ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش عملکرد سالانه لندو؛ لندتک فقط یک دهم درصد سهم بازار وام‌دهی را در دست دارد

گزارش سالانه لندو بیانگر آن است که تعداد کاربران این لندتک ایرانی در سال گذشته بیش از 200 درصد رشد داشته و این مجموعه در سال 1400 بیش از 6 برابر سال 1399 به مشتریان ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۴

گزارش سالانه لندو بیانگر آن است که تعداد کاربران این لندتک ایرانی در سال گذشته بیش از 200 درصد رشد داشته و این مجموعه در سال 1400 بیش از 6 برابر سال 1399 به مشتریان خود وام داده است. اما حتی این میزان از رشد، روند رشد و توسعه صنعت لندتک کشور را آنقدرها هم جابجا نکرده است.

لندتک، یکی از شاخه‌های فناوری‌های مالی بعد از انقلاب صنعتی چهارم است که اخیرا در ایران هم با اقبال مواجه شده است. اما این صنعت هم به مانند دیگر شاخه‌های فناوری‌های مالی همچنان پر از چالش است.

لندو با انتشار گزارش سالانه خود به بررسی سهم ایران در دنیای لندتک پرداخته و با تمرکز بیشتر عملکرد یک سال گذشته خود را به عنوان یکی از مجموعه‌هایی که در راستای توسعه این حوزه تلاش کرده واکاوی کرده است.

رشد 200 درصدی تعداد کاربران در یک سال با رشد ۶ برابری وام‌دهی

نمودار زیر که نمایی از سهم بازار لندتک در بازار وام دنیا و ایران را نشان می‎‌دهد، در نگاه اول نگران کننده است. بر اساس این نمودار در شرایطی که سهم وام‌دهی آنلاین از بازار وام در دنیا 5 درصد است؛ این سهم در بازار ایران تنها یک دهم درصد است.

بررسی‌های بیشتر اما نشان می‌دهد که این موضوع آنقدرها هم نگران کننده نیست. صنعت لندتک، صنعتی نوپا در ایران است و بر این اساس می‌توان امیدوار بود که بازاری دست نخورده و آماده رشد در اختیار حال و آینده این شاخه از فناوری‌های مالی قرار دارد.

لندو در گزارش سالانه خود بر این موضوع تاکید دارد که 6 برابر بیشتر از سال گذشته به کاربران خود وام داده است. این لندتک در بهمن ماه سال 1400 با حدود 700 میلیارد تومان درخواست وام مواجه بوده است. بر همین اساس و همانطور که نمودار زیر هم نشان می‌دهد، این افزایش درخواست وام به 524 درصد رشد نسبت به سال قبل رسیده است.

اما نکته جالب توجه این است که در ماه‌های پایانی سال 1400 این لندتک با اقبال بیشتری مواجه شده است. البته این امکان وجد دارد که دلیل این رشد اقبال هم به دلیل نزدیک شدن به روزهای پایان سال و تغییر روند خرید کاربران باشد. در این یک سال کاربران لندو بر اساس رشدی 200 درصدی افزایش یافتند.

همچنین در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به افزایش سقف وام لندو، بر افزایش 540 درصدی رشد میزان وام از سال 1397 تا پایان 1400 نیز اشاره شده است. بر همین اساس در سال 1400 مبلغ 16 میلیون تومان بیشترین وامی بوده است که مشتریان لندو امکان دریافت آن را داشته‌اند.

جنسیت، شغل و تحصیلات در جریان دریافت وام

مردان بیشتر از زنان خرید اقساطی را انتخاب می‌کنند. بخشی از گزارش سالانه لندو بیانگر آن است که 79 درصد از مشتریان آن را مردان و 21 درصد دیگر را زنان تشکیل داده‌اند.

بعد از بررسی جنسیت متقاضیان دریافت وام از لندو، جالب است بدانید جوان‌ترین مشتری لندو در سال گذشته 18 ساله و مسن‌ترین مشتری هم 87 ساله بوده است. در این بین سهم اصلی مشتریان لندو را افراد بین 31 تا 40 سال به خود اختصاص داده‌اند و افراد بالای 70 سال فقط یک دهم درصد تعداد کل مشتریان لندو هستد.

اما شغل؛ به هر روی شغل تاثیر قابل توجهی در جریان برنامه‌ریزی به منظور بازپرداخت اقساط دارد و در همین راستا هم بررسی شغل افرادی که از لندو وام دریافت کرده‌اند موضوع مهمی است. 45 درصد از این افراد کارمند شرکت‌های خصوصی بوده‌اند که بیشترین سهم دریافت کنندگان وام را هم به خود اختصاص داده‌اند.

از طرف دیگر دانشجویان یک رتبه پیش از سایر مشاغل با سهم 7 دهم درصدی کمترین میزان دریافت وام را به خود اختصاص داده‌اند. اما جالب است که ازدواج تاثیر قابل توجهی در میزان دریافت وام از لندو نداشته و افراد متاهل و مجرد، تقریبا سهمی برابر از دریافت وام را به خود اختصاص داده‌اند.

هیچ فکت علمی و پژوهشی درباره اینکه تحصیلات چه تاثیری در جریان دریافت وام یا یه طور دقیق‌تر بگوییم وام خرد از جمله وام‌هایی که لندتک‌ها فعلا در ایران پرداخت می‌کنند دارد، در گزارش سالانه لندو منتشر نشده است. اما بخشی از تحلیل رفتار مشتریان توسط لندو بیانگر آن است که افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم بیشترین مشتری آنها هستند.

از آنجایی که افراد دارای مدرک دکتری فقط یک دهم درصد و زیر دیپلم‌ها هم فقط 4 درصد از افرادی هستند که لندو را برای دریافت وام انتخاب کرده‌اند، همچنان نمی‌توان میزان تحصیلات را شاخصی برای ورود یا عدم ورود به این روند دانست.

تهرانی‌ها بیشترین وام را دریافت کرده‌اند

دو نقشه زیر و پراکندگی‌هایی که بر اساس رنگ روی آنها مشخص شده میزان دریافت وام (نقشه سمت چپ) و میزان ریسک هر استان در بازپرداخت وام (نقشه سمت راست) را نشان می‌دهند.

بر اساس نقشه سمت چپ، تهران، البرز و خرسان جنوبی بیشترین سهم دریافت وام از لندو و کهکیلویه و بویراحمد کمترین میزان دریافت وام را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین بر اساس نقشه سمت راست کرمانشاه خوش‌حساب‌ترین استان و ایلام بدحساب‌ترین استانی است که از لندو وام دریافت کرده است.

حالا که به استان‌های خوش‌حساب و بدحساب در بازپرداخت اقساط رسیدیم، خوب است بدانید که کاربران لندو در بیشتر موارد اقساط خود را به موقع پرداخت کرده‌اند.

همچنین بر اساس نمودار بالا مشتریان خوش‌حساب لندو، اقساط خود را به طور میانگین 15 روز زودتر از موعد و مشتریان بدحساب به طور میانگین 5 روز بعد از موعد مقرر قسط خود را پرداخت کرده‌اند.

اما جالب است که 67 درصد از مشتریان لندو نه تنها اقساط خود را به موقع پرداخت کرده‌اند، بلکه اقساط خود را زودتر از موعد هم پرداخت کرده‌اند.

همچنین نمودار زیر بیانگر آن است که نرخ نکول در لندو فقط 5 دهم درصد بوده است که این آمار، بیانگر شرایط مناسبی در یک لندتک است. این موضوع در حالی است که نرخ نکول در لندو سال 1399 برابر با یک و 78 صدم درصد بوده است.

البته نکته قابل توجه در چنین روندی این است که کاهش قابل توجه نرخ نکول بر اساس گزارش سالانه لندو حاصل رتبه‌بندی اعتباری مشتریان این لندتک بر اساس هوش مصنوعی بوده است. استفاده هوشمندانه از فناوری AI خود یکی از تصمیمات مهم در روند اعتبار سنجی است.

اعتبار سنجی در لندو

اعتبار سنجی در جریان پرداخت اعتبار به مشتریان از پیچیده‌ترین، حساس‌ترین و البته مهم‌ترین بخش‌هایی است که در صنعت لندتک می‌توان با استفاده از فناوری‌های نوین بهترین نتیجه را از آن گرفت.

این موضوع در لندو با شاخصی با عنوان نمره اعتباری مورد بررسی قرار می‌گیرد. نمره اعتباری شاخصی است که بر اساس آن مشتریان لندو رتبه بندی می‌شوند. بر این اساس مشتریانی که پرداخت اقساطشان با تاخیر بوده نمره کمتری دریافت می‌کنند. از طرفی خوش حسابی منجر به نمره بیشتر و حتی جوایز نقدی خواهد شد.

بر اساس گزارش سالانه لندو بیش از 50 درصد از مشتریان این لندتک مشتری خوب محسوب می‌شوند و بیش از 20 درصد آنها مشتری ویژه هستند.

در نهایت هم فقط 6 درصد از مشتریان لندو هیچ امتیازی دریافت نکرده‌اند و مشتری مردود محسوب می‌شوند. این افراد در مراحل بعدی امکان دریافت وام نخواهند داشت.

خطرپذیری مشتریان بر اساس جنسیت، سن و شغل

میزان ریسک عدم پرداخت اقساط هر مشتری در مقیاس استاندارد بین صفر و یک، شاخصی دارد تحت عنوان نرمالایز. بررسی عملکرد مشتریان لندو بیانگر آن است که زنان، افراد21 تا 30 ساله و همچنین دانشجویان در بازپردات اقساط خوش‌قول‌تر، بوده‌اند.

بر این اساس افراد دارای مشاغل آزاد با 93 درصد و افراد خانه‌دار با 85 درصد بالاترین میزان ریسک نرمالایز شده را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین افراد مجرد هم تاخیر کمتری در بازپرداخت اقساط خود داشته‌اند.

فروشگاه‌های همکار لندو و محصولاتشان

در بین محصولاتی که فروشگاه‌های همکاری لندو به مشتریان ارائه می‌دهند، 30 درصد به محصولات دیجیتال و 30 درصد هم به محصولات تخصصی اختصاص یافته است.

این آمار نشان می‌دهد که افراد انتخاب اولشان برای خرید محصولات دیجیتال و برخی محصولات تخصصی پرداخت اقساطی است. دلیل این موضوع هم به روشنی قیمت بیشتر محصولات دیجیتال در بازار است.

افراد در نهایت برای خرید بلیط هتل و تورهای مسافرتی فقط 3 درصد از مکانات اقساطی استفاده کرده‌اند که این هم نشان‌دهنده سهم کوچک و اهمیت این بخش در سبد هزینه‌های اقساطی افراد است.

لیست فروشگاه‌هایی که با لندو همکاری می‌کنند هم در سال گذشته رشد بیشتری داشته است. تیمچه به عنوان اولین و بزرگترین همکار لندو و سفرمی به عنوان آخرین عضو این لیست هستند. این لیست (جدول بالا سمت راست) شامل 12 شرکتی است که در حال حاضر با لندو همکاری می‌کنند و بیش از یک میلیارد تومان فروش داشته‌اند.

گزارش سالانه لندو نشان‌دهنده آن است که 220 میلیون تومان فروش ماهانه میانگین فروشگاه‌ها در لندو است. 10 درصد از این فروشگاه‌ها فروشی بیش از 500 میلیون تومان در ماه داشته و فقط 13 درصد آنها فروشی زیر 10 میلیون تومان داشته‌اند.

نودارهای زیر هم سهم فروش هر مجموعه را در شاخه فعالیت خود نمایش داده است.

ارتباط با مشتریان در لندو

لندو در گزارش سالانه خود بر روند پاسخگویی به مشتران هم تاکید داشته است. این لندتک در سال گذشته پاسخگوی تماس تلفنی 320 هزار نفر طی 15 هزار ساعت بوده است.

این تعداد از افراد که برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر با پشتیبانی لندو تماس گرفته‌اند، بیانگر نکته قابل توجه دیگری یعنی بازار گسترده لندتک و نیاز به آگاهی درباره آن هم است.

کاربران آگاهی و دانش گسترده‌ای درباره جریان لندتک ندارند و انتظار می‌رود بازیگران این صنعت در جریان پشتیبانی و دیگر بخش‌های کار خود این موضوع را هم مورد توجه قرار دهند.

روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، درست در میانه هفته و آن هم ساعت 12 ظهر بیشتر مراجعه به پشتیبانی لندو شده است. این موضوع هم با توجه به سیستم کاری مشتریان لندو که بیشتر کارمند شرکت‌های خصوصی هستند، نکته جالبی را نشان می‌دهد. کارمندان در فرصت خالی خود درحال پیگیری چنین اموری هم هستند.

لندتک یا بانک

دریافت وام از لندتک‌ها تفاوت قابل توجهی با بانک دارد. نخست اینکه لندتک در ایران هنوز به جریان وام‌های کلان ورود نکرده و فقط می‌توان وام‌های خرد را از آنها دریافت کرد.

این موضوع دقیقا نقطه قوتی است که اتفاقا در جریان دریافت وام از بانک افراد را دچار چالش و حتی سردرگمی کرده است.

صبر اساس نمودار بالا که در گزارش سالانه لندو آمده است، 17 درصد از مشتریان این لندتک ایرانی درخواست وام خود را در بازه زمانی 12 شب تا 7 صبح ثبت کرده‌اند. این موضوع هم یکی دیگر از نکات قوت لندتک‌ها است.

دسترسی 24 ساعته به سایت لندو و همچنین پشتیبانی تلفنی از ساعت 8 صبح تا 24 یکی دیگر از دلایلی است که مشتریان را برای دریافت وام‌ های خرد به سمتی پیش می‌برد که لندتک را در نهایت به بانک ترجیح دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • عزیز اقاجانی
  عزیز اقاجانی | ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

  به والله خیلی منفعت طلب هستن .
  من از اینا وام گرفتم دوماه بیشتر طول کشید تا خرید رو بهم بدن . بعدم دو تا ۶۰۰ هزارتومان از من پول گرفتن تا یه دونه تلویزیون و یه دونه لباسشویی رو برام بیارن . ضمن اینکه تو قرارداد خرید رایگان ذکر شده بود . تمام مدارکش رو دارم . روز ارسال ورداشتن رایگان رو با پس کرایه عوض کردن که مدرک اونم دارم . قیمت تمام اجناسشون تو فروشگاه تییمچه با بیرون ۳۰ درصد گرونتره اینم میتونم ثابت کنم . حساب کردم واسه یکسال وام مبلغ بیست میلیون تومان ۱۷ تومن جنس به من دادن و ۲۶ تومان پس میگیرن . این تا اینجا .
  قسمت بعدی درداور تره . موقع قرارداد یه نفرو میفرستن که عجله داره کلی سفته و یه قرارداد میدن دستت با یه خودکار و استامپ گوشه خیابون میگن من ورق میزنم تو امضا بزن سریع کار دارم . ما هم که دور از جون ...... امضا کردیم یه صد صدو پنجاه جا انگشتم زدیم سفته هارو هم امضا کردیم گفتیم خب تمومه . بعدش فهمیدم دو برابر مبلغ ازمون اینا سفته میگیرن هم برای ضمانت بانک اینده هم یه سری سفته میگیرن که میگم برا چی بهتون .
  من اجناس رو گرفتم دچار حادثه شدم . کارم تو ارتفاعه ، افتادم و از دو تا شکستگی برام اتفاق افتاد و دچار سانحه شدم .‌‌نتونستم دو ماه اقساطم رو بدم .‌ه ر روز خدا عین امار زنگ میزدن و تهدید و ... هی پیام هی زنگ واقعا داشتم دیوونه میشدم ، سرماه دوم یه پیام اومد که سفته هاتون زو گذاشتیم اجرا دادسرای نمیدونم چی چی ، شهید بهشتی . سفته دوم رو اینا بخاطر این گرفتن که راحت بزارنمون تو فشار . جالبه بانک اینده تامین سرمایه کرده ، پرداخت کرده ، اینا شدن کاسه داغتر از اش . واسه اینکه پول بانک هایی رو که ما گردنشون رو کلفت کردیم رو ازمون بگیرن نمیدونید چه بگیرو ببندی راه انداختن . خدا رحمه دشمن کنه . دیده بودم تو فیلمهای امریکایی یارو بدهکار بانکیه میان خونشو اخر سر از چنگش درمیارن ، میگفتم الکیه بابا . نمیدونستم تو همین ایران از ماه اول دوم اقساط کسانی هستن که نقشه بدبخت کردنت رو دارن میکشن و اماده ان تا اجرا کنن . یه پیام میدم بهشون ، صد درصد از اسمم میشناسن . خیلی بچه این . من مار خوردم افعی شدم . اگر شما هفت خطین ، من بچه ته خطم . شیش ماه یکبار یه دونه قسط میدم تا نتونید کاری از پیش ببرید . بدرد نخورها

 • روزبه محمدزاده
  روزبه محمدزاده | ۲۷ فروردین ۱۴۰۱

  چرا تبلیغ یک سایت کلاه بردار را انجام میدهید؟؟
  داخل توییتر لندو را سرچ کنید تا بفهمید چه وضعی برای مردم درست کرده اند

  • عزیز اقاجانی
   عزیز اقاجانی | ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

   اولین باری که سرچ زدم زمانی بود که قسط رو پرداخت کرده بودم و دوماه بود خبری از ارسال نبود . کپ کردم وقتی نظرات رو خوندم

 • seyed ghyasi
  seyed ghyasi | ۲۷ فروردین ۱۴۰۱

  دروغ محض دارن میگن
  یکی تا حالا از وام گیرنده گان سوال کرده که راضی بوده یا نه ؟ کدوم فروشگاه الان از لندو راضیه ؟
  من فروشگاه اینترنتی دارم ولی از برج ۱۰ دریافتی نداشتم و مشتری داریم که قسطش رو از از برج هفت یا هشت واریز کرده ولی هنوز کالا دستش نرسیده و کامل سر کاره خواهش میکنم در انتخاب خود تجدید نظر کنید و با چشم باز تر این مدل مجموعه ها رو انتخاب کنید.
  ارادتمند
  مدیر فروشگاه اینترنتی دکه من

  • عزیز اقاجانی
   عزیز اقاجانی | ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

   دقیقا . خیلی ظالمن اینا

مطالب پیشنهادی