ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نیروگاه هسته‌ای
علمی

آلمان سه نیروگاه از شش نیروگاه هسته‌ای اخیر خود را تعطیل کرد

آلمان قصد دارد در آینده تمرکز خود را روی انرژی‌های تجدیدپذیر بگذارد و به همین منظور سه نیروگاه از شش نیروگاه هسته‌ای خود را تعطیل کرد. پس از اینکه در سال ۲۰۱۱ رآکتور فوکوشیما طی ...

آلمان قصد دارد در آینده تمرکز خود را روی انرژی‌های تجدیدپذیر بگذارد و به همین منظور سه نیروگاه از شش نیروگاه هسته‌ای خود را تعطیل کرد.

پس از اینکه در سال ۲۰۱۱ رآکتور فوکوشیما طی مجموعه اتفاقاتی تحت عنوان «حادثه اتمی فوکوشیما ۱» و به دنبال زلزله‌ای ۹ ریشتری و سونامی نابود شد و بسیاری از آن به عنوان بزرگترین فاجعه اتمی در ۲۵ سال گذشته پس از چرنوبیل یاد کردند، دولت آلمان نیز تصمیم گرفت سرعت به مرور متوقف کردن انرژی هسته‌ای خود را افزایش دهد.

طبق گزارش رویترز، نیروگاه هسته‌ای بروکدورف، گروند و گوندرمینگن که توسط شرکت‌های تولید و توزیع بررق E.ON و RWE مدیریت می‌شوند، بعد از سه دهه فعالیت خود، سرانجام در روز جمعه (۱۰ دی) تعطیل شدند.

همچنین سه نیروگاه هسته‌ای دیگر این کشور یعنی ایزار ۲، امسلاند و نکاروشتایم نیز تا پایان سال ۲۰۲۲ خاموش خواهند شد.

حذف نیروگاه هسته‌ای با اهداف اقلیمی

نیروگاه هسته‌ای

حذف تدریجی انرژی هسته‌ای که برخی آن را پاک و ارزان می‌دانند، گامی جبران ناپذیر برای بزرگترین قطب اقتصادی اروپا محسوب می‌شود که با اهداف بلندپروازانه اقلیمی و افزایش قیمت برق مواجه است.

آلمان قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ با توسعه زیرساخت‌های انرژی بادی و خورشیدی، به هدف تولید ۸۰ درصد برق توسط انرژی‌های تجدیدپذیر دست پیدا کند. دولت جدید نیز که قصد دارد تلاش‌های این کشور در جهت حفاظت از آب و هوا را افزایش دهد، در توافقنامه ائتلافی خود از تعطیلی تدریجی انرژی هسته‌ای حمایت کرد.

آمار ارائه شده توسط سازمان تجاری BDWE نشان می‌دهد که شش نیروگاه هسته‌ای در سال ۲۰۲۱ در تولید حدود ۱۲ درصد از برق آلمان نقش داشته‌اند. همچنین سهم انرژی‌های تجدیدپذیر تقریبا ۴۱ درصد بوده که برای تولید برق کمتر از ۲۸ درصد از زغال سنگ و حدود ۱۵ درصد از گاز استفاده شده است.

E.ON هزینه از بین بردن هر یک از کارخانه‌ها را حدود ۱.۲۵ میلیارد دلار برآورد کرده است و پیش بینی می‌شود که این کار تا سال ۲۰۴۰ تکمیل شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • molavy
  molavy | ۱۱ دی ۱۴۰۰

  سرعتش خیلی بالاست
  تا ۲۰۴۰

 • Sae77
  Sae77 | ۱۱ دی ۱۴۰۰

  پوپولیست ها نیروگاه های هسته ای رو تعطیل میکنن بجاش ذغال سنگ میسوزونن بعد میگن ما خیلی به فکر محیط زیست هستیم... انرژی تجدید پذیر بدون متعادل کننده شبکه هیچ معنایی نداره. بهترین گزینه برای این منظور هم نیروگاه های هسته ای هستن که آلایندگی بسیار کمی دارن.

  • avvvvab
   avvvvab | ۱۱ دی ۱۴۰۰

   سیّاس -تازه به فناوری ۸۰ ساله رسیده- ادّعا می‌کند انرژی هسته‌ای "آلایندگی بسیار کمی"!!! دارد
   بیچاره امّا نمی‌داند زباله‌اش را کجا دفن کند؟ در اعماق زمین/ قعر اقیانوس/ کُرات دیگر
   انرژی اتمی -از هر نظر- ضرر محض است
   گذشته از اسراف بودجه و هزینه‌های سیاسی هنگفت، تولید برقش برابر با نیروگاه عادّی (برق‌آبی/ حرارتی است، نه بیشتر
   از لحاظ بهداشتی نیز همان سیاست‌ورز، با لباس فضایی از آن بازدید میکند
   سرطان‌زایی محصولات غذائی تراریخته هم کاملًا روشن است
   می‌ماند بمب اتم که آنهم از ترس -با اجتهاد در مقابله با نصّ صریح قرآن (أنفال۶۰)- فتوای تحریمش صادر شده
   امّا بجاش -با درصدی از پولش- میشود با برق بادآفتابی آب عمان و کام بیکاران را شیرین ساخت و کویر لوت را کشت و صنعت نمود -البته اگر اساساً برای خرابکاری نیامده باشد-
   وانگهی، اگر مردی نیروگاه همجوشی بساز!
   و السلام

مطالب پیشنهادی