ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

بانک مرکزی: آغاز رصد تراکنش‌های بانکی مشکوک، سقف تراکنش سالانه برای بیکارها 500 میلیون تومان است

مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با بیان اینکه حساب افراد فاقد شغل که تراکنش حساب‌های آنها بیش از سقف تعیین‌شده باشد رصد خواهد شد، از مسدود کردن این حساب‌ها توسط این نهاد خبر ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۹ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۴۸

مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با بیان اینکه حساب افراد فاقد شغل که تراکنش حساب‌های آنها بیش از سقف تعیین‌شده باشد رصد خواهد شد، از مسدود کردن این حساب‌ها توسط این نهاد خبر داد.

به گزارش تسنیم، محمد حسین دهقان با اشاره به اینکه از امروز حساب افراد فاقد شغل که تراکنش حساب‌های آنها بیش از سقف تعیین‌شده باشد رصد و مسدود خواهد شد، گفت: «برای اجرای مقررات بالادستی قانون ماده 67 و ماده 14 مبارزه با پول‌شویی اشخاص مکلف به پایش مستمر و خطرپذیری برقراری تعاملات متناسب با سطح فعالیت هستند.»

به گفته او بر این اساس اطلاعات برای مبارزه با پول‌شویی شفافیت و متناسب با ارائه خدمات به مشتریان و متناسب با نیاز و اطلاعات اقتصادی پایش می‌شوند.

مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی همچنین در ادامه توضیحات خود گفت: «این اقدام و پایش در خصوص گردش حساب افراد و واریز سود و مدیریت نقدینگی از یک حساب به حساب دیگر را شامل نمی‌شود، اما در اجرای این پایش تمامی حساب‌های یک شخص در یک مؤسسه اعتباری در نظر گرفته می‌شود.»

رصد حساب‌های بانکی شامل چه گروه‌هایی نمی‌شود

این طرح شامل افراد بازنشسته و یا از کارافتاده و مستمر‌بگیر، افراد تحت‌پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و دانش‌آموزان و زنان خانه‌دار نمی‌شود. مبنای سقف اجرای این طرح متناسب با ارائه خدمات است و به تمامی افراد در صورت خروج از سقف تعیین‌شده فرصت داده می‌شود که اسناد و مدارک در خصوص واریز وجه بیش از سقف تعیین‌شده را ارائه کنند.

بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی تعیین سطح فعالیت اشخاص حقیقی فاقد شغل و اشخاص حقوقی غیرفعال را منتشر کرد که طبق ماده 3 این بخشنامه: حداکثر سطح فعالیت مورد انتظار در بازه یک‌ساله برای افراد بازنشسته 2 میلیارد تومان، مستمری‌بگیر یک میلیارد تومان، بیکار 500 میلیون تومان و غیرفعال مالیاتی 500 میلیون تومان اعلام شده است.

21 اردیبهشت 1401 بانک مرکزی اعلام کرده بود که در جریان رصد و پایش تراکنش‌های بانکی مشکوک به پولشویی، برخی از رؤسای شعب بانکی و مدیران مناطقی که بدون رعایت ضوابط قانونی اقدام به کارسازی این دسته از تراکنش‌ها کرده‌اند، از کار برکنار شدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی