ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دریل نمونه‌برداری مریخ‌نورد استقامت
علمی

ناسا اشیاء عجیبی را در سیستم نمونه‌برداری مریخ‌نورد استقامت کشف کرد

ناسا در ماموریت اخیر مریخ‌نورد استقامت اشیاء عجیبی را درون سیستم نمونه‌برداری این کاوشگر پیدا کرده که آن‌ها را سردرگم کرده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

از مریخ دو خبر رسیده که یکی از آن‌ها خوب و دیگری کمی عجیب است. همان‌طور که قبلا به شما گفتیم، خبر خوب این است که کاوشگر استقامت ناسا توانسته دوازدهمین نمونه از سنگ‌های ناسا را با موفقیت گردآوری کند. ولی در حین این ماموریت اشیاء عجیبی درون سیستم نمونه‌برداری این کاوشگر گیر کرده که دانشمندان را سردرگم کرده است.

مریخ‌نورد استقامت به عنوان بخشی از روتین پسا-نمونه‌برداری خود تصاویری را از فاصله نزدیک از قطعاتش ارسال کرده است. «آرت تامپسون»، مدیر پروژه آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می‌گوید: «در میان این تصاویر، دو شیء کوچک هم دیده می‌شود: یک شیء کوچک در بخش استوانه‌ای و یک شیء به شکل مو در لبه گیره دریل.»

شیء که شکلی شبیه مو دارد به راحتی در سمت چپ تصویر قابل مشاهده است و برای راحتی دور آن با رنگ قرمز مشخص شده است. دانشمندان حالا در تلاش‌ هستند تا بفهمند این شیء از کجا آمده و آیا بخشی از سیستم فرود استقامت بوده که در لبه دریل گیر کرده یا خیر.

ناسا قبلا هم با استقامت اشیاء عجیبی پیدا کرده بود

رشته‌ای درهم‌تنیده در مریخ
تصویر قبلی ناسا از رشته درهم‌تنیده در مریخ

مریخ‌نورد ناسا قبلا هم اشیاء عجیبی را دیده بود. تصویری که پیش‌تر از سوی این کاوشگر منتشر شد، یک مشت رشته درهم‌تنیده شبیه نودل را نشان می‌داد که در فاصله 2 کیلومتری از سیستم فرود پیدا شد. آن شیء هم احتمالا بخشی از تجهیزات فرود استقامت روی سیاره سرخ بود.

سیستم نمونه‌برداری کاوشگر ناسا قبلا به خاطر گیر کردن مقداری سنگریزه در تجهیزات خود دچار مشکل شده بود، اما دانشمندان توانستند ایراد مربوطه را برطرف کنند تا استقامت به کارش ادامه دهد. نمونه‌هایی که تاکنون توسط این مریخ‌نورد گردآوری شده، قرار است تا چند سال دیگر در ماموریتی به زمین آورده شود تا تحقیقات بیشتری روی آن‌ها صورت بگیرد.

استقامت در حال حاضر در منطقه دلتای باستانی «دهانه جزرو» قرار دارد که حدس زده می‌شود نشانه‌های حیاتی قبلی در مریخ در آن‌جا وجود داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

    شبکه سیم مسی از جنگ جهانی دوم که دور زمین بوده است

مطالب پیشنهادی