اپل حتی با سیستم‌های پرداخت شخص ثالث، از اپ‌ها کارمزد دریافت خواهد کرد

اپل حتی با سیستم‌های پرداخت شخص ثالث، از اپ‌ها کارمزد دریافت خواهد کرد

اپل مجبور شده تا برای برخی اپلیکیشن‌ها در هلند امکان استفاده از سیستم پرداخت جایگزین را فراهم کند اما نکته مهم اینکه، غول فناوری همچنان قصد دارد تا کمیسیون خود را از توسعه‌دهندگان دریافت کند.

اپل اوایل هفته به صورت رسمی اعلام کرد که از دستور اداره مصرف‌کنندگان و بازارهای هلند (ACM) پیروی خواهد کرد و به برخی اپلیکیشن‌های این کشور اجازه می‌دهد تا به جای پلتفرم خرید درون برنامه‌ای اپل، از سیستم‌های جایگزین استفاده کنند. حالا کوپرتینیویی‌ها در صفحه پشتیبانی وب‌سایت خود جزئیات بیشتری از این برنامه را شفاف‌سازی کرده‌اند.

سه گزینه مختلف اپل برای استفاده از سیستم پرداخت جایگزین با وجود کمیسیون

اپل

اپل در صفحه پشتیبانی توسعه‌دهندگان خود توضیح می‌دهد که برای اپلیکیشن‌های تحت تاثیر، سه گزینه مختلف را برای سیستم‌های پرداخت درون برنامه‌ای در نظر گرفته است. علاوه بر سیستم پرداخت درون برنامه‌ای فعلی، توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از لینک‌های درون برنامه‌ای کاربران را به وب‌سایتی برای تکمیل خرید هدایت کنند. گزینه سوم نیز استفاده از یک سیستم پرداخت شخص ثالث درون اپلیکیشن است.

هرچند در دو روش توضیح داده شده، اپل هیچ نظارتی روی پرداخت‌ها ندارد یا از آن‌ها سود نمی‌برد، همچنان قصد دارد تا حق کمیسیون خود را دریافت کند.

اپل توضیح می‌دهد:

بر اساس دستور ACM اپلیکیشن‌هایی که از لینک خارجی یا سیستم‌های پرداخت شخص ثالث استفاده می‌کنند، باید کمیسیونی را برای تراکنش‌های خود به اپل پرداخت کنند.

با این حال میزان کمیسیون دریافتی اپل هنوز مشخص نشده اما به زودی اطلاعات بیشتری در این رابطه منتشر خواهد کرد.

این غول دنیای فناوری در طول سال گذشته با شکایت‌های ضد انحصاری زیادی روبرو شد که اکثر آن‌ها به عدم وجود سیستم‌های پرداخت شخص ثالث در اکوسیستم iOS اشاره داشتند. با این حال «تیم کوک»، مدیر عامل اپل در جریان پرونده قضایی اخیر این شرکت با اپیک گیمز، توسعه‌دهنده بازی فورتنایت از راحتی و امنیت اپ استور و همچنین کمیسیون آن دفاع کرد.

اخیرا کوپرتینویی‌ها از امکان استفاده از سیستم‌های پرداخت جایگزین در کره جنوبی خبر داده بودند، هرچند موضوع کمیسیون در آن گزارش مشخص نشده بود، اما این امکان وجود دارد که از توسعه‌دهندگان کره‌ای نیز کمیسیون دریافت شود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.