ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

گرانی خودروهای جدید و انتقاد شدید مدیرعامل گروه استلانتیس

خودروهای جدید به امکانات زیادی مجهز هستند. این امکانات البته رایگان نبوده و باعث ‌شده‌اند مشتریان برای خرید یک خودروی نو مبالغ بیشتری را نسبت به سال‌های قبل پرداخت کنند. حالا این مساله صدای مدیرعامل ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ | ۲۲:۳۰

خودروهای جدید به امکانات زیادی مجهز هستند. این امکانات البته رایگان نبوده و باعث ‌شده‌اند مشتریان برای خرید یک خودروی نو مبالغ بیشتری را نسبت به سال‌های قبل پرداخت کنند. حالا این مساله صدای مدیرعامل گروه‌ خودروسازی استلانتیس یعنی آقای کارلوس تاوارس را درآورده و او شدیدا از گرانی خودروهای جدید انتقاد کرده است.

گرانی خودروهای جدید

طبق داده‌های موجود، در اکتبر گذشته برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده، میانگین قیمت خودروهای صفر کیلومتر از 45 هزار دلار فراتر رفت. این افزایش قیمت هنوز متوقف نشده و رقم مذکور در دسامبر گذشته به بالاتر از 47 هزار دلار رسیده است. نکته عجیب آنکه در کنار این، خریداران بخاطر شرایط پیش آمده، مبلغ اضافه‌ای را به خاطر سود نمایندگی پرداخت می‌کنند.

مدیرعامل استلانتیس در گفتگوی آنلاین با شماری از نشریات، چنین روندی را نگران‌کننده توصیف کرده است. وی در این رابطه گفته:

«من خیلی درباره آثار به صرفه بودن نگران هستم. با توجه به افزایش فشارهای ناشی از تورم این مساله چیزی بیش از یک مشکل ساده است.»

گرانی خودروهای جدید

آقای تاوارس چند عامل را سبب افزایش قیمت خودروهای نو عنوان کرده است. یکی از عوامل اصلی مشکل جهانی کمبود تراشه است که دامنگیر بسیاری از خودروسازان شده؛ این مشکل در مقاطعی خطوط تولید برخی شرکت‌ها را خوابانده که آن هم به نوبه خود کاهش تولید و بر هم خوردن تعادل موجود بین عرضه و تقاضا را به دنبال داشته است.

رشد قیمت مواد اولیه دیگر عاملی است که آقای تاواراس به آن اشاره کرده؛ پس از حمله روسیه به اوکراین، در روزهای اخیر این رشد قیمت شتاب بیشتری به خود گرفته است. فولاد، آلومینیوم و نیکل برخی از مواد اولیه‌ای هستند که افزایش قیمت آنها محسوس‌تر و ملموس‌تر از بقیه است.

گرانی خودروهای جدید

آقای تاوارس به برنامه‌ گسترده برقی‌سازی استلانتیس نیز اشاره‌ای داشته است. وی در خلال صحبت‌های خود در این رابطه گفته مدل‌های برقی این گروه در مقایسه با همتایان بنزینی در میان مدت از قیمت بالاتری برخوردار خواهند بود. وی تاکید کرده امکان تحمیل افزایش هزینه‌ها به مشتریان وجود ندارد، چرا که در این صورت طبقه متوسط توان خرید خودروهای نو را از دست خواهد داد. آقای تاوارس افزوده برای مقابل با این مشکل استلانتیس استراتژی کاهش هزینه را در پیش خواهد گرفت.

یکی از حوزه‌هایی که استلانتیس قصد دارد در آن صرفه‌جویی کند، بازاریابی و سیستم توزیع است. به گفته آقای تاوارس این حوزه حدود 30 درصد از بهای تمام شده یک خودروی صفر کیلومتر را تشکیل می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • avvvvab
    avvvvab | ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

    برای مقابل با این مشکل > برای مقابله با این مشکل

مطالب پیشنهادی