ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تعدیل نیروی متا
کسب و کار

متا احتمالاً از این هفته شروع به تعدیل نیروی گسترده می‌کند

طبق گزارش وال استریت ژورنال و به نقل از منابع آگاه، متا از چهارشنبه همین هفته شروع به تعدیل نیروی گسترده می‌کند.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۶ آبان ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۰

طبق گزارش «وال استریت ژورنال»، متا، کمپانی مادر فیسبوک می‌خواهد این هفته دست به تعدیل نیروی گسترده بزند و هزاران کارمند را اخراج کند. این فرایند احتمالاً از چهارشنبه همین هفته شروع می‌شود.

کمپانی مادر فیسبوک و اینستاگرام بیش از 87 هزار کارمند دارد که ظاهراً تعدیل نیروی مدنظر متا، بسیاری از آن‌ها را بیکار می‌کند. به گفته وال استریت ژورنال، تعدیل نیروی متا گسترده‌تر از اخراج کارمندان توییتر خواهد بود که البته با توجه به تفاوت تعداد پرسنل این دو کمپانی طبیعی به نظر می‌رسد. توییتر نزدیک به نیمی از 7500 نیروی کار خود را اخراج کرد، در حالی که متا کارمندان بسیار بیشتری دارد.

تعدیل نیروی گسترده در متا قابل پیش‌بینی بود

به گزارش وال استریت ژورنال، متا در دو سال اول همه‌گیری کرونا رشد چشمگیری داشت و در سال‌های 2020 و 2021، بیش از 27 هزار کارمند جدید استخدام کرد. این روند در 9 ماه اول 2022 هم ادامه داشت و 15,344 نفر جدید به این شرکت اضافه شدند. اما در ماه‌های اخیر وضعیت تغییر کرده؛ برای مثال برای اولین‌بار درآمد متا کاهش یافته است.

در ماه ژوئن، «کریس کاکس»، مدیر محصول متا به کارمندان این کمپانی هشدار داد و اعلام کرد: «در محیطی که رشد کندتری پیدا کرده، باید بی‌عیب و نقص عمل کنند.» در همان بازه زمانی مدیرعامل متا هم فشار روی کارکنان را افزایش داد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا در یک جلسه پرسش و پاسخ داخلی گفته بود که: «احتمالاً افرادی در شرکت حضور دارند که نباید اینجا باشند.» در ادامه زاکربرگ در ماه سپتامبر روند استخدام‌های جدید را متوقف کرد و هشدار داد که شرکت در آینده نزدیک، کوچک می‌شود.

مارک زاکربرگ متا

در جلسه مربوط به اعلام گزارش مالی فصل سوم 2022 متا، زاکربرگ از تمرکز این کمپانی روی بخش‌های خاصی در سال 2023 خبر داد:

«در سال 2023 سرمایه‌گذاری‌های خود را روی تعداد کمی از حوزه‌هایی که رشد آن‌ها اولویت دارد، متمرکز می‌کنیم. بنابراین برخی تیم‌‎ها به‌طور معناداری رشد خواهند کرد، در حالی که اکثر تیم‌ها سال آینده شرایط ثابتی خواهند داشت یا کوچک‌تر می‌شوند. در مجموع ما انتظار داریم که در پایان 2023 اندازه شرکت تغییری نکند یا اینکه کمی از آنچه امروز هستیم، کوچک‌تر شود.»

تمام موارد بالا نشان می‌دهند که تعدیل نیروی گسترده در متا چندان تعجب‌برانگیز نیست و البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در حوزه متاورس نتیجه چندان مثبتی به همراه نداشته است. در حقیقت بخش واقعیت مجازی متا تا به اینجای 2022، ضرر 9.4 میلیارد دلاری را متحمل شده و سهام آن با کمترین قیمت از سال 2016، معامله می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی