ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ماموریت ناسا برای نجات زمین: فضاپیمای DART پرتاب شد

فضاپیمایی که در نهایت می‌خواهد با برخورد به یک سیارک مسیر حرکت آن را تغییر دهد، امروز در عملیاتی به نام DART از کالیفرنیا پرتاب شد. ناسا امیدوار است که با این ماموریت بتواند از ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۳ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰

فضاپیمایی که در نهایت می‌خواهد با برخورد به یک سیارک مسیر حرکت آن را تغییر دهد، امروز در عملیاتی به نام DART از کالیفرنیا پرتاب شد. ناسا امیدوار است که با این ماموریت بتواند از خطراتی که ممکن است در آینده سیاره زمین را تهدید کنند، جلوگیری نماید.

فضاپیمای DART صبح امروز ساعت ۰۹:۵۱ به وقت ایران سوار بر موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس از پایگاه نیروی فضایی آمریکا در «وندنبرگ» کالیفرنیا پرتاب شد. ناسا می‌خواهد این فضاپیما را با سرعت ۲۴,۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به سیارک «دیمورفوس» زده و مسیر آن را تغییر دهد. اگر این ماموریت موفقیت‌آمیز باشد، سازمان‌های فضایی دنیا می‌توانند از زمین در برابر برخورد سیارک‌های خطرناک محافظت کنند.

اندازه فضاپیمای DART به اندازه یک خودروی کوچک است که دقایقی پس از پرتاب از بوستر اسپیس ایکس جدا شد تا در یک سفر ۱۰ ماهه به سیارک دیمورفوس در فاصله ۱۱ میلیون کیلومتری زمین برسد. DART دوربین‌هایی دارد که ۱۰ روز پیش از رسیدن به سیارک از این فضاپیما جدا شده و با ثبت تصاویر مربوط به صحنه برخورد، آن‌ها را برای زمین ارسال می‌کنند.

سیارک دیمورفوس زمین را تهدید نمی‌کند و بسیار کوچک‌تر از سیارک «چیکشلوب» است که ۶۶ میلیون سال پیش به زمین برخورد کرد و موجب انقراض دایناسورها شد. با این حال، دانشمندان می‌گویند تعداد سیارک‌های کوچک بسیار زیاد است و به لحاظ تئوری می‌توانند در آینده نزدیک تهدید بزرگ‌تری را برای زمین به وجود بیاورند.

دیدیموس (راست) در کنار دیمورفوس (چپ)

تیم «دارت» در این ماموریت سامانه سیارک دوتایی «دیدیموس» را انتخاب کرد چون فاصله نسبی کمتری با زمین دارد و ساختار دوتایی سیارک‌هایش می‌تواند حالت ایده‌آلی را برای مشاهده نتیجه برخورد ایجاد کند. سیارک‌ها سنگ‌های به جا مانده از زمان تشکیل منظومه شمسی در ۴.۶ میلیارد سال پیش‌ هستند.

دیمورفوس که با نام ماهک دیمورفوس هم شناخته می‌شود یکی از کوچک‌ترین اجرام کیهانی است که نام‌گذاری شده و یکی از ۲۷,۵۰۰ سیارک نزدیک زمین محسوب می‌شود که تحت نظر ناسا قرار دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی