ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بمب افکن B-21
علمی

نیروی هوایی آمریکا تایید کرد: 11 آذر از B-21، پیشرفته‌ترین بمب‌افکن پنهانکار تاریخ رونمایی می‌شود

فرمانده نیروی هوایی آمریکا مدعی است که معرفی بمب‌افکن B-21 لحظه‌ای تاریخی برای ایالات متحده خواهد بود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۴ آبان ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰

یکی از موردانتظارترین اتفاقات در حوزه هوافضا در کمتر از یک ماه دیگر رقم خواهد خورد. نیروی هوایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده که بمب‌افکن پنهانکار B-21 به عنوان پیشرفته‌ترین جنگنده دنیا و محصول شرکت نورتروپ گرومن قرار است دوم دسامبر مصادف با 11 آذر در کالیفرنیا معرفی شود.

جهان یازدهم آذر ماه در مراسمی بالاخره با جنگنده B-21 Raider که توسط سازنده‌اش با عنوان «پیشرفته‌ترین هواپیمای نظامی تاریخ» معرفی شده، روبرو خواهد شد. نورتروپ گرومن اولین بار در سال 2015 قرارداد ساخت این محصول را با نیروی هوایی ایالات متحده امضا کرد و تاکنون اطلاعات بسیار کمی از این پروژه محرمانه در دسترس بوده است. این شرکت چندی پیش تایید کرده بود که جنگنده آن‌ها در اوایل دسامبر معرفی می‌شود.

حالا در کمتر از یک ماه دیگر، این محرمانگی بالاخره به پایان می‌رسد. به گفته ژنرال «چارلز کیو. براون جونیور»، فرمانده نیروی هوایی آمریکا رونمایی از B-21 Raider یک لحظه تاریخی برای این کشور خواهد بود. این محصول جدید قرار است در جشنی در مرکز تولیدی نورتروپ گرومن در پالم‌دیل کالیفرنیا معرفی شود.

پیشرفته‌ترین جنگنده دنیا می‌تواند سلاح هسته‌ای حمل کند

در حال حاضر اطلاعات زیادی از مشخصات فنی بمب‌افکن B-21 در دسترس نیست. اما با توجه به داده‌هایی که از یک سند مربوط به نیروی هوایی ایالات متحده به دست آمده، این جنگنده می‌تواند با یا بدون سرنشین پرواز و جنگ‌افزارهای عادی و هسته‌ای را حمل کند.

همچنین گفته شده که این جنگنده قادر به انجام عملیات‌های جاسوسی و شناسایی است. نورتروپ گرومن این محصول را به گونه‌ای ساخته که قابلیت مختل کردن سیستم‌های ارتباطی و راداری دشمنان را دارد و به خاطر معماری باز خود می‌تواند در آینده با ویژگی‌های جدید به‌روز شود.

«داگ یانگ»، معاون سیستم‌های هوانوردی نورتروپ گرومن پیش‌تر گفته بود که B-21 حاصل تلاش مداوم هزاران نفر است و پیشگامانه نوآوری‌ها و دستاوردهای فنی این شرکت را به نمایش می‌گذارد. ظاهرا در حال حاضر شش B-21 در مراحل مختلف مونتاژ قرار دارند و برای اولین پرواز این هواپیما باید تا سال 2023 صبر کنیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mehrbod.games@gmail.com Mehrdad
    Mehrbod.games@gmail.com Mehrdad | ۲۰ آبان ۱۴۰۱

    مقاله بالا، یک اشتباه مهم دارد و آنهم معرفی کردن این هواپیمای پنهانکاری به عنوان «جنگنده» است. در حالیکه B-21 همانند اسلاف پیشین خود، یعنی B-52, B-1 و B-2 در دسته بندی هواپیماهای نظامی، به عنوان «بمب افکن» دسته بندی می‌شود. بمب افکنهایی کاملا از نظر معماری، ماموریت تعریف شده، الزامات و نیازهای مربوطه، با جنگنده ها متفاوت هستند. جنگنده ها کوچکتر، سزیعتر، چابکتر، مانور پذیرتر بوده و در مقابل، برد کمتر و ظ فیت حمل مهمات کمتری دارندمیتواندد چند ماموریت باشند مانند F-16 یا تخصصی باشند برای دفاع و رهگیری هوایی مانند F-14.مافوق صوت بودن یکی از الزامات امروزی آنها است. اما بمب افکنها، عموما مادون صوت هستند ولی در عوض دارای برد بالای عملیاتی هزاران کیلومتری. برای دفاع از خود سلاحی، ندارند و در عوض یا مانند نسل‌های قبلی (B-52)، متکی به جنگنده های اسکورت و قابلیت‌های جنگ الکترونیک هستند یا در نسل‌های جدید امروزی، دارای قابلیت‌های بسیار بالای مخفی کاری. چیزی که این بمب افکن جدید قطعا در آن سرآمد خواهد بود چراکه قرار است جانشین بمب افکتهای B-2 شوند که همین حالا هم یگانه و پنهان‌کارترین بمب افکن عملیاتی موجود جهان است. و دیگر رقبا مانند چینی‌ها و روس‌ها هنوز اندر خم یک کوچه این فناوری هستند و هنوز بمب افکنی با چنین خصوصیاتی معرفی نکرده اند.

مطالب پیشنهادی