ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تراشه سازی
تکنولوژی

پس از کمبود تراشه، حالا تولیدکنندگان با کمبود تجهیزات تراشه سازی مواجه هستند

یکی از بزرگترین مشکلات حوزه فناوری، کمبود نیمه هادی بود که به دلایل مختلفی از جمله شیوع ویروس کرونا ایجاد شد و بازار اکثر شرکت‌ها و محصولات را تحت تاثیر خود قرار داد. در حالی ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰

یکی از بزرگترین مشکلات حوزه فناوری، کمبود نیمه هادی بود که به دلایل مختلفی از جمله شیوع ویروس کرونا ایجاد شد و بازار اکثر شرکت‌ها و محصولات را تحت تاثیر خود قرار داد. در حالی که هنوز این مشکل به طور کامل برطرف نشده، ظاهرا شرکت‌ها با مشکل کمبود تجهیزات تراشه سازی هم روبرو شده‌اند.

بر اساس گزارشی از Nikkei، سازندگان تخصصی ابزارهای تراشه‌سازی مانند ASML هولدینگ، لام ریسرچ، اپلاید متریال و KLA به مشتریان خود هشدار داده‌اند که شاید نیاز باشد برای دریافت تجهیزات مهم مورد نیاز خود تا 18 ماه صبر کنند.

معضل جدید صنعت فناوری؛ کمبود تجهیزات تراشه سازی

طبق این گزارش، تقاضای زیاد برای ابزارهای تراشه سازی که البته تولید آن‌ها بسیار سخت و پرهزینه است منجر به کمبود تقریبا همه چیز از پلاستیک‌های مهندسی گرفته تا لنزهای دقیق، سوپاپ‌ها، پمپ‌ها، حسگرها و بسیاری موارد دیگر شده است. به عنوان مثال یک دستگاه لیتوگرافی EUV که توسط ASML ساخته می‌شود به بیش از 100 هزار قطعه از بیش از 800 تامین‌کننده نیاز دارد و هزینه ساخت آن تا 200 میلیون دلار است.

نه تنها ASML، بلکه KLA هم تحت تاثیر این بحران قرار گرفته است و زمان انتظار شرکت‌ها برای دریافت برخی محصولات آن اکنون به بیش از 20 ماه رسیده است. بزرگترین تامین‌کننده بسترهای تراشه در جهان یعنی Unimicron نیز اعلام کرده که تحویل تجهیزات بسیار موردنیاز آن اکنون به جای 12 تا 18 ماه برآورد شده، در 30 ماه انجام می‌شود.

در چند سال گذشته، شرکت‌ها و دولت‌های سراسر جهان برای مقابله با مشکل کمبود نیمه هادی و بحران‌های به وجود آمده در زنجیره تامین، میلیاردها دلار برای تولید تراشه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در طول این مدت، صنعت فناوری برای تولید محصولاتی که به نیمه هادی‌ها وابسته هستند، مانند وسایل الکترونیکی، خودروها و سایر ابزارها با مشکلات زیادی مواجه شده است.

شرکت‌های بزرگی مانند اینتل، سامسونگ و حتی TSMC برنامه‌های خود برای سرعت بخشیدن به تولید نیمه هادی‌ها را اعلام کرده بودند. با این حال، از آنجایی که شرکت‌ها اکنون به دنبال تجهیزاتی برای تولید تراشه هستند، تجهیزات تراشه سازی هم با کمبود روبرو شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی