ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

عکاسی نجومی
علمی

برندگان مسابقه عکاس نجومی سال 2022 اعلام شدند

تصویر برنده کلی مسابقه عکاسی امسال توسط یک عکاس اتریشی با نام Gerald Rheeman در «نامیبیا» و روز کریسمس گرفته شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ مهر ۱۴۰۱ | ۲۰:۰۰

برنده مسابقه عکاسی نجومی سال 2022 اعلام شد که تصویری فوق‌العاده از یک «پدیده قطع ارتباط» است که به ندرت دیده می‌شود و در آن، بادهای خورشیدی بخشی از دم یک دنباله‌دار را می‌شکنند. علاوه بر این، تصاویر شگفت‌انگیز دیگری نیز برای معتبرترین مسابقه عکاسی نجومی جهان ارسال شده که در ادامه می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

«اد بلومر»، ستاره شناس رصدخانه سلطنتی گرینویچ درباره این مسابقه توضیح می‌دهد:

«بار دیگر، ما یک سال عالی برای عکاسی نجومی داشته‌ایم و شرکت‌کنندگان تصاویر شگفت‌انگیزی را برای این مسابقه ارسال کرده‌اند. دیدن اینکه تعدادی از شرکت‌کنندگان خود را برای ثبت رویدادهای غیرمعمول به چالش کشیده‌اند، واقعا رضایت‌بخش بود: چیزهایی هستند که قبلا ندیده‌اید و حتی چیزهایی هستند که دیگر دیده نمی‌شوند.»

برنده اصلی مسابقه عکاسی نجومی

عکاسی نجومی

تصویر برنده کلی مسابقه عکاسی امسال توسط یک عکاس اتریشی با نام Gerald Rheeman در «نامیبیا» و روز کریسمس گرفته شده است. در این تصویر شگفت‌انگیز شاهد دنباله‌دار لئونارد هستیم که در اوایل سال 2021 کشف شده و Rheeman توانست تا تصویری نادر از پدیده قطع ارتباط این دنباله‌دار پیش از ترک کردن منظومه شمسی ما ثبت کند.

این عکاس درباره عکس خود توضیح می‌دهد:

«تکه‌ای از دم دنباله‌دار لئونارد توسط بادهای خورشیدی گرفته و جابجا شد. زمانی که سقف رصدخانه را باز کردن، خیلی خوش شانس بودم که هوای مزرعه تیوولی، نامیبیا عالی بود. تشخیص دادم که دم دنباله‌دار در اولین تصویری که گرفتم چشمگیر به نظر می‌رسد، بنابراین تصمیم گرفتم که در تصویر دوم، میدان دید را گسترش دهم و این همان جایی بود که رویداد قطع ارتباط اتفاق افتاد.»

تصویر زیر که توسط عکاس بریتانیایی با نام «مارتین لوئیس» گرفته شده، در دسته‌بندی ماه موفق به دریافت جایزه اصلی شده است. همانطور که «استیو مارش»، داور مسابقه توضیح می‌دهد، این عکس برخی از دهانه‌های ماه را با جزئیات و مقیاس خیره‌کننده‌ای نشان می‌دهد.

عکاسی نجومی

مارش درباره عکس خود توضیح می‌دهد:

«هرگز از نگاه کردن به دهانه‌های ماه خسته نمی‌شود، اما این عکس از Plato با سایه‌های بلند و فراگیرش نفسم را بند آورد. اگر طول و مقیاس آن سایه‌ها و کوه‌هایی که آن‌ها را ایجاد کرده‌اند را در نظر بگیرید، این تصویر واقعا برنده‌ای شایسته است.»

در گالری زیر می‌توانید بخش دیگری از عکس‌هایی که برای این مسابقه عکاسی نجومی ارسال شده‌اند را مشاهده کنید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی