ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

قدرتمندترین تلسکوپ خورشیدی جهان تصاویری جدید و خیره کننده ثبت کرد

تلسکوپ «دانیل ک اینوی» تصاویری از خورشید به ثبت رسانده که آن را مانند فرش شگی با پرزهای بلند نشان می‌‌دهد.

قدرتمندترین تلسکوپ خورشیدی جهان، یعنی تلسکوپ «دانیل ک اینوی» تصاویری با جزئیات عالی از خورشید به ثبت رسانده و ستاره غول پیکر را شبیه فرش مدل شگی (نوعی فرش با پرزهای بلند) نشان می‌دهد.

تصاویر گرفته شده تنها درصد بسیار کوچکی از سطح خورشید را نشان می‌دهند و تصاویر حدود 82500 کیلومتر عرض دارند ولی همان‌طور که گفته شد این عرض بسیار کمی از سطح خورشید است.

گفتنی است تلسکوپ خورشیدی اینوی، مرکزی علمی برای مطالعه و بررسی خورشید در رصدخانه هالیکالا در جزیره مائوئی هاوایی است. این تلسکوپ تا سال ۲۰۱۳ به عنوان تلسکوپ خورشیدی پیشرفته فناوری (ATST) شناخته می شد و از آن زمان با نام دانیل ک اینوی، سناتور ایالات متحده در هاوایی تغییر نام یافت و در واقع بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان با دیافراگم ۴ متری است.

ثبت تصاویری خیره کننده از خورشید

«کروموسفر» خورشید که در زیر تاج قرار دارد، معمولا نامرئی است و تنها در زمان خورشید گرفتگی کامل دیده می شود و حالا فناوری‌های جدید توانسته تصویری از آن را ثبت کند. تلسکوپ خورشیدی «دانیل ک اینوی» می‌تواند ویژگی‌های کروموسفر خورشید را به خوبی مشاهده کند و تصویری از آن ارائه دهد که تاکنون قادر به مشاهده آن نبودیم.

سال گذشته، زمانی که تلسکوپ خورشیدی اینوی اولین تصاویر خود را منتشر کرد، فیزیکدان خورشیدی «جف کان» آن را بزرگترین جهش در توانایی بشر برای مطالعه خورشید از زمان گالیله نامید.

اکنون «مت مانتین»، ستاره شناس و دانشمند تلسکوپ فضایی، رئیس انجمن دانشگاه‌ها برای تحقیقات در نجوم (AURA) می‌گوید که دوران جدیدی برای فیزیک خورشیدی آغاز شده است. دانشمندان می‌توانند با کمک این تصاویر و داده‌های علمی، طوفان‌های خورشیدی را پیش بینی کنند. این طوفان های خورشیدی می‌توانند روی اینترنت جهانی تاثیرگذار باشند و اطلاع از آنها برای دانشمندان اهمیت ویژه‌ای دارد.

این دستاورد شگفت‌انگیز، همزمان با سالگرد تلسکوپ خورشیدی «دانیل ک اینوی» که قدرتمندترین ابزار در نوع خود است گرفته شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی