ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بدافزار Gimmick
تکنولوژی

نسخه جدید بدافزار پیشرفته Gimmick کاربران مک را هدف قرار داده است

محققان امنیتی به‌تازگی بدافزار جدیدی برای سیستم‌عامل مک را پیدا کرده‌اند که از روی بدافزار Gimmick تقلید شده است. به نظر می‌رسد که این بدافزار توسط یک گروه چینی ملقب به Storm Cloud برای حمله ...

محققان امنیتی به‌تازگی بدافزار جدیدی برای سیستم‌عامل مک را پیدا کرده‌اند که از روی بدافزار Gimmick تقلید شده است. به نظر می‌رسد که این بدافزار توسط یک گروه چینی ملقب به Storm Cloud برای حمله به اهداف واقع در آسیا طراحی شده است.

بدافزار اشاره شده توسط کارشناسان موسسه Volexity یافت شده و روی حافظه یک مک‌بوک پرو با نسخه ۱۱.۶ مک اواس (Big Sur) قرار داشته است. طبق گفته‌های این تیم، دستگاه مذکور در طی حمله سایبری سال ۲۰۲۱ آلوده شده است.

آیا نسخه جدید بدافزار Gimmick خطرناک است؟

نسخه اصلی Gimmick به عنوان یک بدافزار مولتی پلتفرم شناخته می‌شود که با هدف آلوده‌سازی رایانه‌های مک با زبان C نوشته شده است و برای عملکرد صحیح، به شدت وابسته به سوءاستفاده از سرویس‌های گوگل مثل درایو است. البته سایر سرویس‌های میزبانی ابری عمومی هم می‌توانند جهت اجرای دستورات مورد استفاده قرار بگیرند.

بدافزار Gimmick

پژوهشگران امنیتی Volexity در گزارش خود گفته‌اند:

«Storm Cloud به عنوان گروهی پیشرفته و تطبیق‌پذیر می‌تواند از ابزارهای خود جهت هدف قرار دادن سیستم‌عامل‌های مختلف مورد استفاده توسط قربانیان، بهره بگیرد. آن‌ها از ابزارهای پیش‌فرض داخل سیستمی در کنار سرویس‌های متن‌ باز استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از پلتفرم‌های ابری مانند گوگل درایو برای اجرای دستورات، احتمال شناسایی توسط سیستم‌های پایش شبکه را کاهش می‌دهد.»

شایان ذکر است که نسخه مشابه با بدافزار Gimmick در ویندوز با زبان دات نت و دلفی نوشته شده است؛ اما نسخه مک اواس از آبجکتیو سی استفاده می‌کند. با وجود اختلاف در انتخاب زبان برنامه‌نویسی، هردو بدافزار از ساختاری مشابه در اجرای دستورات و الگوی‌های عملکردی دارند.

بدافزار Gimmick می‌تواند پس از آلوده کردن سیستم قربانی، خود را به عنوان جزئی از یک برنامه پرکاربرد توسط کاربر‌ معرفی کند. حتی قابلیت حذف از سیستم هم برای آن در نظر گرفته شده تا پس از اجرای دستورات و رسیدن به اهداف، جهت جلوگیری از شناسایی، خود را از روی دستگاه حذف کند. اپل جهت محافظت از کاربران خود، آپدیت جدیدی را برای برنامه XProtect عرضه کرده که می‌تواند به کمک ابزار حذف بدافزار (MRT) اقدام به شناسایی و پاکسازی سیستم‌های آلوده کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی