چگونه عکس‌های کسل‌کننده را به تصاویری جذاب تبدیل کنیم؟

چگونه عکس‌های کسل‌کننده را به تصاویری جذاب تبدیل کنیم؟

عکاسی هنر پویایی است که معمولاً هر شخص تنها از زاویه دید خود به قسمت کوچکی از آن نگاه می‌کند. اما دانستن برخی نکات می‌تواند به علاقه‌مندان کمک کند تا از شیوه تکراری و خسته‌کننده همیشگی فاصله بگیرند تا بتوانند اقدام به گرفتن یک عکس جذاب و چشم‌نواز کنند.

بسیاری از عکاسان در مقطع زمانی خاصی دچار سرافندگی می‌شوند؛ زیرا تصور می‌کنند که تصاویر ثبت شده توسط آن‌ها، مشابهت‌ها و اشتراک‌های فراوانی دارند که این هنر را به امری تکراری تبدیل می‌کند. به همین دلیل در ادامه به توضیح برخی نکات پرداخته‌ایم که می‌توانند جهت گرفتن یک عکس جذاب، مفید و کاربردی واقع شوند. همچنین ممکن است با خواندن آن‌ها، ایده‌های نو و خلاقانه به ذهن فرد خطور کند.

عکاسی در باران

ثبت تصاویر در روزهای گرم و آفتابی تابستانی می‌تواند به سرعت تکراری شود. اگرچه در طی ساعات طلایی می‌توان بیشترین بهره را از خورشید برد و شات‌هایی زیبا گرفت، اما بسیاری دیگر از افراد نیز همین شیوه را در پیش گرفته‌اند و به کلیشه‌ای رایج تبدیل شده است. برای فرار از این یکنواختی می‌توانید در روزهای بارانی به عکاسی بپردازید و در کنار دنبال کردن علاقه‌مندی خود، از استشمام بوی باران و هوای دلپذیر نیز لذت ببرید.

عکاسی در باران چندین مزیت کلی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، ایجاد آسان‌تر حس و حال در تصاویر است. همچنین دیگر لازم نیست که نگران زاویه تابش خورشید و شرایط نوری باشید. البته اگر تصمیم به عکاسی در روزهای بارانی دارید، حتما به از تجهیزات مناسب بهره بگیرید. کاورهای ضد آب دوربین و لنز از جمله مواردی هستند که بهتر است به همراه داشته باشید یا اینکه می‌توانید با مقداری پلاستیک، پوششی متناسب با دوربین و لنز خود ایجاد کنید.

استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر

به طور معمول علاقه‌مندان به عکاسی با گذر از دوره‌های مبتدی، نیازمند خرید لنزهای جدید می‌شوند؛ زیرا لنزهای کیت دوربین نمی‌تواند در همه شرایط مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام خرید لنز جدید بهتر است به گزینه‌هایی با فاصله‌های کانونی بالا هم توجه داشته باشید؛ تا بتوانید راحت‌تر اقدام به ثبت یک عکس جذاب کنید.

برای شروع، خرید لنزهای ۸۵ میلی‌متری با معادل‌های آن‌ها می‌تواند فکر خوبی باشد. چنین لنزهایی نه تنها برای گرفتن پرتره‌ها بسیار کاربردی هستند؛ بلکه در شرایطی مثل عکاسی خیابانی نیز می‌توانند سوژه را به خوبی از محیط تفکیک کنند. اگرچه خرید لنزهایی با فاصله کانونی متغیر همیشه یکی از گزینه‌های پیش روی علاقه‌مندان است؛ اما چنین محصولاتی به طور معمول قیمت بیشتری نسبت به لنزهای ثابت (Fix) دارند. لنزهای دست دوم هم می‌توانند در کاهش هزینه‌ها بسیار مفید باشند و اگر به عکاسی تنها به چشم سرگرمی و علاقه نگاه می‌کنید، بهتر است سری به سایت‌ها و فروشگاه‌های محصولات کارکرده هم بزنید.

یک عکس جذاب در چارچوب اشیاء

از میان ساده‌ترین راه‌ها برای تغییر زاویه دید و ثبت یک عکس جذاب، عکاسی از میان اشیاء و اشکال مختلف است. از جمله ایده‌هایی که متداول برای این کار، گرفتن شات از میان فنس‌ها، نرده‌ها و چارچوب درها است. چنین تکنیکی در هنگام تمرکز روی سوژه‌های دور دست، می‌تواند کاربرد بیشتری داشته باشد و المان‌های مختلف را در قالبی متراکم قرار می‌دهد و فضاهای خالی را نیز پر می‌کند. پس از عکسبرداری نیز می‌توانید با کراپ کردن قسمت‌های اضافی به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

تغییر نحوه ویرایش تصاویر

بیشتر عکاسان از نرم افزارهای ویرایش تصویر برای ایجاد تغییرات روی فایل‌های خام استفاده می‌کنند که از جمله مشهورترین آن‌ها می‌توان به ادوبی لایت روم اشاره کرد. مشکل چنین برنامه‌هایی این است که کاربر بعد از عادت کردن به محیط آن‌ها، نحوه ویرایش به نسبت ثابتی را در پیش خواهد گرفت و به صورت مکرر اقدام به تکرار همان تنظیمات روی عکس‌های مختلف می‌کند. در نتیجه دور از ذهن نیست که خروجی‌های به دست آمده نیز شباهت و نزدیکی زیادی به هم داشته باشند.

بدون شک نگرش هنری هر فرد در طول زمان دچار تغییر و دگرگونی می‌شود. عکاسان خلاق باید بتوانند تکامل دید خود را در قالب ویرایش‌های پس از تصویربرداری نیز به کار بگیرند. اختلاط شیوه‌های ویرایش گوناگون می‌تواند به ایجاد خروجی‌های جدید و متنوع کمک کند. برای مثال می‌توانید با امتحان کرد مقادیر مختلف برای نوار ابزارهای رنگ‌های آبی، قرمز و سبز در لایت روم، جلوه‌های جدیدی را خلق کنید.

اهمیت رنگ‌بندی در یک عکس جذاب

گاهی اوقات با صحنه‌ای خیره کننده در واقعیت مواجه می‌شویم اما پس از گرفتن عکس، نتیجه نهایی چنگی به دل نمی‌زند و فاصله زیادی با آنچه در لنز دوربین دیده بودیم، خواهد داشت. پدیده گفته شده می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که یکی از آن‌ها، پالت رنگی نامناسب تصویر است.

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای، دقت زیادی به رنگ‌های مورد استفاده در کارهای خود می‌کنند و ترکیب صحیح رنگ‌ها در کنار هم، اهمیت زیادی برای آن‌ها دارد. بهره‌گیری از تئوری رنگ‌ها می‌تواند نقش بسزایی در انتخاب موارد درست و متناسب داشته باشد. اگرچه پرداختن به تئوری رنگ‌ها در این مطلب امکان‌پذیر نیست، اما استفاده از منابع و ابزارهای در دسترس مانند ادوبی Color می‌تواند کمک بزرگی به عکاسان تازه‌کار کند.

گنجاندن افراد در قاب تصویر

اگرچه ساختمان‌ها، منظره‌ها و آسمان از جمله زیبایی‌های دنیای واقعی هستند، اما تقریباً در دسترس همه مردم دنیا قرار دارند. در نتیجه عکاسی مداوم از چنین سوژه‌هایی می‌تواند کار شما تکراری و غیر اصیل جلوه دهد. یکی از روش‌های آسان برای روحیه بخشیدن به تصاویر، گنجاندن افراد در قاب آن‌ها است. اگر خجالتی هستید و نمی‌خواهید از غریبه‌ها عکس بگیرید، می‌توانید به همراه دوستان خود به عکاسی بروید.

هنگام عکاسی از افراد، بسیار ضروری است که نگاهی خلاقانه داشته باشید و خارج از چارچوب‌های رایج فکر کنید. آنچه در هر لحظه توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی باز تولید می‌شود، تصاویری تکراری هستند که حتی به طور معمول مکان‌های ثابتی دارند. در نتیجه رفتن به محل‌های جدید و بهره‌گیری از نگاهی تازه می‌تواند به خروجی‌ای دلچسب‌تر منتهی شود.

نزدیکی به زمین برای یک عکس جذاب

یکی از اشتباهات رایج توسط عکاسان تازه‌کار، ثبت تمامی شات‌ها در ارتفاعی یکسان است که معمولاً متناظر با سر و گردن فرد قرار می‌گیرد. اگر چنین عادتی داشته باشید، فرصت را برای ثبت یک عکس جذاب از زاویه‌های دیگر از دست خواهید داد. هنگامی که ایده‌ای جدید به ذهن شما خطور نمی‌کند، می‌توانید دوربین خود را در فاصله‌ای نزدیک با سطح زمین قرار دهید تا دید تازه‌ای به دست آورید.

همچنین یکی از مزایای نزدیک کردن دوربین به سطح زمین، افزایش میزان پایداری است. ناگفته نماند که زاویه‌ نو می‌تواند المان‌های بیشتری را نیز در کادر قرار دهد. برای مثال هنگام عکاسی در فضای باز، می‌توانید با عکاسی در نزدیکی سطح، علف‌ها و چمن‌ها را هم در تصویر خود جای دهید.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato