ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

آنفلوانزا احتمالا ریسک ابتلا به پارکینسون را ۷۰ درصد افزایش می‌دهد

اگر به دلایل بیشتری برای دریافت واکسن آنفلوانزا و مراقبت از خودتان نیاز دارید، تحقیقی جدید آن را در اختیارتان قرار می‌دهد. این پژوهش نشان می‌دهد که ممکن است پیوندی میان ابتلا به آنفلوانزا و ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۵ دی ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۰

اگر به دلایل بیشتری برای دریافت واکسن آنفلوانزا و مراقبت از خودتان نیاز دارید، تحقیقی جدید آن را در اختیارتان قرار می‌دهد. این پژوهش نشان می‌دهد که ممکن است پیوندی میان ابتلا به آنفلوانزا و افزایش ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون وجود داشته باشد.

به گزارش نیویورک تایمز، محققان آمریکایی و دانمارکی با استفاده از پایگاه داده سلامت دانمارک وضعیت ۱۰,۲۳۱ مرد و زنی را بررسی کرده‌اند که در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ مبتلا به پارکینسون تشخیص داده شدند. آن‌ها این گروه را با گروه کنترلی متشکل از ۵۱,۱۹۶ فرد با سن و جنسیت مشابه مقایسه کردند. نتیجه این بود که ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون در افرادی که به آنفلوانزا مبتلا شده بودند، ۱۰ سال بعد ۷۰ درصد و ۱۵ سال بعد ۹۰ درصد بیشتر بود.

«نوئل ام. کوکوروس»، محقق موسسه سلامت «هاروارد پیلگریم» و نویسنده این مقاله که نتایج آن در JAMA Neurology چاپ شده، می‌گوید: «این ارتباط ممکن است مختص آنفلوانزا نباشد، اما این بیماری بیشتر از بقیه توجه ما را به خود جلب کرده است. ما برخی عفونت‌های دیگر مثل هپاتیت سی را هم بررسی کردیم، ولی داده‌های گسترده‌ای برای آنالیز آن‌ها نداشتیم.»

پیوند احتمالی میان آنفلوانزا و ریسک ابتلا به پارکینسون

بعضی پژوهشگران حدس می‌زنند که این عفونت‌ها می‌توانند با ایجاد التهاب در سیستم عصبی مرکزی بر بروز پارکینسون اثر بگذارند. برای مثال، چند مطالعه نشان داده که آپاندیس هم می‌تواند ریسک پارکینسون را افزایش دهد اما برخی مطالعات نتوانسته‌اند چنین پیوندی را مشاهده کنند.

بروز پارکینسون می‌تواند سال‌ها و حتی دهه‌ها طول بکشد و در ابتدا فقط علائم محدودی مثل لرزش دست را به دنبال داشته باشد. در نتیجه، تشخیص این پیوندها فقط با گذشت سال‌ها قابل شناسایی و در مجموع کار بسیار سختی است. دکتر کوکوروس هشدار داده که نباید خیلی زیاد به نتایج این مطالعه استناد کرد: «این تحقیق مدرکی مبنی بر رابطه علت و معلولی میان ابتلا به آنفلوانزا و پارکینسون نیست.»

آیا واکسن آنفلوانزا می‌تواند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش دهد؟ دکتر کوکوروس می‌گوید: «دریافت واکسن آنفلوانزا به دلایل متعدد دیگری توصیه می‌شود. اما اگر رابطه‌ای با پارکینسون وجود داشته باشد، واکسیناسیون می‌تواند ریسک بیماری را کاهش دهد. با این حال، واضح است که پارکینسون می‌تواند تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی به وجود آید. ابتلا به آنفلوانزا ممکن است فقط یکی از این عوامل باشد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی