ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

نگرانی از تداخل فرکانسی با 5G می‌تواند فرود هواپیماها را دچار مشکل کند

شرکت‌های پیشگام در زمینه 5G از جمله AT&T و ورایزن در تلاش‌اند تا با دسترسی گسترده‌تر به فرکانس‌های باند میانه نسل پنجم ارتباطات را بیشتر توسعه دهند. اما از آن‌جایی که هواپیماها برای تشخیص ارتفاع ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۷ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰

شرکت‌های پیشگام در زمینه 5G از جمله AT&T و ورایزن در تلاش‌اند تا با دسترسی گسترده‌تر به فرکانس‌های باند میانه نسل پنجم ارتباطات را بیشتر توسعه دهند. اما از آن‌جایی که هواپیماها برای تشخیص ارتفاع خود از ارتفاع‌سنج رادیویی استفاده می‌کنند، اداره هوانوردی آمریکا به خلبانان هشدار داده که در صورت عدم مشاهده زمین، به دلیل تداخل 5G در بعضی فرودگاه‌ها از این فناوری برای به زمین نشاندن هواپیماها استفاده نکنند.

اداره هوانوردی آمریکا (FAA) به‌تازگی از ۶۸۳۴ هواپیما و بالگرد خواسته تا در صورتی که دید مناسبی ندارند، از سیستم‌های خودکار برای فرود استفاده نکنند. سخنگوی FAA می‌گوید: «فرود با دید کم به دلیل نگرانی‌هایی که پیرامون تداخل فرکانس‌های 5G با ارتفاع‌سنج رادیویی هواپیماها وجود دارد، ممکن است محدود شود.»

در بخشی از اطلاعیه کتبی اداره هوانوردی آمریکا آمده است: «این محدودیت می‌تواند مانع از پرواز هواپیماها به مناطقی شود که دید پایینی دارند، و همچنین ممکن است مسیر حرکت برخی پروازها را تغییر دهد.» سخنگوی FAA از گفتگو با اپراتورهای مخابراتی خبر داده و می‌گوید این اداره تمام تلاش خود را خواهد کرد تا اختلالات احتمالی را به حداقل برساند.

FCC درباره تداخل 5G تصمیم می‌گیرد

این آیین‌نامه جدید برای برخی از خطوط هواپیمایی و خلبانان استثنا قائل شده است. اگر خطوط هواپیمایی بتوانند ثابت کنند که ارتفاع‌سنج آن‌ها از این تداخلات در امان است، می‌توانند حتی در شرایطی که دید کمی وجود دارد، فرود بیایند.

اپراتورها و گروه لابی‌گری آن‌ها موسوم به CTIA مدعی‌اند که دلیل موجهی برای نگرانی پیرامون تداخل وجود ندارد، اما اداره هوانوری آمریکا هنوز قانع نشده است. از سوی دیگر، انجمن صنایع هوافضا هم دوشنبه همین هفته با ارسال نامه‌ای به کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) اعلام کرد که کاهش توان دکل‌های 5G ورایزن و AT&T آن‌قدر محدودکننده نیست که ایمنی هواپیماها را حفظ کند.

اگرچه باند C در شبکه 5G و ارتفاع‌سنج رادیویی هواپیماها دقیقا در یک باند مشترک فعال نیستند، اما باند آن‌ها چنان به یکدیگر نزدیک است که نگرانی‌های موجود را پدید آورده است. نهاد تصمیم‌گیرنده درباره تداخلات فرکانسی FCC خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی