگی بیشتری این اقدامات را انجام دهیم. بنابراین، شبیه‌سازی راه حل این مسئله است.

شرکت انویدیا قصد دارد تا در پروژه‌ای به نام Earth-2 یا E-2 مدل دیجیتالی اقلیمی زمین را با ابرکامپیوتر‌های خود تهیه کند. در واقع این سیستم نمونه مشابهی از زمین را در دنیای «همه چیز» (Omniverse) این شرکت بازسازی می‌کند.

برای توسعه بهترین استراتژی‌های سازگاری و یا مهاجرت از ناحیه‌ای جغرافیایی به مدل‌های اقلیمی نیاز داریم تا بتوانیم شرایط نواحی مختلف زمین را تا ده‌ها سال آینده پیش‌بینی کنیم. در مدل‌های اقلیمی - برخلاف مدل‌های آب و هوایی که فقط با فیزیک اتمسفر پیش‌بینی می‌شود – با فیزیک، شیمی و بیولوژی اتمسفر می‌توان تا چندین دهه آینده را پیش‌بینی کرد و آب، یخ، خاک و فعالیت‌های انسانی را وارد محاسبات کرد.

امروزه، شبیه‌سازی‌های اقلیمی با دقت ده تا صد کیلومتری تهیه می‌شود، اما برای مدلسازی چرخه آبی جهانی به وضوح بیشتری نیاز است. هر تغییری در اقیانوس‌ها، یخ دریاها، سطح خشکی‌ها و آب زیرزمینی می‌تواند منجر به افزایش شدت طوفان‌ها و خشکسالی‌ها شود.

برای محاسبه میزان گرمایی که ابرها از خورشید به بیرون جو زمین بازتاب می‌کنند به نقشه‌هایی با دقت چند متری نیاز داریم. محققان محاسبه کردند که چنین دقتی تقریبا میلیون‌ها تا میلیاردها برابر قدرت محاسباتی را نسبت به چیزی که امروزه در دسترس است، افزایش می‌دهد.

انویدیا اولین شرکتی است که فناوری توسعه مدل‌های با دقت بالای اقلیمی دارد و می‌تواند با سرعت بیشتری تغییرات شدید آب و هوایی را تا ده‌ها سال آینده پیش‌بینی کند. این شرکت می‌تواند با ترکیب محاسبات GPU، یادگیری عمیق (Deep Learning)، هوش مصنوعی و مقادیر زیادی از داده‌های مشاهداتی و مدلسازی سرعت محاسبات را تا میلیون‌ها برابر افزایش دهد.

در کنار آن، با استفاده از تکنیک‌های با دقت بسیار بالا (Super-Resolution) می‌توانیم مدل اقلیمی با دقت فوق بالا را با سرعت میلیاردها برابر توسعه دهیم. در چنین شرایطی قبل از هر تغییر آب و هوایی شدیدی به کشورها، شهرها و روستاها اخطار داده می‌شود تا با شرایط آینده سازگار شوند و زیرساخت‌های موردنیاز برای مقابله با آن را ایجاد کنند. همچنین، با پیش‌بینی‌های دقیق‌تر و درست‌تر ملت‌ها با ضرورت بیشتری این اقدامات را انجام می‌دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی