ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فک انسان
علمی

دانشمندان یک لایه عضلانی جدید در فک انسان کشف کردند

به نظر می‌رسد هنوز در بدن انسان چیزهای زیادی برای کشف کردن وجود دارد چرا که حالا محققان لایه عضلانی جدیدی را در فک انسان کشف کرده‌اند؛ لایه‌ای که تاکنون از دید متخصصان کالبدشناسی دور ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ دی ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰

به نظر می‌رسد هنوز در بدن انسان چیزهای زیادی برای کشف کردن وجود دارد چرا که حالا محققان لایه عضلانی جدیدی را در فک انسان کشف کرده‌اند؛ لایه‌ای که تاکنون از دید متخصصان کالبدشناسی دور مانده بود.

لایه جدید فک انسان با عملکرد متفاوت

عضله کشف شده، بخش سوم و عمیق‌تر عضله جونده (Masseter) محسوب می‌شود که برجسته‌ترین عضله فک است. برای اینکه حرکت آن را بتوانید احساس کنید، هنگام جویدن غذا باید دست خود را به پشت فک فشار دهید.

دانشمندان از طریق تجزیه و تحلیل چندین سر انسان، از جمله یک سوژه زنده و ۱۲ سر نگهداری شده در فرمالدهید متوجه شدند که عضله جونده در واقع دارای بخشی مجزا است. تاکنون بر اساس مطالعات انجام شده، تصور می‌شد که فک انسان تنها از دو لایه مختلف تشکیل شده است.

«سیلویا مزی» از گروه زیست پزشکی دانشگاه بازل سوئیس می‌گوید:

این بخش عمیق عضله جونده از نظر عملکرد و رویه به وضوح از دو لایه دیگر متمایز است.

محققان برای این لایه عضلانی جدید نام Musculus masseter pars coronidea یا بخش coronoid عضله جونده را پیشنهاد کرده‌اند زیرا به فرآیند عضلانی فک پایین متصل می‌شود.

همچنین نحوه قرارگیری فیبرهای عضلانی در آن نشان می‌دهد که این عضله تازه کشف شده نقش مهمی در ثابت نگه‌ داشتن فک پایین ایفا می‌کند. این عضله جدید از دو لایه دیگر به فک نزدیک‌تر بوده و از نظر اندازه نیز کوچک‌تر است.

دانشمندان در گذشته نتیجه‌گیری‌های متناقضی درباره این لایه جدید ارائه کرده بودند اما اکنون تیم تحقیقاتی با ترکیبی از تکنیک‌های مختلف مانند تشریح دقیق و اسکن‌های MRI توانستند آن را به عنوان یک وجود جداگانه شناسایی کنند.

همچنین در حالی که پستانداران دیگر نیز در این گروه عضلانی بیش از دو لایه دارند، هنوز مشخص نیست که آن‌ها نیز لایه عضلانی مشابه با Musculus masseter pars coronidea داشته باشند. به گفته محققان، این موضوع می‌تواند در تحقیقات بعدی آن‌ها مشخص شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی