ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فضانوردان خصوصی اکسیوم در ISS
علمی

مسافران ماموریت خصوصی اکسیوم Ax-1 وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند

شرکت اکسیوم برای اولین بار در تاریخ سه سرنشین عادی را در یک ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی رساند. این سه نفر به همراه فضانورد سابق ناسا که ماموریت را فرماندهی می‌کند، جمعه ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰

شرکت اکسیوم برای اولین بار در تاریخ سه سرنشین عادی را در یک ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی رساند. این سه نفر به همراه فضانورد سابق ناسا که ماموریت را فرماندهی می‌کند، جمعه شب زمین را ترک کردند و دیروز عصر به ایستگاه رسیدند. آن‌ها قرار است ظرف اقامت هشت روزه خود آزمایش‌های علمی متفاوتی را انجام دهند.

«مایکل لوپز-الگریا»، فرمانده عملیات Ax-1 اولین فضانورد سابق ناساست که دوباره به ایستگاه فضایی بین‌المللی برمی‌گردد. او پس از ورود همراهانش «لری کانر»، «مارک پتی» و «ایتن استیب» به ایستگاه گفت: «باید این را به شما بگویم که این تجربه خارق‌العاده است.» او در حضور هفت فضانوردی که از قبل در ایستگاه فضایی حضور داشتند اضافه کرد که پرواز با کپسول کرو دراگون Endeavour بسیار راحت بوده است.

لوپز-الگریا ادامه داد: «رسمی وجود دارد که افراد با گذر از یک مرز مشخص – مرزی که بر سرش اختلاف وجود دارد اما در آمریکا 50 مایل [80 کیلومتر] است – عنوان فضانورد را دریافت می‌کنند و این اتفاق برای اولین بار برای این سه مرد افتاده است. چند وقت پیش، انجمن کاشفان فضا که از 38 کشور مختلف فضانوردان زیادی دارد، تصمیم به ساخت یک سنجاق گرفت و من هم اتفاقا سه تا از آن‌ها را در دست دارم.»

سنجاق سینه مخصوص فضانوردان

اکسیوم عصر جدید فضانوردی خصوصی را آغاز کرد

کانر، پتی و استیب با دریافت سنجاق سینه‌های خود سخنان کوتاهی را درباره این سفر فضایی و حضور در ایستگاه اعلام کردند. از آن سو، «تام مارشبرن»، فرمانده عملیات Expedition 67 ناسا در ISS به اعضای عملیات اکسیوم 1 خوش‌آمد گفت: «همه ما بسیار هیجان‌زده و خوشحالیم که ورود اکسیوم به ایستگاه را خوش‌آمد بگوییم. در این روز تاریخی انتظار همکاری بلندمدت با ناسا، با شرکای بین‌المللی، با شرکت‌های خصوصی و فضانوردان خصوصی را داریم.»

ورود سرنشینان ماموریت اکسیوم با حدود 45 دقیقه تاخیر انجام شد چون مخابره تصویر از یکی از دوربین‌های کپسول دراگون دچار مشکل شده بود. مرکز کنترل پرواز اسپیس ایکس در نهایت توانست راه حلی برای این مشکل پیدا کند و کپسول شنبه در ساعت 16:59 به وقت ایران به ایستگاه متصل شد.

«مایکل سافردینی»، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل اکسیوم هم درباره این موفقیت گفت: «مدت‌ها بود که درباره این عملیات تاریخ‌ساز صحبت می‌کردیم، بنابراین حالا دیگر حرف زدن را متوقف و کار را شروع می‌کنیم.» او در انتها برای اعضای این عملیات آرزوی موفقیت کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی