ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک توییتر
تکنولوژی

سهام‌داران توییتر از ایلان ماسک به دلیل دستکاری قیمت سهام شکایت کردند

ظاهرا حواشی خرید توییتر توسط ایلان ماسک تمامی ندارند و حالا هم گروهی از سهام‌داران این شبکه اجتماعی تصمیم گرفته‌اند با اتهام دستکاری قیمت سهام توییتر پیش از خرید 44 میلیارد دلاری آن، از ثروتمندترین ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۶ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

ظاهرا حواشی خرید توییتر توسط ایلان ماسک تمامی ندارند و حالا هم گروهی از سهام‌داران این شبکه اجتماعی تصمیم گرفته‌اند با اتهام دستکاری قیمت سهام توییتر پیش از خرید 44 میلیارد دلاری آن، از ثروتمندترین فرد جهان در دادگاه فدرال سان‌فرانسیسکو شکایت کنند.

به گزارش رویترز، ایلان ماسک با عدم اعلام خرید بیش از 5 درصد سهام توییتر تا تاریخ 23 اسفند 1400 (14 مارس)، در هزینه‌هایش 156 میلیون دلار صرفه‌جویی کرده است. سهام‌داران می‌خواهند به همین دلیل به آن‌ها خسارت پرداخت شود. البته آن‌ها در این پرونده تنها از ماسک به عنوان متهم نام نبرده‌اند و توییتر هم در کنار ثروتمندترین فرد جهان به چشم می‌خورد.

به گفته سهام‌داران، توییتر تعهد داشت که درباره رفتار ایلان ماسک تحقیق کند و اگرچه از این شبکه اجتماعی به عنوان متهم نام برده‌اند، اما به دنبال دریافت خسارت از آن نیستند.

اتهام دستکاری قیمت سهام از سوی ماسک

سهام‌داران می‌گویند که ماسک پس از این تاریخ به خرید سهام ادامه داد و در نهایت در ماه آوریل (فروردین) اعلام کرد که 9.2 درصد از سهام این شبکه اجتماعی را در اختیار دارد. سهام‌داران این کار را دستکاری قیمت سهام می‌دانند:

«ماسک با تاخیر در اعلام میزان سهامی که در اختیار دارد، وارد بازی دستکاری بازار شد و سهام توییتر را با قیمت مصنوعی پایین‌تر خرید. »

ایلان ماسک توییتر

در حال حاضر نه ایلان ماسک و نه وکیلش به این شکایت واکنشی نشان داده‌اند و البته از آنسو هم توییتر سکوت اختیار کرده و حرفی نزده است.

به گفته سرمایه‌گذاران، کاهش ارزش سهام تسلا در چند وقت اخیر، توانایی ماسک برای تامین هزینه موردنیاز برای خرید توییتر را معرض خطر بزرگی قرار داده است. علت این موضوع، قرار دادن سهام تسلا به عنوان وثیقه‌ای برای تضمین دریافت وام‌های موردنیاز برای تکمیل این معامله است. البته اخیرا گفته شد که ثروتمندترین فرد جهان بخش بیشتری از هزینه خرید توییتر را با سرمایه شخصی‌اش تامین می‌کند.

ارزش سهام تسلا از زمان اعلام خرید 9.2 درصد سهام توییتر از سوی ماسک، روند نزولی به خودش گرفت و قیمتش حالا در نزدیکی 700 دلار قرار دارد که کاهش چشمگیری را نسبت به قیمت 1000 دلاری‌اش در اوایل ماه گذشته میلادی نشان می‌دهد.

با وجودی که چندین هفته از اعلام خبر موافقت هیات مدیره توییتر با ماسک برای واگذاری این شبکه اجتماعی می‌گذرد، ظاهرا موانع مختلفی برای انجام این معامله وجود دارد که البته مهم‌ترین آن، خود ماسک است. ثروتمندترین فرد جهان این معامله را بطور موقت متوقف کرده و گفته تا زمانی که توییتر ثابت نکند تنها 5 درصد کاربران فیک و جعلی هستند، آن را پیش نمی‌برد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی