ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ایرباس برای اولین بار یک هلیکوپتر را بطور کامل با سوخت سبز به پرواز درآورد

ایرباس موفق شده یکی از هلیکوپترهای خود به نام H225 را با سوخت سبز به پرواز در بیاورد. سوخت سبز از طریق پسماند برخی گیاهان تولید می‌شود و به طور کلی آلودگی کم‌تری تولید می‌کند. ...

نیما جلالی
نوشته شده توسط نیما جلالی | ۴ تیر ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

ایرباس موفق شده یکی از هلیکوپترهای خود به نام H225 را با سوخت سبز به پرواز در بیاورد. سوخت سبز از طریق پسماند برخی گیاهان تولید می‌شود و به طور کلی آلودگی کم‌تری تولید می‌کند.

طبق گزارش‌های منتشر شده، تمام هواپیماهای تجاری و هلیکوپترها بدون اینکه روی عملکرد آن‌ها تاثیری گذاشته شود، تا سال 2030 باید 50 درصد آلودگی کم‌تری را حین پرواز‌ تولید کنند. ایرباس نیز برای دستیابی به این استاندارد، پرواز آزمایشی هلیکوپتر خود با سوخت سبز را انجام داده است.

هدف این پرواز‌ها، آزمایش توانایی موتورها در هنگام کار کردن با سوخت سبز و همچنین اندازه‌گیری تاثیر آن بر سیستم‌های هواپیما بیان شده است.

ایرباس

ماموریت ایرباس برای کاهش آلودگی هوا

بنابر تحقیقات انجام شده، یک هواپیما با استفاده کامل از سوخت سبز طی عمر چند ساله خود تا 85 درصد کربن دی اکسید کم‌تری را وارد جو خواهد کرد. بنابراین، هلیکوپترها نیز با استفاده از سوخت سبز می‌توانند در کاهش کربن دی اکسید موجود در جو دخیل باشند.

سوخت‌های سبز هزینه استخراج چندان بالایی ندارند و تنها مشکل این بود که وسایل نقلیه هوایی نمی‌توانستند با استفاده از سوخت سبز به حداکثر بازدهی در عملکرد برسند. با این وجود به نظر می‌رسد که مشکل مذکور برطرف شده باشد، زیرا هلیکوپتر ایرباس H225 با هر دو موتور خود موفق به پرواز شد و هیچ مشکلی برایش پیش نیامد. در نتیجه می‌توان به استفاده از سوخت‌های کم آلاینده مانند سوخت سبز در صنعت هوانوردی امیدوار بود.

شرکت‌های حمل و نقل هوایی در حال سرمایه‌گذاری و حساب باز کردن روی استفاده از سوخت سبز برای وسایل نقلیه هوایی خود هستند. این موضوع سبب می‌شود که آلودگی کم‌تری وارد جو زمین شود و محیط زیست بهتر تحت حفاظت قرار بگیرد. به عنوان مثال هواپیمایی با سوخت سبز آمونیاک برای اولین بار طی سال 2023 پرواز خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی