ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویروس در یخچال‌ها
علمی

محققان در یخ‌های فلات تبت چند ده ویروس ناشناخته 15 هزار ساله پیدا کردند

دانشمندان می‌گویند در یخچالی در فلات تپت 38 ویروس 15 هزار ساله پیدا کرده‌اند که 28 تای آن‌ها قبلا دیده نشده بودند.

گرمایش جهانی مشکلات زیادی را برای جهان به وجود آورده، اما یکی از تهدیدهای پنهان آن می‌تواند ذوب شدن یخ‌ها و بیرون آمدن موجودات خطرناک باستانی باشد. شاید این جمله برایتان شبیه داستان فیلم‌های ترسناک به نظر برسد، اما محققان دریافته‌اند که یخچالی در فلات تبت دارای چند ده ویروس 15 هزار ساله است.

گروهی از محققان دانشگاه ایالتی اوهایو به رهبری «ژی-پینگ ژونگ» با استفاده از تکنیک‌های متاژنومیک و روش‌های نوین استریل نگه داشتن نمونه یخ‌ها، توانسته‌اند اطلاعات مهمی را درباره محتویات این خاک‌های منجمد به دست بیاورند. آن‌ها می‌گویند یخچال گولیا در فلات تبت تعدادی زیادی ویروس یکتای 15 هزار ساله دارد.

محققان در حال بررسی یخ‌ها

28 ویروس ناشناخته در فلات تبلت کشف شد

ژونگ می‌گوید: «این یخچال‌ها به مرور زمان به وجود آمده‌اند، و همراه با غبار و گاز، تعداد خیلی خیلی زیادی ویروس هم در آن‌ها قرار گرفته است.» محققان می‌گویند در این یخ‌ها 33 ویروس پیدا کرده‌اند که 28 تای آن‌ها تاکنون هرگز دیده نشده بودند.

دانشمندان می‌گویند بررسی دنباله‌های ژنتیکی این ویروس‌ها با ویروس‌های شناخته‌شده نشان می‌دهد که رایج‌ترین ویروس در این نمونه‌ها باکتریوفاژها بوده‌اند که باکتری متیلوباکتریوم را آلوده می‌کنند؛ این باکتری برای چرخه متان در یخ اهمیت دارد.

اگرچه از زمان همه‌گیری ویروس کرونا موضوع ویروس‌های باستانی نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده، اما بزرگ‌ترین خطر احتمالا به مواد دیگری مثل متان و کربن برمی‌گردد که در اثر ذوب شدن یخ‌ها آزاد می‌شود. البته همین ذوب شدن می‌تواند به کسب اطلاعات بیشتر درباره زیست‌بوم‌های قدیمی کمک کند.

«لانی تامپسون»، دانشمند زمین‌شناس می‌گوید: «ما درباره ویروس‌ها و میکروب‌های این محیط‌های سخت و سایر محتویات آن‌ها اطلاعات خیلی کمی داریم.» محققان حالا به دنبال پاسخ سوالاتی مثل این هستند که باکتری‌ها و ویروس‌ها چطور به تغییرات اقلیمی واکنش نشان می‌دهند، و زمانی که از عصر یخبندان به یک برهه زمانی گرم می‌رویم، چه اتفاقاتی برای محیط‌زیست می‌افتد؟ نتیجه مطالعات حاضر در مجله Microbiome منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی