ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شهاب سنگ زیبای سیاه
علمی

محققان محل شکل‌گیری شهاب سنگ مریخی 4.5 میلیارد ساله «زیبای سیاه» را پیدا کردند

شهاب سنگ شمال غربی آفریقا 7034 که با نام «زیبای سیاه» هم شناخته می‌شود، اولین بار در سال 2011 در صحرای بزرگ آفریقا کشف شد. حالا گروهی از محققان بین‌المللی به واسطه یک ابرکامپیوتر دریافته‌اند ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۲ تیر ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

شهاب سنگ شمال غربی آفریقا 7034 که با نام «زیبای سیاه» هم شناخته می‌شود، اولین بار در سال 2011 در صحرای بزرگ آفریقا کشف شد. حالا گروهی از محققان بین‌المللی به واسطه یک ابرکامپیوتر دریافته‌اند که این شهاب سنگ شگفت‌انگیز حدود 5 تا 10 میلیون سال پیش از کدام دهانه از سیاره مریخ به زمین آمده است.

پژوهشگران پیش‌تر می‌دانستند که شهاب سنگ زیبای سیاه مریخی است. حالا در مقاله‌ای که در مجله Nature Communications منتشر شده، جزئیات بیشتری درباره منشأ این شهاب سنگ ارائه شده است. دانشمندان با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی روی ابرکامپیوتری در مرکز تحقیقاتی ابررایانش Pawsey در استرالیا یک دهانه برخوردی 90 میلیون ساله را روی سیاره سرخ بررسی کردند تا محل ساخت شهاب سنگ شمال غربی آفریقا 7034 مشخص شود.

شهاب سنگ زیبای سیاه کجا به وجود آمد؟

مقایسه سن و خصوصیات شهاب سنگ با دهانه‌های مریخ، دانشمندان را به سمت یک دهانه خاص روانه است. آن‌ها نام این دهانه را با الهام از شهری در استرالیا «کاراتا» گذاشته‌اند. «آنتونی لاگین»، نویسنده ارشد این مقاله از دانشگاه کورتین می‌گوید: «منطقه‌ای که به عنوان منشأ این نمونه یکتا از شهاب سنگ‌های مریخی پیدا شده، شامل پنجره‌ای حقیقی به شرایط محیطی باستانی در سیاراتی مثل زمین است که به خاطر تکتونیک صفحه‌ای و فرسایش تدریجی از بین رفته‌اند.»

دهانه کاراتا

تحقیقات اولیه قدمت این شهاب سنگ را حدود 2.1 میلیارد سال تخمین زده بود. یک مطالعه دیگر مدعی بود که برخی از محتویات این شهاب سنگ 4.5 میلیارد سال سن دارد تا تبدیل به قدیمی‌ترین شهاب‌سنگ مریخی روی زمین شود. زیبای سیاه به خاطر ترکیبات و قدمتش حائز اهمیت است. این شهاب سنگ تنها نمونه ترکیبی از سنگ‌های سطح مریخ است که به زمین آمده، یعنی حاوی تکه‌های زاویه‌داری از چند نوع سنگ مختلف است که با هم ترکیب شده‌اند.

حالا محققان می‌گویند دهانه منشأ این شهاب سنگ می‌تواند محل خوبی برای کاوش باشد. در این مقاله آمده است: «این منطقه محل فرود ایده‌آلی برای ماموریت‌های آینده است تا از وضعیت ده‌ها میلیون سال اولیه تاریخ مریخ و سایر سیاره‌های سنگی از جمله زمین پرده بردارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohmmd reza Kshani
    Mohmmd reza Kshani | ۲۶ تیر ۱۴۰۱

    سلام نظرم را میخوام به اطلاع دانشمندان نآسا قرار یادرمیان بگذارم لطفا راهنماییم کنید باتشکر

مطالب پیشنهادی