ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزیر ارتباطات: قصد توسعه خدمات دولت الکترونیکی، خدمات عمومی و خدمات پایه کاربردی را داریم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نخستین نشست خبری خود با بیان اینکه شبکه پرسرعت و خدمات دو بال شبکه ملی اطلاعات است از توسعه این دو بال در وزارت ارتباطات خبر داد. او تاکید ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۷ آذر ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۵

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نخستین نشست خبری خود با بیان اینکه شبکه پرسرعت و خدمات دو بال شبکه ملی اطلاعات است از توسعه این دو بال در وزارت ارتباطات خبر داد. او تاکید کرد آنها در سه دسته خدمات عمومی و دولت الکترونیکی و خدمات پایه کاربردی دنبال رشد هستند تا شبکه ملی اطلاعات کاربردی‌تر از همیشه بشود.

«عیسی زارع پور» با توضیح درباره اهمیت توسعه شبکه ملی اطلاعات با اشاره به توسعه شبکه ملی اطلاعات در کشورهای دیگر، گفت: «شبکه ملی اطلاعات دو بال اساسی دارد. بال اول یک شبکه پرسرعت در کشور است. بال دوم، خدمات است. از همین رو بر اساس شبکه ملی اطلاعات، وزارت ارتباطات می‌خواهد انواعی از سرویس‌های متنوع و پرسرعت را در اختیار مردم قرار دهد.»

او با برشمردن سه دسته خدمات قابل پیشبینی در این حوزه گفت: «خدمات دولت الکترونیک، خدمات عمومی و خدمات پایه کاربردی سه گروه دسته اصلی است که قصد خدمت رسانی در آن را داریم.»

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه سال‌هاست در کشور بحث دولت الکترونیک دنبال می‌شود و پیشرفت خوبی نداشته‌ایم، گفت: «با نگاه خوشبینانه‌ رشد در این حوزه ۴۰ درصد است و آن هم به شکل جزیره‌ای.»

او در ادامه گفت: «این رشد جزیره‌ای به این معنی است که دستگاه‌ها چندین سامانه مختلف برای خود دارند. برنامه‌مان این است که پنجره خدمات هر دستگاه راه اندازی شود. تا سال بعد سرویسی را خواهیم داشت که مردم با یک بار احراز هویت می‌توانند به ۳۰ دستگاه دسترسی داشته باشند.»

وزیر ارتباطات همچنین تاکید کرد: «اگر بخواهیم عدالت و شفافیت را محقق کنیم و امضاهای طلایی را از بین ببریم، باید به سمت توسعه خدمات الکترونیکی دولت برویم.»

زارع پور درباره اهمیت خدمات الکترونیکی گفت: «دنبال این هستیم که همه دستگاه‌ها مکلف شوند تا ظرف یک مدت محدود پنجره واحد خدمات الکترونیکی را راه اندازی کنند و حداقل سی درصد خدمات خود را در آنجا ارائه کنند و این خدمات را به وزارت ارتباطات هم بدهند تا مردم تا پایان سال با یک بار احراز هویت به حداقل سی درصد از خدمات دولت الکترونیکی دست پیدا کنند.»

به گفته او، این هم به نفع دستگاه ها است و هم مردم. بنابراین، اگر خدمات دولت هوشمند بشود این موضوع می‌تواند زمینه های فساد را از بین ببرد. تا پایان امسال پایلوت این طرح با حضور دو تا سه دستگاه  راه اندازی خواهد شد و تا پایان ۱۴۰۱ همه دستگاه ها حضور خواهند داشت.

توجه به خدمات عمومی در شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات با توضیح درباره جزئیات خدمات عمومی گفت: «خدمات عمومی، حوزه دوم است. از همین رو در بخش خصوصی نیز بسیار به آن پرداخته شده است. در حوزه حمل و نقل یک سکوی آمریکایی همه دنیا را گرفته و اروپا هم در برابر آن منفعل شده اما ما در کشور این مشکل را نداریم و پلتفرم های مختلف در حمل و نقل و فروش و مسیریابی متخصصین کشور راه اندازی کردند و ایران را از این سرویس‌های جهانی بی‌نیاز کردند.»

زارع‌پور در ادامه گفت: «ما می‌خواهیم در‌ حوزه‌های جدیدی مانند اینترنت اشیا و هوش مصنوعی نیز این اتفاق بیفتد و تمام حمایت خود را برای پیاده سازی این خدمات به طور بومی‌ خواهیم داشت.»

برای موتور جستجوی بومی‌ و پیام رسان‌ها برنامه‌های زیادی داریم

او در ادامه این نشست به توسعه نرم‌افزارهای کاربردی بومی اشاره کرد و آن را جزو تکالیف وزارت ارتباطات قلمداد کرد: «خدمات پایه کاربردی بخش سوم شبکه ملی اطلاعات است. موتور جستجو و پیام رسان در این حوزه قرار دارد که ما برنامه‌هایی برای آن داریم تا تکالیف خود را بر اساس مصوبات شورای عالی فضای مجازی انجام دهیم و در این توسعه نقش داشته باشیم.»

او پاشنه آشیل و نقطه بحرانی طرح توسعه شبکه ملی اطلاعات را بحث امنیت عنوان کرد و گفت:«باید مشکلات بحث امنیت را حل کنیم و برای این کار هم یک تقسیم کار ملی صورت گرفته است تا نقش همه دستگاه‌ها که می‌توانند در زمینه تضمین امنیت تبادل اطلاعات موثر باشند نقش آفرینی کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۲۷ آذر ۱۴۰۰

    الان دقیقا یک ماهه می‌خوایم تو سایت تامین اجتماعی یک لیست بیمه رد کنیم نمیشه
    اینم از دیجیتالی کردن
    مرحمت نموده ما را مس کنید

مطالب پیشنهادی