ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

راکت SLS ناسا
علمی

ناسا مشکل نشت سوخت در راکت SLS ماموریت آرتمیس 1 را برطرف کرد

ناسا با تعویض قطعات، مشکل نشتی در راکت ماموریت آرتمیس 1 را حل کرد. حالا پس از انجام چند آزمایش باید منتظر این پرتاب باشیم.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

برنامه پرتاب آرتمیس 1 ناسا تا حالا دو بار به خاطر مشکلات راکت سامانه پرتاب فضایی (SLS) به تعویق افتاده، اما حالا این سازمان می‌گوید مشکل مهم نشتی این راکت را برطرف کرده است. انتظار می‌رود که این ماموریت بالاخره در پنجره پرتاب بعدی انجام شود.

مهندسان ناسا پلمب بخش مرکزی مخزن سوخت هیدروژن را که نشت آن باعث لغو ماموریت در دومین تلاش ناسا برای پرتاب SLS شده بود، تعویض کردند. به‌علاوه، پلمب خط انتقال هیدروژن 4 اینچی سامانه پرتاب فضایی هم که در آزمایش اول دچار یک نشتی کوچک شده بود، جایگزین شد.

ناسا حالا برای آزمایش این قطعات جدید یک تست سوخت‌رسانی را در سکوی پرتاب انجام خواهد داد. در این تست، SLS با 736 هزار گالن هیدروژن و اکسیژن مایع پر می‌شود. این سازمان امیدوار است که بتواند با موفقیت تا پنج روز دیگر این تست را تکمیل کند. با این کار، مهندسان می‌توانند بررسی کنند که راکت در روز پرتاب در شرایط بسیار سرد چه عملکردی خواهد داشت.

ماموریت آرتمیس 1

آرتمیس 1 چه زمانی پرتاب می‌شود؟

ناسا چندی پیش گفته بود که زمان مناسب بعدی برای پرتاب راکت SLS تاریخ 1 مهر خواهد بود. اگر این پنجره هم از دست برود، این سازمان دوباره می‌تواند در تاریخ 5 مهر پرتاب SLS را آزمایش کند. اما باید دید که تست سوخت‌رسانی چگونه پیش می‌رود و تصمیم سازمان فضایی آمریکا در این رابطه چه خواهد بود.

بر اساس قوانین پرواز، ناسا باید هر 20 روز یک بار سیستم قطع پرتاب باتری آرتمیس 1 را امتحان کند. این آزمایش فقط در ساختمان مونتاژ مرکز فضایی کندی قابل انجام است. نیروی فضایی پیش‌تر ضرب‌الاجل این آزمایش را برای ناسا تمدید کرده بود. این سازمان حالا دوباره می‌خواهد این قانون یک بار دیگر برای آن‌ها نادیده گرفته شود.

ماموریت آرتمیس 1 یکی از موردانتظارترین رویدادهای چند سال اخیر ناساست که آغازگر عصر جدیدی از اکتشافات فضایی بر روی ماه و مریخ خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی