ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

معاون وزیر ارتباطات از شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در ایران دعوت کرد

آقامیری در حالی در رویداد جیتکس از سرمایه‌گذاری در ایران سخن گفت که محدودیت‌های اینترنت، سرمایه‌گذارهای فعلی را ناامید کرده است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۹ مهر ۱۴۰۱ | ۱۳:۴۹

معاون وزیر ارتباطات در نمایشگاه جیتکس از سرمایه‌گذاران برای حضور در ایران دعوت کرد. آقامیری با اشاره به 9 فرصت خوب سرمایه‌گذاری در کشور که به باور او بازدهی اقتصادی خوبی هم دارند از سوی وزارت ارتباطات برای همکاری با شرکت‌های مختلف اعلام آمادگی کرد. این سخنان در حالی در یک رویداد بین‌المللی مطرح می‌شوند که محدودیت‌های گاه و بیگاه اینترنت در کشور، موجب دلسردی سرمایه‌گذاران فعلی شده است.

«محمدامین آقامیری»، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در رویداد «روز فناوری ایران» در نمایشگاه جیتکس 2022 به تشریح وضعیت ICT در ایران پرداخت و از فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در کشور و استفاده از فناوری‌های داخلی سخن گفت.

او در ابتدای سخنان خود با اشاره به روند صعودی وضعیت ICT در ایران، این رشد در سایه تحریم‌های بین‌المللی را نکته حائز اهمیتی دانست که نه تنها مانع رشد صنعت ICT نشده بلکه شاهد بازدهی بیشتر این صنعت در مقایسه با صنایع دیگر در کشور هستیم. موضوعی که به باور آقامیری این فرصت را ایجاد کرده تا در صورت کاهش فشارهای تحریم یا برداشته شدن آن، جهش بسیار بزرگتری در این صنعت رخ دهد:

«ما امروز بیش از 500هزار فعال در صنعت ICT داریم، بیش از 20 هزار شرکت در مجموعه نظام صنفی رایانه‌ای ثبت شده‌اند و سالانه حدودا 200هزار فعال وارد این صنعت می‌شوند. نرخ بالای ورود به نرخ فعالین موجود در صنعت نشان دهنده عطش بسیار زیاد در این حوزه است.»

نمایشگاه بین المللی جی تکس

آقامیری در سخنان خود به سه مورد از 9 فرصت‌ خوب سرمایه‌گذاری در ایران اشاره کرد که در راستای سیاست‌های توسعه‌ای کشور هستند و به باور او بازدهی اقتصادی بسیار خوبی نیز خواهند داشت:

«حوزه 5G که اپراتورها در حال فعالیت در این زمینه هستند. همچنین بزرگترین پروژه فیبر نوری کشور در شهرهای مختلف در حال اجرا است و امیدواریم خدمات خوبی را طی دو سه سال آینده ارائه کنیم. حوزه دیگر بحث گوشی‌های هوشمند است که بازار بزرگ چند میلیارد دلاری در کشور دارد. سال گذشته حدود 4 میلیارد دلار وارد کشور شده است اما می‌خواهیم به شرکت‌های خصوصی در داخل کشور کمک کنیم تا خطوط تولید یا مونتاژ را به راه بیندازند. یکی دیگر از آن‌ها نیز حوزه هوش مصنوعی و تحلیل داده است؛ با توجه به سیاستمان برای اینکه داده‌ها را در اختیار مردم قرار دهیم، این حوزه هم ظرفیت خوبی برای کار دارد و هم به توسعه کشور کمک می‌کند.»

معاون وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره تلاش‌های او و همکارانش برای طی مسیر سخت 20 ساله، اعتقاد دارد وجه تمایز صنعت ICT و بالاخص IT ایران با سایر کشورها، فرصت استثنایی رشد محصولاتی است که توانسته‌اند در داخل ایران راه‌اندازی شده و به بلوغ برسند.

به نظر می‌رسد آقامیری تحریم‌ها را یک فرصت برای کشور می‌داند. او در این باره گفت: «شرکت‌های بزرگ جهانی ارائه کننده خدمات در اکثر کشورها حاضر هستند که یا در آن‌ها نمایندگی داشته یا دفاتر R&D فعال دارند. اما این شرکت‌ها به علت تحریم‌ها یا سیاست‌هایشان، در ایران خدمات رسمی ارائه نمی‌کنند. این همان‌جایی است که ما و همکارانمان تلاش کردیم تا محصولات و خدمات را با کیفیت عالی به مردم ارائه دهیم. خانواده ICT متشکل از دولت، شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی تبدیل به یک بدنه واحد شده تا بتوانند زندگی بهتری را برای مردم فراهم کنند.»

معاون وزیر ارتباطات در ادامه از دو فرصتی سخن گفت که بنابر شرایط موجود شکل گرفته‌اند. نخست آنکه شرکت‌هایی که خدمات یا محصولاتشان در ایران نیست، از بازار 80 میلیونی کشورمان استفاده کرده و با سرمایه‌گذاری، کسب‌وکار خود را شکل دهند بدون آنکه نگرانی نسبت به تهدید کارشان از سوی غول‌های بزرگ داشته باشند.

فرصت ویژه دیگر از نظر او، یک فرصت صادراتی برای شرکت‌های ایرانی است که از دغدغه‌ای مشترک در میان کشورها درباره فضای مجازی ناشی می‌شود: «مساله اصلی اکنون برای بسیاری از کشورها، حفظ داده‌ها و حاکمیت‌شان در فضای مجازی است. شرکت‌های بزرگ در حال حاضر زیر بار قوانین کشورها نمی‌روند، بنابراین دولت‌ها به دنبال ایجاد پلتفرم‌های مخصوص به خود یا همکاری با دیگران برای ساخت رقیب برای شرکت‌های بزرگ هستند.اکنون شرکت‌های ایرانی که تجربه بازار 80 میلیونی دارند، این فرصت را داشته تا راهکارهایشان را به کشورها ارائه دهند. امروز خوشبختانه این فرآیند با برخی کشورها شروع شده و از طریق وزارتخانه نیز به آن کمک می‌کنیم و شرکت‌ها می‌توانند روی ما حساب باز کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • JuzefOutlook
  JuzefOutlook | ۲۶ مهر ۱۴۰۱

  تنها استعداد شما در حرف زدن است

 • patrik
  patrik | ۲۰ مهر ۱۴۰۱

  ساقی این بزرگوار کیه؟

  • HasanM1990 Mo
   HasanM1990 Mo | ۲۰ مهر ۱۴۰۱

   یادت رفت براشون شرط بذاری و خط و نشون بکشی

   تنها آوانس شما در انحصار است
   در رقابت و خدمات آزاد ، صفر هم پیش شما بی نهایت حساب میشه

مطالب پیشنهادی