ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واکسن امیکرون
علمی

فایزر از آغاز کارآزمایی بالینی واکسن کرونا امیکرون خبر داد

فایزر و بیون‌تک از آغاز کارآزمایی واکسن امیکرون خبر دادند. آن‌ها همچنین قصد دارند برای این سوال پاسخ مناسبی ارائه کنند که آیا با گذشت زمان به واکسن‌های مخصوص به گونه‌های خاص نیاز پیدا خواهیم کرد یا ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۰

فایزر و بیون‌تک از آغاز کارآزمایی واکسن امیکرون خبر دادند. آن‌ها همچنین قصد دارند برای این سوال پاسخ مناسبی ارائه کنند که آیا با گذشت زمان به واکسن‌های مخصوص به گونه‌های خاص نیاز پیدا خواهیم کرد یا خیر.

«کاترین یانسن» رئیس تحقیق و توسعه فایزر، در یک بیانیه خبری گفت: «برای هوشیار ماندن در برابر ویروس، نیاز است تا رویکردهای جدیدی را شناسایی کنیم که باعث حفظ سطح بالایی از محافظت برای مردم می‌شود.» او در ادامه توضیح داد که توسعه و بررسی واکسن‌های مربوط به گونه‌های خاص برای رسیدن به این هدف ضروری است.

آغاز کارآزمایی واکسن امیکرون فایزر

واکسن امیکرون

در این کارآزمایی حداکثر 1420 بزرگسال در سه گروه مختلف مورد آزمایش قرار می‌گیرند. گروه اول به افرادی مربوط می‌شود که دو دوز واکسن کرونا اصلی فایزر را دریافت کرده‌اند، گروه دوم افرادی هستند که سه دوز دریافت کرده‌اند و گروه سوم از افرادی تشکیل شده که تاکنون هیچ دوزی دریافت نکرده‌اند. سپس این گروه‌ها، تعداد دوزهای متفاوتی از واکسن امیکرون را دریافت خواهند کرد.

هرچند واکسن‌های اصلی کرونا در برابر بیماری‌های شدید و مرگ ناشی از ویروس موثر باقی می‌مانند، اما در پیشگیری از ابتلا به گونه امیکرون چندان تاثیرگذار نیستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، برای دستیابی ایمنی بیشتر، تزریق دوز سوم واکسن کرونا را برای تمام افراد 12 ساله به بالا توصیه کرده است.

همچنین داده‌های اخیر ارائه شده توسط محققان از تاثیرگذار بسیار خوب دوز سوم خبر می‌دهد. طبق این داده‌ها زمانی که گونه امیکرون در اواخر سال 2021 ایالات متحده را فرا گرفته بود، بزرگسالانی که دوز سوم واکسن را دریافت کرده بودند در مقایسه با افراد واکسینه نشده، پنج برابر کمتر در خطر ابتلا به آن قرار داشته‌اند.

در همین حال، مدرنا نیز در حال توسعه واکسن اختصاصی کرونا امیکرون خود است و گفته می‌شود که تا چند هفته دیگر وارد فاز کارآزمایی بالینی خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی