ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ
علمی

مریخ‌نورد ناسا تصاویر جذابی از یک منطقه صخره‌ای در سیاره سرخ به اشتراک گذاشت

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که در چند وقت گذشته تصاویر شگفت‌انگیزی از سیاره سرخ به اشتراک گذاشته بود، اکنون وارد منطقه‌ای تحت عنوان «Bacon Strip» شده که صخره‌های بسیار جذابی دارد. Bacon Strip یا نوار بیکن، نام ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که در چند وقت گذشته تصاویر شگفت‌انگیزی از سیاره سرخ به اشتراک گذاشته بود، اکنون وارد منطقه‌ای تحت عنوان «Bacon Strip» شده که صخره‌های بسیار جذابی دارد.

Bacon Strip یا نوار بیکن، نام خود را از نحوه ظاهر سطح زمین این منطقه گرفته است که تقریبا مانند یک تکه گوشت صبحانه به نظر می‌رسد. تیم Perseverance در توییت جدیدی چندین تصویر از این منطقه به اشتراک گذاشت و نوشت: «صخره‌ها منظره‌ای دیدنی تشکیل داده‌اند. تیم من از دستیابی به چنین پیشرفتی بسیار خوشحال است.»

تصاویر جدید از صخره‌های مریخ

این منطقه، نقطه مهمی برای مریخ‌نورد استقامت محسوب می‌شود تا یکی از اهداف اصلی خود را دنبال کند: بررسی اینکه آیا ممکن است در گذشته در مریخ حیات میکروبی وجود داشته یا خیر.

«کن فارلی»، دانشمند این پروژه در وب‌سایت ناسا توضیح داده:

«ما به دنبال نشانه‌هایی از حیات باستانی در صخره‌های اصلی منطقه دلتایی خواهیم بود؛ صخره‌هایی که فکر می‌کنیم زمانی گلی در کف دریاچه جیزرو بوده‌اند.»

مریخ‌نورد همچنین در حال جمع‌آوری نمونه‌های سنگی از سطح سیاره مریخ و برای ارسال آن‌ها به زمین برای انجام مطالعات بیشتر است. دانشمندان با بررسی سنگ و خاک جمع‌آوری شده از این منطقه، به دنبال اطلاعات بیشتری درباره وجود آب در سیاره سرخ هستند.

درچند وقت گذشته، گزارش‌ها و تصاویر جذابی برای طرفداران اخبار فضایی و مریخ منتشر شده است. به عنوان مثال اخیرا Perseverance با دوربین‌های خود از یک صخره در مریخ عکسی گرفته بود که در آن، شاهد تکه سنگ گردی بودیم که در شرایط غیرممکنی موفق شده بود تا تعادل خود را حفظ کند. از سوی دیگر، ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران ناسا یا «TESS» نیز یک محله کیهانی با فاصله 33 سال نوری از زمین پیدا کرده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی