ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

دانشمندان از مشاهده آثار میکرو پلاستیک‌ها در گوشت و فرآورده‌های حیوانی خبر می‌دهند

دانشمندان می‌گویند آثاری از آلودگی به میکروپلاستیک‌ها حتی در گوشت حیوانات و فرآورده‌های آن‌ها مانند لبنیات و تخم مرغ نیز رویت شده است. میکرو پلاستیک‌ها در حال تبدیل شدن به معضل و تهدیدی بزرگ برای ...

نیما جلالی
نوشته شده توسط نیما جلالی | ۲۳ تیر ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰

دانشمندان می‌گویند آثاری از آلودگی به میکروپلاستیک‌ها حتی در گوشت حیوانات و فرآورده‌های آن‌ها مانند لبنیات و تخم مرغ نیز رویت شده است.

میکرو پلاستیک‌ها در حال تبدیل شدن به معضل و تهدیدی بزرگ برای سلامتی انسان هستند. یکی از اصلی‌ترین راه‌های ورود میکرو پلاستیک به بدن انسان، آلودگی مناطق مختلف به این نوع از پلاستیک‌های کوچک است.

دانشمندان دانشگاه وریج آمستردام، پس از شناسایی حضور میکرو پلاستیک در خون انسان‌ها، این بار متوجه شده‌اند که آن‌ها در گوشت، فرآورده‌های لبنی و خون حیوانات اهلی نیز وجود دارند. بنابراین آن‌ها دلیل مشخصی برای حضور این ذرات پلاستیکی ریز در داخل بدن انسان‌ها دست پیدا کرده‌اند. نکته قابل توجه دیگر اینکه 80 درصد از نمونه‌های آزمایش شده در مزارع دارای میکرو پلاستیک بوده‌اند.

آلودگی میکرو پلاستیک

میکرو پلاستیک در گوشت حیوانات

وضعیت هنگامی بدتر می‌شود که بدانید این ذرات کوچک پلاستیک می‌توانند از طریق جریان خون شما به نقاط مختلفی از بدنتان بروند و آلودگی را گسترش دهند. در مطالعه مذکور، 12 نمونه خون گاو به همراه 12 نمونه خون خوک تحت آزمایش قرار گرفتند. نتایج این آزمایش ترسناک بود و بر اساس آن، بیشتر از هر چیزی آلودگی‌های پلاستیکی مانند پلی اتیلن و پلی استایرن در حیوانات اهلی مزرعه یافت می‌‌‌شود.

25 نمونه از شیر موجود در سوپر مارکت‌ها نیز مورد مطالعه قرار گرفتند که از این بین، 18 نمونه دارای آلودگی میکرو پلاستیک بودند. در نتیجه می‌توان گفت که مصرف فرآورده‌های حیوانی یکی از عوامل اصلی ابتلا به آلودگی میکرو پلاستیک در انسان است.

«ماریا وستربوس»، مدیر بنیاد Plastic Soup درباره این تحقیق توضیح می‌دهد:

«این مطالعه نگرانی‌های جدی در مورد آلودگی زنجیره غذایی ما توسط میکروپلاستیک‌ها ایجاد می‌کند. همچنین مشخص است که کشاورزان در این زمینه هیچ مسئولیتی ندارند. به احتمال زیاد، تقریبا هر استیک و برگر حاوی قطعات کوچک پلاستیک است.»

پیش‌تر گفته شده بود که میکرو پلاستیک‌ها در عمیق‌ترین و غیر قابل دسترسی ترین نقاط ریه هم پیدا شده‌اند و این اتفاق باعث شده تا موج جدیدی از نگرانی‌ها در مورد تهدیدهای زیستی ایجاد شوند. حال با اثبات وجود میکرو پلاستیک‌ها در گوشت و فرآورده‌های حیوانات مزرعه، می‌توان گفت که اوضاع وخیم‌تر از حد انتظارات است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی